Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Haziran 2019 - Pazar 18:18
 
Bayram güzeldir
Ağıt yakarak çocukluğumuzdaki eski bayramların tadını aramaya gerek yoktur. Çünkü bayram sevincinin kendisi çocuktur.
Köşe Yazıları Haberi
Bayram güzeldir

Baş döndürücü teknolojik gelişmelerle birlikte toplumsal hayat da hızla değişiyor, farklılaşıyor. İnsanlar yaşadıkları çevreyi çevrede insanları değiştiriyor. Yakın zamanda yaşadıklarımızın birçoğu kısa sürede anı veya hayal oluyor. Gelenek göreneklerimiz arasında önemli yeri olan insanların bir araya geldiği bayramlar da değişime, dönüşüme uğruyor.

 

Van'da eski bayramlar şenlik havasında geçer, büyükten küçüğe herkes bayram mutluluğunu bir şekilde yaşardı. Klasik "Nerde eski bayramlar" ifadesi bu bayramda yaşansa da bayram heyecanı devam ediyor.

 

Eskiden… Arife gecesinden bayram sabahına, mezarlıklardan camilere, evlerden sokaklara, mahallelerden caddelere, köylerden mezralara, gurbetten memlekete, veren ellerden mutlu edilen gönüllere, paylaşandan paylaşılana yaşamın olduğu her yerde bayram heyecan ve sevinci vardı.

 

Günümüzün Van bayramlarında…

 

Bayram temizliğinde kilim ve halıları yıkayacak kehrizler kalmasa da, duvarları kireç ile badana edilerek patiska gibi beyaza dönüşen ruhu olan bahçeli kerpiç Van evlerinin asaletli, kimlikli dönemi kapansa da…

 

Evlerin tahta yer döşemeleri ile ahşap kapı, pencere ve dolaplarının tahta fırçasıyla silinmesi sonrası yayılan temizlik kokusu olmasa da…

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bayram, güzeldir,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı