301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 14:18
 
"Çok alametler belirdi"
Nazım Hikmet "Kıyamet sureleri" adını verdiği şiirlerinden birincisi olan "Alametler Suresi"ne; "Yedi kat yerin altından uğultular geliyor. Çok alâmetler belirdi, vakit tamamdır. Haram sevaboldu, sevap haramdır."
Köşe Yazıları Haberi

Nazım Hikmet "Kıyamet sureleri" adını verdiği şiirlerinden birincisi olan "Alametler Suresi"ne;

 

"Yedi kat yerin altından uğultular geliyor.

 

Çok alâmetler belirdi, vakit tamamdır.

 

Haram sevaboldu, sevap haramdır."

 

Dizeleriyle başlar ve ardından devam ettiği "Tebahhur Suresi"ni;

 

"Bu dem kıyamet demidir, bu, buhara inkılâbıdır kaynayan suyun" diyerek bitirir.

 

Büyük Şair, yaklaşan büyük toplumsal devrimin haberini vermektedir. Dünyamızda son yıllarda olup bitenlere bakarken insan, Nazım'ın kıyamet surelerini hatırlamadan edemiyor!

 

İki programın savaşı

Yaklaşık otuz yıldır bütün İslam Dünyası'nı kasıp kavuran, milyonlarca insanın canına mal olan ve son olarak Suriye'de yoğunlaşan savaş, bu "alametler" arasındadır. Şimdi saflar netleşiyor. Bir yanda ABD, İsrail, Suudiler, Körfez emirlikleri ve "kullanışlı araçlar" durumundaki terör örgütleri; karşılarında Türkiye, İran, Irak, Suriye ve arkalarında başta Rusya ve Çin olmak üzere hemen hemen bütün dünya…

 

Olup bitenler, dünya çapında daha büyük ve genel bir hesaplaşmanın son perdesi gibi duruyor. Bir yanda bütün dünyayı etnik ve dinsel-mezhepsel farklılıklar temelinde bölmeye-parçalamaya çalışan neo-liberal emperyalist program; karşısında milli devletlerin bütünlüğü ve egemenliği temelinde bölgesel birlikler dünyasını yaratmayı amaçlayan devrimci program.

 

İki program 40 yıldır çarpışıyor ve artık kazanacak taraf belli olmuştur. Bu bir "alamet"tir, yeni bir dünyanın doğmakta olduğunun "alameti"…

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Çok, alametler, belirdi",
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı