301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 11:41
 
Annemin kara kaplı defteri
Not tutma ve kitap okuma alışkanlığımı henüz ilkokul çağlarındayken edinmiştim. Okumayı annemin bizlere okuduğu hikaye kitaplarından sevmiş, not tutma alışkanlığını da yeni sözcüklerle tanıştığımda eş ve zıt anlamlarıyla birlikte yine annemin bize öğrettiği yöntemle edinmiştim.
Güncel Haberi
Annemin kara  kaplı defteri

Not tutma ve kitap okuma  alışkanlığımı henüz ilkokul çağlarındayken edinmiştim. Okumayı annemin bizlere okuduğu hikaye kitaplarından sevmiş, not tutma alışkanlığını da yeni sözcüklerle tanıştığımda eş ve zıt anlamlarıyla birlikte yine annemin bize öğrettiği yöntemle edinmiştim.

 

1970' li yıllar,Yüksekova'da yaşadığımız yıllardı. Babam görevi gereği yılda en az bir iki kez Ankara'ya eğitim seminerlerine giderdi. Her Ankara dönüşü mutlaka bizlere armağanlar getirirdi. Ders araç- gereçleri  dışında aldığı armağanlarına mutlaka birer hikaye kitabı ve birkaç romanda iliştirirdi.Babamın sayesinde Kemalettin Tuğcu kitapları seri şeklinde kitaplığımızdaki yerini almıştı.

 

Her akşam ödevlerimiz bittikten sonra, yatmadan önce annem tüm aileye kitap okurdu.Babam dahil hepimiz pür dikkat annemi dinlerdik. Duygu dolu kelimelerle yoğrulmuştuk henüz çocuk yaşımızda. BelkiKemalettin Tuğcu'nun bende bıraktığı izlerde hüzünlü şiir ve öykülerimin  kaynağında etkili olmuştur.

 

O yıllar televizyonların evlerimize girmediği, radyonun ise en büyük bilgi ve eğlence aracı olduğu, ajansların dikkatle dinlendiği yıllardı. Radyo tiyatroları ve arkası yarınlar tüm aileyi bir arada toplamaya yetiyordu. Gelecek bölüm hakkında yorumlar, tahminler yapıyor bir sonraki bölümü dinlemek için diğer günü iple çekiyorduk..

Yine o yıllarda diziler yoktu ama onun yerine babamızdan gizli gizli okuduğumuz fotoromanlarımız vardı. Fotoroman okumanında bir adabı bir yöntemi vardı hani. Biz her zaman örnek aldığımız ablalarımız ve ağabeylerimizden bunu öğrenmiştik. Bazen onlara öykünür Teksas, Tommiks bile okurduk aynı onların yöntemiyle. Yani ders kitaplarımızın arasına koymak suretiyle okuduğumuz kitaplar. Bu kitaplar aile büyüklerince sakıncalı bulunan, sansür edilen kitaplardı.(Aşk kitapları ve sonu …izm'le biten tüm kitapların sakıncalı olduğu dönemlerdi o dönemler.) Bu bize büyük bir görevi ifa ediyormuş duygusu verdiği gibi yasakları çiğnemek de büyük bir keyif veriyordu.Bir de gazetelerin verdiği ilaveler vardı. Kelebek, saklambaç buradaki fotoromanlar da arkası yarın gibi fotoğraflı romanlardı. Babam eve gelecek de gazeteyi getirecek diye yolunu gözlerdik. 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Annemin, kara, , kaplı, defteri,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı