Haber Detayı
05 Haziran 2012 - Salı 09:09
 
DİYANET'TEN KÜRTAJ FETVASI
Kadın Haberi
DİYANET'TEN KÜRTAJ FETVASI

Diyanet Isleri Baskani Mehmet Gormez, kurtaj tartismalari ile ilgili 'Meşru bir mazeret olmadikca kürtaj haram ve cinayettir' dedi
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, kürtaj tartışmalarına ilişkin, "hukuk diliyle hayat hakkının devredilebilen, vazgeçilebilen bir hak" olmadığını söyledi.
Diyanet değil, sadece Müslüman ilim adamları değil; bütün ilahi dinler, bütün ahlâkî sistemler ve bütün tabiî hukuk sistemleri, bu biyolojik varlığın bir insan olduğunu ve meşru bir mazeret olmadıkça, bu masum, günahsız, savunmasız varlığın tıpkı doğmuş, dünyaya gelmiş, yetişmiş bir insan gibi yaşama hakkına sahip olduğunu söyleyen Görmez, '' Aksi takdirde bütün ilahi dinler, bütün ahlâkî sistemler kürtajın bir insan yaşamına son vermek olduğunu, anne rahminde varlığını tamamlamış insanoğlunun yaşam hakkının da dokunulmaz olduğunu haykırmaya devam edecektir'' dedi.
Görmez, "Son olarak tarihi tecrübe göstermiştir ki, bu konu sadece yasalarla ve yasaklarla çözülememiştir. Bu hususta insan sevgisi, Allah korkusu, ahiret bilinci ve yaşam hakkına saygıyı içine alan yüksek bir merhamet eğitimi seferberliğine ihtiyaç vardır." şeklinde konuştu.
Sakarya'nın Sapanca ilçesinde düzenlenen İl Müftüleri Seminerinde konuşan Başkan Görmez, son günlerde kamuoyunda yoğun bir şekilde tartışılan kürtaj konusuna değindi. Kürtaj konusunun insanın, hayatın, dinin,
bilimin, ahlâkın, hukukun, vicdanın kesiştiği ender konulardan biri olduğunu kaydeden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bu önemli konunun çağın dayattığı ideolojik bir zeminde değil, insan, bilim, ahlâk ve hukuk zemininde müspet bir diyalog kurarak konuşulması gerektiğini ifade etti. Başkan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun bu konuda söyleyeceği çok önemli hakikatler bulunduğunu dile getirdi.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı