Haber Detayı
01 Aralık 2017 - Cuma 17:21
 
Batı, Lahey'de ne zaman yargılanacak?
İnsanlar öyle farklı kimlikler sergiliyorlar ki, şaşmamak ne mümkün... Bu da onların dünyayı algılama, dünyaya bakış açılarından kaynaklanıyor kuşkusuz. Her olayın içindeki "insan unsuru"nu ayrı ayrı değerlendirmeye aldığımızda insanların birbirlerinden farklılıkları daha rahat gözlenebiliyor.
Köşe Yazıları Haberi
Batı, Lahey'de ne zaman yargılanacak?

İnsanlar öyle farklı kimlikler sergiliyorlar ki, şaşmamak ne mümkün... Bu da onların dünyayı algılama, dünyaya bakış açılarından kaynaklanıyor kuşkusuz. Her olayın içindeki  "insan unsuru"nu  ayrı ayrı değerlendirmeye aldığımızda insanların birbirlerinden farklılıkları daha rahat gözlenebiliyor.

 

Çok basit örneklerle yola çıkalım: Adam var, cinayet işliyor, ne için yaptığı sorusuna; "Namusumu temizledim" diyor. Aynı tür olayda bir başkası ise; "Ne yaptığımı bilmiyorum." masumiyet sığınağına kaçıyor.

 

İnsan bu... Her olayın nedeni ya; mazeretini de uydurmayı biliyor.

 

***

 

Hollanda'nın Lahey kenti yargı alanında ünlü bir kent... Buradaki üst düzey mahkemede uluslararası davalar görülüyor, gerçek su yüzüne çıkarılıp adalet dağıtılıyor.

 

Lahey'de önceki gün önemli bir karar verildi. Savaş suçundan 20 yıl hapse mahkum edilen eski Hırvat general Slobodan Praljak, karar açıklanınca cebinden çıkardığı şişedeki zehiri yargıcın gözü önünde içti.

 

Aklınca bir protesto eylemi yapıyor!

 

Praljak, dağılan Yugoslavya iç savaşı sırasında masum Boşnak halkına yönelik katliam yapmakla suçlanıp, mahkum edilmişti.

 

O da, bu kararın -kendisi açısından- adil olmadığı, bunun onuruna dokunduğu düşüncesiyle olacak zehir içerek yaşamına son verdi.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı