Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 13:11
 
Çin’de geliştirilen koronavirüs aşısı askeri kullanım için onaylandı
200’ün üzerinde ülkede ve bölgede görülen yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının sayısı 10 milyonu geçerken, Çin’den aşı ile ilgili umutlandıran bir haber geldi. CanSino tarafından geliştirilen potansiyel bir koronavirüs aşısının orduda kullanımı onaylandı.
Güncel Haberi
Çin’de geliştirilen koronavirüs aşısı askeri kullanım için onaylandı

Yeni tip koronavirüs(Covid-19) aşısının geliştirilmesi için ülkeler birbiriyle kıyasıya bir rekabet içindeyken, pandeminin ortaya çıktığı Çin bir adım öne geçti. CanSino Biologics ve Pekin Biyoteknoloji Enstitüsü tarafından ortaklaşa geliştirilen potansiyel bir Covid-19 aşısı askeriyede kullanılmak için onaylandı.

BİR YIL BOYUNCA ORDUDA KULLANILACAK
CanSino tarafından yapılan açıklamada, aşının klinik deneylerle güvenli ve etkili olduğunun kanıtlanmasının ardından, 25 Haziran’da  Çin Merkez Askeri Komisyonu'nun söz konusu aşıyı bir yıl boyunca orduda kulanmak için onayladığını belirtti.

ÇİN'DE 8 AŞI İNSAN DENEYLERİ AŞAMASINDA
 “Ad5-nCoV” adı verilen aşı Çinli bilim insanları tarafından  geliştirilen sekiz aşı adayından biri.  Aşı, aynı zamanda Kanada’da insan testlerinde kullanılmak için de onay aldı.

CanSino "Ad5-nCoV şu anda sadece askeri kullanımla sınırlı ve kullanımı Lojistik Destek Departmanı’nın onayı olmadan genişletilemez" dedi.

Diğer taraftan, Ad5-nCov’un birinci ve ikinci aşama klinik deneyleri, dünya çapında yarım milyon insanı öldüren koronavirüsün neden olduğu hastalıkları önleme potansiyeline sahip olduğunu, ancak ticari başarısının garanti edilemeyeceğini gösterdi.

TİCARİ KULLANIM İÇİN HENÜZ HİÇBİR AŞI ONAYLANMADI
Diğer taraftan, yeni tip koronavirüsün neden olduğu hastalığa karşı ticari kullanım için henüz bir aşı onaylanmandı, ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) açıklamasına göre küresel olarak 135 aşı geliştiriliyor, bu aşılardan bir düzine kadarı insan deneyleri aşamasında bulunuyor.

DAHA ÖNCE DE ABD'Lİ VE AVRUPALI RAKİPLERİNİ GERİDE BIRAKTI
Çinli ilaç şirketi CanSino tarafından geliştirilen potansiyel koronavirüs (Covid-19) aşısının insan testleri geçen ayın sonunda tamamlandı. 108 gönüllünün katıldığı testlerde hafif yan etkiler rapor edilirken, aşılanan herkesin koronavirüse karşı çeşitli düzeylerde antikor geliştirdiği belirtildi. Çin böylelikle ABD'li ve Avrupalı rakiplerini geride bırakarak potansiyel bir koronavirüs aşısının klinik testlerini tamamlayan ilk ülke oldu.

Kaynak: NTV

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çin’de, geliştirilen, koronavirüs, aşısı, askeri, kullanım, için, onaylandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı