301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 18:57
 
DEMOKRASİ, ADALET, GÜVENLİK VE EĞİTİM
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) öncülüğünde 11. Kalkınma Planı Van il istişare toplantılarının ikincisi yapıldı. Kamu kurum- kuruluş, meslek odaları ve STK temsilcilerinin katıldığı kalkınma öncelikleri anket çalışmasında 1. sırada Demokrasi, Adalet, Güvenlik, 2. sırada Eğitim başlıkları yer aldı.
Van Haber Haberi
DEMOKRASİ, ADALET, GÜVENLİK VE EĞİTİM

Vansesi Haber Merkezi

 

Ülkemizin uzun vadeli kalkınma politikalarına yönelik olarak 2019-2023 dönemi için Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olan 11. Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında DAKA tarafından Elite World Van Otel'de düzenlenen anket çalışmalarının ikincisi gerçekleştirildi. Kamu kurum kuruluş temsilcileri, meslek odaları ve STK temsilcilerinin katıldığı ankette katılanlara "Önümüzdeki plan döneminde Türkiye'nin kalkınma öncelikleri nelerdir?" başlığıyla sunulan 17 alternatif öncelik arasında 1. sırada Demokrasi,  Adalet, Güvenlik, 2. sırada Eğitim, 3. sırada Gelir dağılımı, 4. sırda İstihdam, 5. sırda Tarım ve Kırsal Kalkınma yer aldı.

 

 

17 sorudan oluşan ankette şu başlıklar yer aldı: 1 Demokrasi, Adalet, Güvenlik, 2 Kamu Hizmet Sunumu ve Yönetişim, 3 Eğitim, 4 Sağlık, 5 Gelir Dağılımı, 6 İstihdam, 7 Ekonomik İstikrar, 8 Teknolojiye Dayalı Yenilikçi ve Rekabetçi Üretim, 9 Bilgi ve İletişim Teknolojileri, 10 Tarım ve Kırsal Kalkınma, 11 Ulaştırma, 12 Enerji, 13 Çevre, 14 Turizm, 15 Bölgesel Gelişme, 16 Uluslararası İşbirliklerinin Geliştirilmesi, 17 Kentsel Yaşamı, On Birinci Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında, yerel paydaşların, kadınların, gençlerin ve doğrudan vatandaşların kalkınma planı sürecine dahil olması hedefleniyor. Bu kapsamda toplumun tüm kesimlerinin plandan beklentileri ile katkılarını almak ve plana yansıtmak amacıyla düzenlenen anket çalışması sonuçları DAKA tarafından Kalkınma Bakanlığı'na gönderileceği ifade edildi.

 

Toplantıya kamu kurum amirleri, meslek odaları ve STK temsilcileri katıldı. Toplantıda açılış konuşmasını yapan DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, ilk toplantıyı kadınlarla yaptıklarını ve üçüncü toplantıyı da gençlerle yapacaklarını söyledi. Toplantıları Van, Hakkâri, Muş ve Bitlis'te eş zamanlı gerçekleştirdiklerini belirten Güray, "Toplantılarımız bittikten sonra raporumuzu Kalkınma Bakanlığına sunacağız ve haftaya Çarşamba günü Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı geniş bir toplantı gerçekleştireceğiz. Bundan önceki kalkınma planlarına nispeten 11. Kalkınma Planında katılımcı sayısı daha fazla. Bu da önemsediğimiz bir durum" dedi.

 

Kalkınma Bakanlığının; ülkenin kısıtlı kaynaklarıyla etkin planlama yaparak, kamu ve özel sektör yatırımlarına yön vermeyi amaçladığını dile getiren Güray, "11. Kalkınma Planının amacı da bundan sonraki 5 yıllık dönemde kaynakların etkin kullanılabilir şekilde yatırımların planlanmasıdır. Ben bu duygularla katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

 

Toplantı, DAKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay tarafından katılımcılara gerçekleştirilen anket çalışmasının teknikleri konusunda bilgi verilmesi ve yuvarlak masa anket çalışmaları ile devam etti.

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı