301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Ocak 2018 - Perşembe 16:50
 
İran bu oyunu bozmalıdır
Batının sömürgeci kafaları bir konuyu kafalarına taktı mı, illa oradan bir sonuca varmak isterler. "Büyük Ortadoğu Projesi'nin(BOP) Irak, Libya, Mısır, Suriye perdeleri bu projenin amacı için sahnelendi/yaşandı.
Köşe Yazıları Haberi
İran bu oyunu  bozmalıdır

Batının sömürgeci kafaları bir konuyu kafalarına taktı mı, illa oradan bir sonuca varmak isterler.  "Büyük Ortadoğu Projesi'nin (BOP) Irak, Libya, Mısır, Suriye perdeleri bu projenin amacı için sahnelendi/yaşandı.

 

Sömürgeci ahtapotun bu coğrafyadaki planı/projesi tamamlanmadığı için kaşıyacak yeni yaralar aramaya devam ediyor.

 

Yıllar öncesine gidelim... İran Şahı Rıza Pehlevi dönemi...

 

Şah ülkesini kalkındırma hedefleri yönünde yönetiyor. Yenilikler getiriyor, kalkınma hamleleri yapıyor. Ama,  Batının sömürgecileri İran petrolleri için daha önce denedikleri ve devirdikleri Musaddık yönetimi gibi, Şah Rıza'yı da yönetimden uzaklaştırmanın yollarını/tuzağını yıllar öncesinden kurmuşlar. Şah yönetimi sonrası için hazırladıkları Humeyni'yi bağırlarında barındırıp, besliyorlar.

 

Çıkaracakları bir karışıklık için hazır bulunduruyorlar.

 

Nitekim öyle oldu. "Şah rejimi"ne karşı hazırladıkları komplo ile İran halkını sokağa döktüler. Sonunda Şah Rıza Pehlevi ve ailesi dayanamayıp ülkesini terk etti.

 

Kim geldi yönetime?

 

Tabii ki, Humeyni ve takımı... Ama, Batının sömürgecileri avuçlarını yaladılar. Humeyni onların sömürü isteklerine rest çekti.

Bugün İran'ın yeni rejimi öyle yaptı, böyle yaptı konumuz değil. Kendi iç sorunu... Ama şunu hakbilirlik olarak söylemeliyiz: İran bu dönemde ulus onuruyla/direnciyle Batılı sömürgecilere kafa tuttu/direndi.

 

Gelelim bugüne...

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı