Haber Detayı
12 Ekim 2017 - Perşembe 15:54
 
ALEMDAR: KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR
KOOP-İş Sendikası Van Şubesi 2. Olağan Genel Kuruluna katılmak üzere Van gelen TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve KOOP-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar, önemli açıklamalarda bulundu. Alemdar, kıdem tazminatının kırmızı çizgileri olduğunu belirterek, “Kıdem tazminatı TÜRK-İŞ’in kırmızı çizgisidir. Kaybetmememiz gereken son kalemizdir. Kıdem tazminatı meselesi bizim için çok hassastır. Taşeronlar konusunda da geçtiğimiz gün sayın başbakanımızla görüşmemizde yılsonuna kadar çözüleceği sözünü verdi” dedi.
Van Haber Haberi
ALEMDAR: KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Burhan Ergin

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve KOOP-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar, KOOP-İş Sendikası Van Şubesi 2. Olağan Genel Kurulu için Van geldi. TES-İş Şube Başkanı Naif Balandı, ziyaret eden Alemdar gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ziyarete konuşan TÜRK-İŞ Van Temsilcisi ve TES-İş Şube Başkanı Naif Balandı, kıdem tazminatı ve taşeron sorununa değinerek, “Son günlerde kıdem tazminatıyla ilgili yapılan çalışmalardan dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kıdem tazminatı konusu çok güzel bir çalışmayla netleşti. Taşeronların sorunlarını biz çözüyoruz. Kimse kendine mal etmeye kalkmasın. Başbakanın sendikamız ziyaretinde taşeron işçilerin sorunları konuşuldu. İnşallah yılbaşına kadar bu sorunlar bitecek” dedi.

“SORUNLARI GÜNDEMDEN DÜŞÜRMÜYORUZ”

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve KOOP-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar, sorunları sürekli gündemde tuttuklarını belirterek, “Van’dan olmaktan büyük bir mutluluk duydum. TÜRK-İŞ Van Temsilcisi Naif Balandı ve TÜRK-İŞ Hakkari İş Temsilcisi Seyfullah Akın’a sendikamızı en iyi şekilde temsil ettikleri için teşekkür ediyorum. Kıdem tazminatı, taşeron, verginin son zamanlardaki artışı gibi sorunlarla ilgili Cumhurbaşkanı, Başbakan, kabine üyeleri ve muhalefetle sürekli görüşüyoruz. Gündemde tutmaya çalışıyoruz. Çünkü sendikaların görevi hem üyelerin menfaatini korumak, hem de Türkiye’nin genel sorunlarını Hükümeti, muhalefeti bilgilendirmek ve sorunların çözümü için katkı sunmaktır. Öncellikle kıdem tazminatı sorunu gündemden kalktı ama TÜRK-İŞ’in kırmızı çizgisidir. Kaybetmememiz gereken son kalemizdir. Kıdem tazminatı meselesi bizim için çok hassastır. Kıdem tazimatından yararlanmayanların yararlanmasını sağlamak için bir pencere açılırsa bunu konuşuruz, yoksa bu konuya konuşmayacağız diye hem başbakana, hemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMET SÖZÜNÜ TUTSUN”

2015 seçimleri döneminde Ahmet Davutoğlu’nun taşeronlarının sorunlarını çözmek için verdiği sözü yerine getirmediğini söyleyen Alemdar, “Taşeronların meselesi için çözmek için 2014 yılında büyük bir miting ile başladık. Bundan başlayarak taşeronların kadro sorunu her gün gündemimizde tuttuk. Bu sorunu çözmek için sürekli hükümetle görüşüyoruz. Geçtiğimiz gün sayın başbakanımızla görüşmemizde yılsonuna kadar çözüleceği sözünü verdi. 2015 seçimleri döneminde de Ahmet Davutoğlu söz verdi. Şimdi de söz verdiler. Biz istiyoruz ki Hükümet bu sözünü tutsun. Çünkü Türkiye’de gerçekten taşeron meselesi hem çalışma hayatının büyük sorunu, hem orada çalışanların gelecekle ilgili endişeleri var. Hem de burası bir şamar oğlanına döndü. Bugün gel, yarın gelme gibi başkalarının işte oranın yöneticisi veya siyasilerin oyuncağı haline geldi. Taşeronun bir an evvel sonuçlanmasıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

“VERGİ KAÇAKÇILARI CEZAEVİNE GİRSİN”

Son günlerde yapılan zamlara da değinen Alemdar, Türkiye’de vergi kaçakçılarının cezaevine girmesi gerektiğini belirterek, “Biz ne zaman Başbakan ve Maliye Bakanıyla görüşsek şunu söylüyoruz. Türkiye’deki çalışanlar üzerindeki vergi adaletsizliği var. Bir kuyumcuyu alın yıllık ödediği vergiye bakın, asgari ücretlinin yıllık ödediği vergiye bakın. Kesinlikle kuyumcu çok daha fazla ödüyor. Bu adaletsizlik giderilirse Türkiye zenginleşir. Kayıt dışılığı giderirseniz Türkiye zenginleşir. Siz vergileri yüzde 15’ten başlayıp yüzde 20, 27 yaparsanız herkes kaçmaya çalışır. Vergi yükü azalsın ama vergi yükü azaldıktan sonra da bu vergi kaçakçılarına da hapis cezası verilsin. Bunlar cezaevine girsin. Ama maalesef Maliye Bakanı nerden çıkardı bilmiyorum. 27’yi 30 yaptı. Geçenlerde diyordu Kamu zamlarını çok iyi aldık. Çok gurur duyuyoruz. Yüzde 3’ünü götürdüler. Maliye Bakanı bu yanlışından derhal dönsün.  Geçenlerde görüştüğümüzde düzeltmeyle ilgili çaba sarf ettiğini söyledi. Bizim bu konularda sorunlarımız var. Giderilmesini istiyoruz. En büyük sorunumuz da teşkilatlandırmadır. 26 Ekimde TÜRK-İŞ’e bağlı tüm sendikalar toplanıyor. Sorunlarımızı konuşarak çözeceğiz” diye konuştu.

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve KOOP-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar’ın TÜRK-İŞ Van Temsilcisi ve TES-İş Şube Başkanı Naif Balandı’yı ziyaretinde, Türkiye Yol-İş Sendikası Van 1 Nolu Şube Başkanı M. Salih Çalımlı,  Yol-İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Mevlüt Sağlam, Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Emin Yeşilova, KOOP-İŞ Sendikası Van Şube Başkanı Ayhan Özbek, Türk-İş Hakkari İş Temsilcisi Seyfullah Akın hazır bulundu.

 

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı