301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 15:49
 
İnsanın çağdaş iletişim teknolojileriyle dansı
Teknoloji son yüzyılda kazandığı ivmeyle büyük bir hızla gelişiyor. Gittikçe büyüyen, büyüdükçe ağırlaşan, ağırlaştıkça hızlanan bir kartopu gibi geleneksel pek çok yapıyı ezip geçiyor, değiştirip dönüştürüyor.
Köşe Yazıları Haberi
İnsanın çağdaş iletişim teknolojileriyle dansı

Teknoloji son yüzyılda kazandığı ivmeyle büyük bir hızla gelişiyor.  Gittikçe büyüyen, büyüdükçe ağırlaşan, ağırlaştıkça hızlanan bir kartopu gibi geleneksel pek çok yapıyı ezip geçiyor, değiştirip dönüştürüyor.

 

Eskiden on yıllarca kullanılan cihazlar şimdi artık birkaç yıl içinde demode olup piyasalardan kalkıyor.

 

Çocukluk zamanlarımızın büyük kutular halindeki cızırtılı, lambalı radyoları yerlerini yine bizim gençlik zamanlarımızda çok daha küçüklerine, transistorlu olanlarına bıraktığında bunu büyük bir değişim olarak görmüştük. Siyah beyaz televizyon da, renkli televizyon da, betamax ve VHS video cihazları da bizim yaşadığımız yakın zamanların efsaneleriydi.

 

12-24-36 pozluk analog makinelerle çekilen çocukluk ve gençlik resimlerimizin çoğu siyah beyazdır.  O makinelerin filmlerini bir fotoğrafçıda banyo ettirip bozulmamış (o günkü deyimle yanmamış) olanlarını yine fotoğrafçıda karta bastırtırdık. Benzer olarak fotoğrafçılar marifetiyle yıkanıp kartlara basılan renkli filmler o günlerin bir başka heyecanıydı. Bugünün gençleri bütün bunları bilmezler.

 

O günlerde hacca giden yakınlarımızdan istediğimiz en baba şeylerin başında radyolu kasetçalarlar gelirdi. Şimdi onlara kim ihtiyaç duyuyor ki! Evlerimizdeki o tarz cihazları çoğumuz çoktan elden çıkardık.

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: İnsanın, çağdaş, iletişim, teknolojileriyle, dansı,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı