301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Şubat 2019 - Pazar 13:06
 
İşe iade hakkından yararlanabilmek için gereken şartlar nelerdir?
İşveren tarafından iş sözleşmeleri feshedilen işçiler, feshin haklı sebeplere dayanmadığını iddia ederek işe iade hakkından yararlanabilirler. İşe iade davası açarak işlerine geri dönmeye ya da tazminat almaya hak kazanabilecek olan çalışanlar, bunun için gereken şartları merak ediyor. Peki işe iade davası açmak için gerekenler nelerdir, işe iade amacıyla başvurular nereye yapılmalıdır?
Güncel Haberi
İşe iade hakkından yararlanabilmek için gereken şartlar nelerdir?

İşveren tarafından haklı nedenlerle iş sözleşmesi feshedilmeyen işçilerin işe iade hakları olmakla birlikte bu haklarının ortaya çıkması için gereken bazı şartlar vardır. İşçinin işe iade davası açabilmesi ve işe iadesini talep edebilmesi için yasada belirtilen şartlar ve diğer tüm detaylar haberimizde...

İŞE İADE HAKKINDAN YARARLANMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR?

İşe iade hükümlerinden yararlanılabilmesi için; söz konusu işyerinde en az "30" işçi çalıştırılıyor olması, iş sözleşmesi feshedilen işçinin ilgili işverene bağlı çalışma süresinin en az "6" ay olması gerekmektedir. İş sözleşmesini feshetmek isteyen işveren; feshi yazılı olarak bildirmek, feshin gerekçesini açıkça belirtmek, feshe bağlı olarak ortaya çıkan tüm hakları fesih tarihinde işçiye ödemekle yükümlüdür. İş sözleşmesinin neden belirtilmeksizin feshi veya belirtilen nedenin geçerli olmadığı iddiasında bulunulması durumunda, feshin geçersizliği ve işe iade talebinde bulunulabilmektedir. Fesih tarihinden itibaren 1 ay içinde İş Mahkemeleri Kanunu uyarınca arabulucuya başvurulması gerekmektedir.

GAZETEVATAN

Kaynak: Editör:
Etiketler: İşe, iade, hakkından, yararlanabilmek, için, gereken, şartlar, nelerdir?,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı