Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 23:04
 
BALANDI: GENEL GREVE GİDERİZ
Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TESİŞ) Van Şube Başkanı ve Türk İş Van Temsilcisi Naif Balandı, kıdem tazminatı düzenlemesinin Meclis'e gelmesi durumunda genel greve gidecekleri uyarısında bulunarak, "Kıdem tazminatı çocuklarımızın çeyiz parasıdır. Çocuklarımızın çeyiz parasına da göz diktiler ama biz buna müsaade etmeyiz. Çalışanlarımızın kıdem tazminatına dokunulursa genel greve gideriz. Kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimizdir" dedi.
Van Haber Haberi
BALANDI: GENEL GREVE GİDERİZ

Rıdvan Can -Burhan Ergin

Kıdem tazminatı müessesinin ortadan kaldırılarak bir fonda toplanması ve "tamamlayıcı emeklilik sistemi" olarak düzenlenmesi girişimlerine tepki gösteren Tes-İş Van Şube Başkanı ve Türk İş Van Temsilcisi Naif Balandı, şube başkanları ve yöneticileriyle birlikte kıdem tazminatıyla ilgili açıklamalarda bulundu. "Kıdem tazminatı işçinin yıllardır döktüğü terin, verdiği bir ömrün karşılığıdır" diyen Balandı, "Türk-İş Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş'in kırmızıçizgisidir. Kıdem tazminatımıza dokunurlarsa genel greve gideriz" diye konuştu.

"Kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz"

Kıdem tazminatının mevcut haliyle korunması gerektiğini söyleyen Balandı, "Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur.  Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Ülkemizde şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgına karşı topyekun bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Görüşümüz net. Kıdem tazminatı koşullar ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Türk-İş kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugünde muhafaza etmektedir. Türk-İş Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş'in kırmızıçizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Çocuklarımızın çeyiz parasına da göz diktiler"

Kıdem tazminatına dokunmalarına izin vermeyeceklerini kaydeden Balandı, "Her yıl kıdem tazminatından dolayı huzursuzluk yaşıyoruz ama bu sene kıdem tazminatının üzerinde çok durdular. Kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimizdir. Kesinlik ve kesinlikle genel grev sebebidir. Yıllardır çalışanların kıdem tazminatını korumak için mücadele ediyoruz. Geri adım asla atmayacağız. Van'da bize bağlı 11 sendika var. 20 binin üzerinde üyemiz var. Biz Türk İş olarak çalışanların aileleriyle birlikte 5-6 milyon insana hitap ediyoruz. Kıdem tazminatı çocuklarımızın çeyiz parasıdır. Çocuklarımızın çeyiz parasına da göz diktiler ama biz buna müsaade etmeyiz. Çalışanlarımızın kıdem tazminatına dokunulursa genel greve gideriz. Kıdem tazminatı konusunda kesinlikle geri adım atamayız. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamanın ardından henüz bize bildirilen bir karar yok. Biz asla hakkımızdan vazgeçmeyiz. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanımızda yer alacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BALANDI:, GENEL, GREVE, GİDERİZ,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı