Haber Detayı
27 Nisan 2017 - Perşembe 09:51
 
Aşı Haftası Devam Ediyor: Haydi Çocuklar Aşıya
‘Aşı Haftası’ nedeniyle yayınladığı bildiride aşının önemine vurgu yapan Sağlık Müdürü Dr. Yanmaz, aşı, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulandığını söyledi.
Van Haber Haberi
Aşı Haftası Devam Ediyor: Haydi Çocuklar Aşıya

Van İl Sağlık Dr. Ergün Yanmaz,  Aşı Haftası nedeniyle aşının önemi ve kimlere nasıl aşı uygulamasıyla ilgili  açıklamalarda bulundu. 
  ‘Aşı Haftası’ nedeniyle yayınladığı bildiride aşının önemine vurgu  yapan Sağlık Müdürü Dr. Yanmaz, aşı, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulandığını söyledi. Hafta boyunca, toplumun aşılama konusundaki duyarlılığını artırmak ve eksik aşılı çocukların aşılanmalarını sağlamak amacıyla vatandaşları bilgilendirilmesi, bağışıklama hizmetlerinin önemli bir temel sağlık hizmeti olduğu ifade eden Dr. Yanmaz, Türkiye'de son yıllarda bu alanda önemli gelişmeler yaşandığını belirtti.

Çocuklarda hastalıkların önüne geçebilmek için aşıların büyük önem taşıdığını ifade eden Dr. Yanmaz, çocukların ölmemesi, sağlıklı yaşaması için aşıların gerekli olduğu ve aşılar sayesinde hastalıkların çocuklardan uzak durduğunun altını çizerek, “Aşılarını uygun sayıda ve uygun aralıklarla almış çocuklar yeterince korunmuş olurlar. Uygulanan aşılar kişilere özel olan aşı kartına kaydedilmeli, bu aşı kartı ise mutlaka saklanmalıdır. “Herşeyin başı sağlık, sağlığın başı aşı” sloganımızla aşı uygulamaları, aile sağlığı merkezlerinde ve hastanelerde yapılmaktadır. Aşı takviminde yer alan aşılar, Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Verilen aşılama hizmetlerinden faydalanın. Sizlerden beklentilerimiz, hayatın her aşamasında aşılamanın önemi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması. Her yaştan insanın korunmasını sağlamak hedeflenmelidir. Çocuklarımızın aşılanmasını sağlayalım. Aşılanma şansını kaçıranlar var ise aşılanmaları için sağlık kuruluşlarına götürelim. Sağlıklı bir toplumun gereği için aşılama hizmetinin vazgeçilemez olduğu bilincini tüm kesimlere ulaştıralım. Aşılama ile sağlıklı bir geleceğe doğru çocuklarımızla birlikte sağlıklı adımlar atalım. Bu konuda vatandaşlarımız Halk Sağlığı Müdürlüğü,Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi ve Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kanser Şube Müdürlüğü’nde bilgi alabilirler” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı