Haber Detayı
04 Ekim 2017 - Çarşamba 15:41
 
HUZUREVİ AÇILIŞA HAZIRLANIYOR
Van Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdurrahman Çohaz, gazetemizi 80. kuruluşunun yılı nedeniyle ziyaret etti. Çohaz, “Edremit’te 78 yatak kapasiteli bir huzur evi açacağız. Bu huzur evimizde 50 yatalak, 28 ayakta yaşlımıza hizmet vereceğiz. Yine Edremit Sosyal Hizmet Merkezini de yakında açacağız” dedi.
Van Haber Haberi
HUZUREVİ AÇILIŞA HAZIRLANIYOR

Berk İlhan

Van Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdurrahman Çohaz, gazetemizi 80. kuruluş yılı nedeniyle ziyaret ederek, yazı işleri müdürü İkram Kali ile görüştü.

“VATANDAŞLARLA DAHA RAHAT BİR ARAYA GELİYORUM”

Vanlı olması nedeniyle vatandaşlarla daha rahat bir araya geldiğini anlatan Çohaz, “Vatandaşlarımızın sosyal problemlerini dinleyip çözmeye çalışıyorum. Özellikle şehitlerimizin cenazelerine katılarak, yakınlarıyla görüşüyorum. Bunların yanında gazilerimizi de ziyaret ederek, sorunlarıyla ilgileniyorum. Aydın Ahi ve Çaldıran’daki şehit kardeşimiz için taziye yemekleri verdik, mevlit okuttuk. Şehitlerimizin bir kısmının mezarlarını yaptırıyoruz. Yine aşure günü nedeniyle Yukarı Norşin Camiinde bin 500 vatandaşımıza aşure dağıttık” dedi.

“SYDV’LERLE ORTAK ÇALIŞIYORUZ”

Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile işbirliği içinde çalıştıklarını ifade eden Çohaz, “Van’da fakir yardıma muhtaç ailelerin sayısı yüksektir. Bunlara sosyal devlet anlayışı içinde kurum olarak gerekli desteği vermeye çalışıyoruz. Birçok insana yardımcı olduk olmaya da devam edeceğiz. Bakanlığımızın birimi olan Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile birlikte zaman zaman ortaklaşa çalışıyoruz. Bizim tüzüğümüze ve mevzuatımıza uymayan yardım taleplerini SYDV’lere yönlendiriyoruz. Oradaki arkadaşlarda bizim tüzüğümüze uyanları bize yönlendiriyor. Mağdur vatandaşlarımıza karşılıklı olarak yardımcı oluyoruz” şeklinde konuştu.

“78 YATAK KAPASİTELİ BİR HUZUR EVİ AÇACAĞIZ”

Van Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak vatandaşlara hizmet etmek için çalışma ağlarını genişlettiklerini belirten Çohaz, “Hizmetlerimizi de biraz daha genişletmek için çaba sarf ediyoruz. Daire başkanı olduğum dönemde Edremit’te huzur evinin hizmet binasını yaptırmaya başlamıştım. Edremit’te 78 yatak kapasiteli bir huzur evi açacağız. Bu huzur evimizde 50 yatalak, 28 ayakta yaşlımıza hizmet vereceğiz. İnşallah kasım ayı sonunda bitirmeyi hedefliyoruz. Yine Edremit Sosyal Hizmet Merkezini de yakında açıyoruz. Yeni bir bina kiraladık, bundan sonra havaalanı kavşağındaki yerimizde vatandaşlarımıza hizmet vereceğiz. İpekyolu, Tuşba, Erciş, Çaldıran ve Edremit ilçelerinde Sosyal Hizmet Merkezlerimiz bulunuyor. Sosyal hizmet merkezleri bizim için çok önemlidir. Çünkü vatandaşlarımız yeterince rahat ulaşamıyor. İlçelerimizde sosyal hizmet merkezleri açarak, insanlarımıza daha rahat hizmet ediyoruz” diye konuştu.

“BAKANLIĞIMIZIN TÜM BİRİMLERİ VAN’DA”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının tüm birimleriyle Van’da hizmet verdiğinin altın ıçizen Çohaz, “İlimizde yeni açacağımız huzur eviyle birlikte bakanlığın hizmet verdiği tüm yatılı kuruluşları Van’da tamamlıyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının tüm birimleri Van’da hizmet verecek. Edremit ilçesine daha çok ağırlık veriyoruz. Şuanda Edremit’te çocuk evleri sitemiz var. Evlerimiz 13-18 yaşları arasında bulunan ve ağırlığı kızlardan oluşan 100 çocuğa bakıyoruz. Yine erkek mülteci çocuklarımız var. Onlarında sayısı 40 civarındadır. Suça bulaşmış 13’e yakın çocuğa bakıyoruz. Ayrıca ilimizde cinsel istismara uğrayan çocuklarımızı koruma altına alıyoruz. Vatandaşlarımızın kadınlara, çocuklara yönelik uygulanan cinsel istismar olaylarını bize veya yetkililere bildirmelerini istiyoruz” dedi.

”2 NİSAN’A SAHİP ÇIKMALIYIZ”

2 Nisan Van’ın kurtuluşunun 100. yılının önemine değinen Çohaz, “2 Nisan Van’ın kurtuluşu 2018 yılında 100 yaşına ulaşıyor. 100. yıl bir şehrin tarihinde çok önemlidir. Gazetenizin başlattığı 2 Nisan Dünya Vanlılar Günü de beni bu anlamda tüm Vanlılar gibi çok heyecanlandırdı. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü olarak tüm personelimle birlikte elimizden geldiğince bu günümüzü kutlayarak, bizde katkı sunacağız. 2 Nisan Van için çok önemli bir dönüm noktasıdır. Herkesin bu özel güne sahip çıkması gerekir. Maalesef 2 Nisan Van’ın kurtuluşu daha önce sönük geçiyordu fakat bundan sonra belediyelerimizin çabalarıyla tekrar Van’ın ruhu canlanacak. 2 Nisan’da birçok etkinlik yapılarak Van’ın ismini hep birlikte dünyaya duyurabiliriz” ifadelerini kullandı.

“VANSESİ BÜYÜK HİZMETLER YAPIYOR”

Gazetemizin 80 yaşına girmesinin Van için mutluluk verici olduğunu ifade eden Çohaz, “Van’ın en köklü gazetesi Vansesi’nin 80. yılı nedeniyle ziyaret etmek istedim. Rahmetli İlyas Kitapçı ve Remzi Perihan tarafından kurulan ve Van’ın seninin duyulmasında, sorunların çözülmesinde önemli görev yapan Vansesi Gazetesi’nin ilimizin kalkınmasında, gelişmesinde büyük emekleri var. Bugün 80 yıllık bayrak Erdal Perihan tarafından taşınıyor. Kendisini ve gazeteye emeği geçenleri tebrik ediyorum. Bu memnuniyet verici bir olaydır. Hakikaten Vansesi Gazetesi Van için bir markadır. Bizde hizmetlerinizi takip ederek, takdir ediyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.

Gazetemizin Yazı İşleri Müdürü İkram Kali, Abdurrahman Çohaz’a nazik ziyaretinden dolayı teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı