301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 13:03
 
BÜYÜKŞEHİR’İN VAN BALIĞI NÖBETİ BAŞLIYOR
Van Büyükşehir Belediyesi 15 Nisan- 15 Temmuz tarihleri arasında başlayacak olan Van balığı av yasağı için harekete geçti. Yasakla beraber balıkçılar 90 gün boyunca Van Gölü'nde Van Balığı avlayamayacak.
Van Haber Haberi
BÜYÜKŞEHİR’İN VAN BALIĞI NÖBETİ BAŞLIYOR

Vansesi Haber Merkezi

Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen ve nesli koruma altında olan Van balığının üreme dönemi nedeniyle 15 Nisan- 15 Temmuz tarihleri arası uygulanan av yasağı için yetkililer bir araya geldi. Van Büyükşehir Belediyesinde yapılan görüşmeye Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Doç. Dr. Mustafa Akkuş, Zabıta Daire Başkanı Osman Sevinç ve zabıta müdürleri katıldı. Zabıtayı ilgilendiren birçok konunun değerlendirildiği toplantıda 15 Nisan’da başlayacak olan av yasağı ve Van balığının korunması ile ilgili Doç. Dr. Akkuş, sunum yaptı.

Van balığı hakkında toplantıya katılanlara bilgiler veren Doç. Dr. Akkuş balığın korunması gerektiğini ve satışının şehir merkezinde yapılmaması için özen göstermeleri gerektiğini söyledi.

Geçen yıl içinde de Zabıta Daire Başkanlığı ekipleriyle çok koordineli çalıştıklarını belirten Doç. Dr. Mustafa Akkuş “Arazide Jandarma ve polis ile Van balığının korunması için çeşitli tedbirler alındı. Şehir içerisinde de gecen yıl zabıta ekiplerimizle çok iyi işler yaptık. Bu yılda Van balığının korunması için sizlere büyük işler düşüyor. Yüzyıllar boyunca bu topraklarda birçok medeniyet yaşadı bu uygarlıklar Van balığını yok etmedi. Bizde bu mirasa sahip çıkmalıyız. Korunması için elimizden geleni yapmalıyız. Çünkü bugün bu balıktan yaklaşık 14 bin kişi ekmek parası kazanıyor. Bu gelir Van halkınındır bu balıkta Van için Van gölü için çok değerlidir” dedi.

Van balığının bir insanlık mirası olduğunu söyleyen Zabıta Daire Başkanı Osman Sevinç ise “Bu mirasın korunması için ekiplerimizi hazırladık. Şehir merkezindeki balıkçılar fırınlar uyarıldı. 15 Nisan 15 Temmuz tarihleri arasında balığın korunması için her türlü çabayı titizlikle göstereceğiz. Bu balık Van için önemli bir değerdir. Bunun farkındayız. Çalışmalarımızı da bu bilinçle azimle yapacağız. Aksi olduğu takdirde ise cezai işlem haklarımızı her şekilde kullanacağız” dedi.

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı