301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Nisan 2019 - Pazar 16:28
 
FUAR'IN GÖZDESİ OLDULAR
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) öncülüğünde Van’da ilk defa kurulan Mesleki Eğitim, Kariyer, İstihdam ve İnovasyon Fuarın'da Özel Van Bilim Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin yaptığı kuluçka makinası ve Güneş enerjisi ile çalışan araç büyük ilgi gördü.
Van Haber Haberi
FUAR'IN GÖZDESİ OLDULAR

Rıdvan Can

 

Fuara 2 projeyle katıldıklarını söyleyen Özel Van Bilim Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Fethana Ölmezoğlu, Güzel bir fuar olduğunu ifade ederek, Öğrencilerimizin uzun uğraşlar sonucunda kuluçka makinası ve Güneş enerjisi ile çalışan araç yaptıklarını söyledi.

Gazetemize konuşan Ölmezoğlu, Güneş enerjisi ile çalışan arabanın güneşten aldığı enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek kendinden motorlu olan tekerleri çalıştırdığını belirterek, "Aracımız güneş olduğu sürece yol gitmekte güneş olmadığı da tam şarj olan akülerle yaklaşık 150 km gitmekte ve yaklaşık 3 buçuk saat gitmektedir" dedi.

Kuluçka makinası hakkında da bilgiler veren Özlemzoğlu; Tavuk olmadan yumurta için gereken ortamı (ısı ve nem) sağlayarak civcivlerin çıkmasını sağladığını ifade ederek, maliyeti düşürülerek yapılmış bir makinedır 36adet yumurta kapasitesi olduğunu ve her hayvan için çıkım süresi ve ortam değişmekte ve tavuk yumurtası bu kuluçka makinesi sayesinde 21 günde çıkıyor" dedi.

Özel Van Bilim Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi temsilen fuara Müdür Yardımcısı Fetahna Ölmezoğlu. Elektrik Elektronik Öğretmeni Bünyamin Bayram. Öğrencilerden Yasin Cırık, Yusuf İslam Demir ve Savaş Aslan katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: FUAR'IN, GÖZDESİ, OLDULAR,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı