301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 16:08
 
Güneşe sevdalı çiçek
Güneşe dönük yüzleriyle tarlaların en sevimli çiçekleri güne bakanların sabahın ilk ışıklarıyla güneşle randevuları başlar. Yüzleri güneşe dönük açarlar, gün boyunca güneşe dönük ritüelleri ile en romantik çiçek olarak bilinirler. Ayçiçekleri çiçeklerini açmasıyla tarlalar sarıya bürünür. Güneşin ilk ışıkları ile gün boyunca güneşe gülümserken çevresine de ayrı bir görsel şölen sunar, pozitif enerji verirler.
Köşe Yazıları Haberi
Güneşe sevdalı çiçek

Güneşe dönük yüzleriyle tarlaların en sevimli çiçekleri güne bakanların sabahın ilk ışıklarıyla güneşle randevuları başlar. Yüzleri  güneşe dönük açarlar, gün boyunca güneşe dönük ritüelleri ile en romantik çiçek olarak bilinirler. Ayçiçekleri çiçeklerini açmasıyla tarlalar sarıya bürünür.  Güneşin ilk ışıkları ile gün boyunca güneşe gülümserken çevresine de ayrı bir görsel şölen sunar,  pozitif enerji verirler.

 

Güneşe sevdalı ayçiçeği günün ilk ışıklarıyla uyanan ve yüzünü her daim güneşe dönen, batışıyla başını önüne eğen bir  çiçektir . Görüntüsü ve farklılığıyla herkesi kendine hayran bırakan Ay çiçeği, güneşe dönük yüzünden dolayı gündöndü, güne bakan, adlarıyla  anılsa da yalnız  çocukluğumuzda  değil her yaşta o bizim ağız tadımız lezzetimiz olmuştur.

 

Hatta o gündelik hayatımıza sızmış; çekirdeği ile sohbetlerimizi, yağı ile sofralarımızı süslerken, tenimizde kokusuyla da aşkı fısıldamıştır.

 

Ayçiçeği nam-ı diğer günebakan ya da gündöndü ; ilk aşkı, sıcacık sohbetleri, yazlık sinemaları, parkları,bahçeleri, yazın sıcaklığını, güneşin güzelliğini ve kış geceleri sobanın etrafında çekirdek çitlediğimiz çocukluğumuzu da hatırlatır.  Tohumuna; İzmir'de Çiğdem, Balıkesir'de gündöndü, Van'da çekirdek dense de, her yörede ayrı isim alsa da o içimizi, muhabbetimizi ısıtan mucizevi bir çerezdir.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı