301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Mayıs 2019 - Pazartesi 16:15
 
GEZGİNFEST’TEN VANLILARA DAVET
Doğu’nun ilk ve tek gençlik müzik festivali olma özelliğine sahip “GezginFest Van” bu yılda gençleri buluşturacak. Gezginfest Van grubundan yapılan açıklamada, 21-23 Haziran tarihlerinde Gevaş’ta yapılacak festivale tüm Van halkı davet edildi.
Van Haber Haberi
GEZGİNFEST’TEN VANLILARA DAVET

Vansesi Haber Merkezi

Geçen yıl 7-9 Eylül tarihlerinde Gevaş’ta gerçekleştirilen ve 65 bin civarında insanın katıldığı Doğunun ilk müzik festivali olan GezginFest Van’ın bu yıl ikincisi düzenlenecek. 21-23 Haziran’da Van Gölü kıyısı Gevaş Ada İskelesi’nde gerçekleştirilecek festivalde Selda Bağcan, Halil Sezai, Duman, Feridun Düzağaç, Can Bonomo başta olmak üzere birçok sanatçı ve grup sahne alacak. Interrail Turkiye tarafından gerçekleştirilen festival Türkiye’nin her tarafından insanı Van’da buluşturmayı hedefliyor.  

“Van’ı Dünya ve Türkiye gündemine taşıdık”

Gezginfest Van grubu tarafından yapılan açıklamada, geçen yıl yapılan festivalde Van’ın çok iyi şekilde tanıtıldığını belirterek, “2018 yılında aldığı 4 ödül ile Türkiye’nin en iyi festivali seçilen GezginFest Van, tarihi zenginliği, kültürel birikimi ve doğal güzelliğiyle göz kamaştıran Van’ımızı tanıtmak, toplumsal değerlerine sahip çıkmak ve önyargıları kırmak anlayışıyla yola çıkmıştır. Van’ı dünyaya tanıtan festival için başta Van Valiliği olmak üzere Gevaş Belediyesi, Van STK’ları ve toplumsal hassasiyete sahip tüm insanların görüş ve önerileri dikkate alınmıştır. Bu yıl 21-23 Haziran’ da Gevaş‘ta yine aynı yerde yapılacak festival için özellikle Van Sivil Toplum Kuruluşlarının tavsiyeleri göz ardı edilmemiştir. Van’da geçen yıl ilk kez yapılan ve kentimizin tanıtımında önemli rol oynayan festivalimizde bir kişinin dahi burnu kanamamıştır. “Önce Toplumsal Değerlere Saygı” anlayışıyla düzenlenen festival, Van’ı Dünya ve Türkiye gündemine taşımıştır. GezginFest Van, sosyal yaşam alanları, oyun parkları, kütüphaneler, engelsiz parkurlar ve el emeği göz nuru ürünleriyle de örnek olmuştur. Van’ın marka değerine yadsınamayacak derecede katkısı olan GezginFestVan, hayalini gerçekleştirmek isteyen tüm güzel insanların unutamayacağı 3 gün ile dostça ve kardeşçe başarıyla tamamlanmıştır” şeklinde ifadelerine yer verildi.

“Van en kısa zamanda bunun faydasını fazlasıyla görecektir”

Festivalin Van’a büyük fayda sağlayacağını belirten Gezginfest Van grubu “Dünyanın birçok ülkesinde ve tüm Türkiye’de ilgiyle izlenen festivalimiz; KKTC Cumhurbaşkanlığı, Biletix, BTZ ve FacetoFest gibi önemli kurum ve kuruluşlar tarafından da ödüllendirilmiştir. Bu ödüller Van adına alınmıştır. Gevaş’ta yapılan festivalimizin uluslararası arenada aldığı ödüller, tüm Van halkının hisleri gibi umutla ve gururla ilçemize taşınmıştır. Bugüne kadar insanı ve doğayı seven, hayvan dostlarımıza şefkat gösteren, ‘‘mutluluk paylaştıkça güzeldir’’ anlayışını benimseyen bir festival topluluğunu amaçlayan InterrailTurkiye, yaşadığımız ülkenin, bölgenin ve kentin toplumsal değerlerine saygısızlığı asla kabul etmez. Tüm etkinliklerinde önceliği “Canlılara Sevgi, Değerlere Saygı olan İnterrailTurkiye, GezginFest Van için aylar süren bir çalışma yapmış, tüm görüş ve önerileri dikkate almış ve hazırlıklarını toplumun hassasiyetlerini gözeterek yapmıştır. GezginFest Van, Van’ın yeni ekonomik kalkınma modeli olarak gösterilen Van Gölü Ekspresi’ni tüm Türkiye’ye duyururken, dünyada tren seyahatini bir yaşam tarzı haline getiren gezginlere de tanıtmaktan geri durmamıştır. Van en kısa zamanda bunun faydasını fazlasıyla görecektir. Van Gölü Ekspresi, sadece yerli gezginlerin değil, yabancı gezginlerin de gözdesi olacaktır” ifadelerine yer verdiler.

“Festivalimize Tüm Van halkı davetlidir”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Geçen yıl GezginFest Van için Van’a gelenlerle yapılan anket çalışmasında katılımcıların hayatlarında ilk kez Van Kalesi, Akdamar Adası, Van Kedi Evi, Muradiye Şelalesi, Şamran Kanalı ve Hoşap Kalesi gibi Van’a ait değerleri görmesi, kahvaltının başkentinde Van Kahvaltısı keyfini yaşaması, Van Kavurması, Van Kaburgası, Keledoş vb, Van’a ait lezzetleri ilk kez tatması bizleri mutlu etmiştir. Festival alanındaki zenginlik ve renklilik Van ve Gevaş Şehir Merkezlerine de yansımıştır. Van ve Gevaş esnafıyla yüz yüze yaptığımız görüşmelerde hepsi festivalin Van’a ekonomik anlamda da önemli katkılarının olduğunu belirtmiştir. Bu bağlamda 21-23 Haziran’ da yapılacak festivalimize Tüm Van halkı davetlidir”.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GEZGİNFEST’TEN, VANLILARA, DAVET,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı