Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
11 Haziran 2018 - Pazartesi 15:16
 
İKLİM
Karikatürist- Yazar Hikmet Aksoy’un hazırladığı “Kültür Sanat İklim Sayfası” bundan böyle iki haftada bir siz değerli okuyucularımızla buluşuyor.
Kültür Haberi
İKLİM

Hazırlayan: Hikmet Aksoy

Sebahattin Ali

"Kitap hayattır"  diyen Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, edebiyatımızın en çok sevilen romanlarını bir araya getiriyor. Seriye Sebahattin Ali ile başlandı.

"Türk edebiyatının akışını değiştiren romanlarında gözlemlediği ve yaşadığı olayların tedirginliklerini, çelişkilerini, insanların yaşantılarının ardındaki toplumsal sorunları gerçekçi bir dille anlatan Sebahattin Ali'nin en çok sevilen romanları; Kuyucaklı Yusuf, içimizdeki Şeytan, Kürk Mantolu Modanna bir arada. Okumanızı öneriyoruz.

UMUTLAR ve iDAMLAR

Gazeteci/yazar Altan Öymen’in yakın tarihe ışık tutan kitaplarının beşincisi DOĞAN KİTAP'tan çıktı.

Günümüz Türk basınının duayen imzası Altan Öymen'in  "anılı kitaplar"nın beşincisi "UMUTLAR ve İDAMLAR"  Doğan Kitap'tan çıktı.

Daha önceki kitaplarında Türkiye'de ve dünyada 1930'lu yıllardan 1960'a değin yaşanan olayları, kendi anılarıyla birlikte anlatmıştı.

Bir önceki kitabı... 'Ve İhtilal'de ise, 1960 Mayıs'ı öncesindeki gelişmeleri yazmıştı. "UMUTLAR ve İHTLAL"de ise önceki gelişmelerin sonunda gelinen "askeri yönetim" döneminde yaşananlar var.27 Mayıs öncesindeki son gösteriler... Ankara'daki 555K olayı... 21 Mayıs Harbiye Yürüyüşü ve sonuçları... Menderes'in ünlü İzmir gezisi... Eskişehir'deki ihtilal gecesinin olayları... Ve 27 Mayıs'tan sonraki askeri komitenin kuruluş hikayesi... Yakın tarihi bilmek için mutlaka okunmalı...

27 Mayıs 1960 darbesinin öncesi ve sonrasında gelişen olayların öyküsü UMUTLAR ve İDAMLAR'da. DOĞAN KİTAP Yayını. 456 sayfa. 49 TL.

 

KENDİNİZE ZAMAN AYIRINIZ

Okumak aydınlanmaktır. Günün koşuşturmalarında anlık bile olsa molalarda kitap okuyorsanız yaşadığınız ortamda en popüler kişisiniz. Bunu bir ayrıcalık kazanmak, üstün olmak için yapmıyorsunuz. İnsan olduğunuz için okuyor, yeni bilgilerle yenidünyalar kazanıyorsunuz.

 

CEMİL CANDAŞ

1975 yılında Trabzon/Vakfıkebir'de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bu ilçede yaptı. Resim sanatına ilgisi öğretmen/ressam babası Turgut Candaş'ın köydeki atölyesinde başladı.

1993 yılını ağabeyi ressam Selçuk Sinan Candaş'ın İşte/Göztepe'deki atölyesinde çalışarak geçirdi. Aynı yıl Turgut Candaş'la "Candaş Sanatevi"ni kurdu.

KTÜ Eğitim Fakültesi'nde resim ana sanat dalı üzerine eğitim gördü.

1998 yılında atandığı Trabzon Lisesi'nde 11 yıl görev yaptı.

2006-2015 döneminde orta Öğretim G. Müdürlüğü bünyesine bağlı olarak  "Üç Boyutlu Sanat Atölye Dersi" kitapları müfredat programı alan uzmanlığı ve ders kitapları "alan yazarı" olarak görev yaptı.

Çeşitli resim organizasyonlarında görev alan Candaş; birçok ulusal ve yerel karma sergilere katıldı.

Yurt dışında başta Almanya olmak üzere Hollanda ve ABD'de özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Cemil Candaş, çalışmalarını halen Trabzon/Yıldızlı'daki özel atölyesinde sürdürüyor.

Sanatçı, Trabzon Plastik Sanatçılar Derneği üyesi olup; şimdiye değin resim üzerine düzenlediği hazırlık kurslarında 300'ün üzerindeki öğrenciyi resim bölümlerine kazandırdı.

 

BEŞ YENİ KİTAP

Merkezi İstanbul'da bulunan YEDİTEPE Yayınevi, raflarda yerini alan beş yeni kitabıyla dikkatleri çekiyor. Pelin Çift ve Tufan Gündüz'ün TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR, Mehmet Sedat Bekar'ın TÜRKLERİN YAZILI KÜLTÜRÜ ve EDEBİYATI, C.Kanat ve M. Alican'ın TİMUR, Selçuk Mülayim'in SANAT TARİHİNE GİRİŞ ve M. Albayrak'ın KUTÜLAMERE'DE KUŞATMA ve ZAFERİ adlı kitapları ilgilenen okurlarımıza öneriyoruz.

 

DOĞU'NUN PİCASSO'SU

Vanlı ressam Haydar Ekinek (47) Doğunun Picasso'yu olarak tanınıyor. Tablolarında fırça yerine çivi kullanan Haydar Ekinek;  resim sanatına olan ilgisini şöyle anlatıyor;

"Küçük yaşlarımdan beri resim yapma merakım var. Çocukluğumda resim malzemesi alacak maddi imkanım yoktu. Ama resim yapmayı çok seviyordum. Bulduğum çivileri fırça gibi kullanıp resimler yaptım. Okul dönemimde 5 kez birincilik kazandım. Olanaksızlıklar yüzünden edindiğim teknik; dünyada bana bir ilki yaşattı. Çivi ile resim; hem sanat ışığım, hem de yolum oldu. En büyük idealim Van'da uluslararası bir resim fuarı açmak." (Gülten Ödemiş/Van)

Kaynak: Editör:
Etiketler: İKLİM,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı