301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Eylül 2012 - Cumartesi 08:52
 
EV KADIN'INA SİGORTA MÜJDESİ
Kadın Haberi
EV KADIN'INA SİGORTA MÜJDESİ

Evde nakış işleme, mantı açma gibi işleri yapan kadınları sigortaya kavuşturmak için başlatılan çalışma hızlandı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın başlattığı çalışma kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı destekliyle hazırlanan düzenleme Bakanlar Kurulu'na sunuldu.
Buna göre 15 gün gün olarak yatırılacak sigorta primleri ile ev kadınları 30 gün üzerinden sigortalı sayılacak. Böylece sağlık başta olmak üzere kısa süreli sigorta üzerinden prim gün sayılarını dolduran kadınlar emekliliğe hak kazanacak.
Esnek çalışma modeli
Yeni düzenlemeye göre evinde, havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı gibi dokuma ürünleri üretenler; her türlü nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, yapma çiçek, pul, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri evde yapıp işyeri açmaksızın satanlar düzenlemeden yararlanacak. Yasa gereği gelir vergisinden de muaf olan isteğe bağlı kadın sigortalılar, kazanç üzerinden prim ödeyerek bu hakka kavuşacak. Bu kadınlara esnek çalışma modeli uygulanacak.
391 bin kadına sosyal güvence
Ev hizmetlerinde çalışan 450 bin kadın ve büyük oranda engelli çocuklarına evde bakım hizmeti veren 391 bin kadın sosyal güvence verilecek.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı