301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 17:43
 
İŞGEM ENERJİ ÜRETECEK
Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, İş Geliştirme Merkezleri Birliği (İŞGEM) Yönetim Kurulu Başkanı Adem Gül ve beraberindeki farklı illerden İŞGEM Müdürlerinin olduğu heyetle Bakanlıkta bir araya geldi.
Van Haber Haberi
İŞGEM ENERJİ ÜRETECEK

Vansesi Haber Merkezi

 

Bakan Yardımcısı Çiftci, İŞGEM'lerin enerji kooperatiflerine dahil edilmesiyle, 5 megavata kadar enerji üretmelerine imkan sağlanacağını belirterek "Bu işyerlerimizin enerji giderleri açısından çok ciddi bir alternatif olabilir" dedi.

 

İŞGEM'lerin enerji kooperatiflerine dahil edilmesinin önündeki engelleri ve çözüm önerilerini görüşmek üzere yapılan toplantıya, Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), KOSGEB ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) temsilcileri de katıldı.

 

Toplantıda Bakan Yardımcısı Çiftci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü nezdinde yapmış olduğu çalışmalarla, enerji kooperatifleri vasıtasıyla, küçük sanayi sitelerinin veya toplu iş yerlerinin çatılarında 5 megavata kadar enerji üretmelerine imkân sağlandığını bu imkândan İŞGEM'lerin de yararlanmasını arzu ettiklerini ifade etti.

 

Çeşitli alanlarda çok farklı kooperatifler kurulabileceği, bu kooperatiflere devletin çok ciddi kaynaklar sunduğuna dikkati çeken Bakan Yardımcısı Çiftci,  "Bunların vatandaşa özellikle de belli hedef kitlelere doğru bir şekilde ulaştırmamız gerektiğini düşünüyoruz; bunun içinde kadın kooperatifleri, girişimci kooperatifler, enerji kooperatifleri birçok farklı kooperatif var" dedi.

 

Bakan Yardımcısı Çiftci, enerji kooperatiflerinin işyerlerinin ayakta kalması ve başarılı olmasında en önemli giderlerden biri olan enerji giderleri açısından çok ciddi bir alternatif olabileceğini belirterek şöyle devam etti:  "İŞGEM'ler Türkiye için güzel ve faydalı bir model, Türkiye'nin geleceği açısından da önemli bir model. Bu nedenle İŞGEM'i de bunun içerisine dahil edersek ülkemize ve girişimcimize çok önemli bir kaynak sağlamış olacağız. Yenilebilir Enerji kaynakları bakımından Ülkemizin zenginliği ortada iken bizler bu kaynakları kullanmak ve kullandırmak için her türlü desteğe hazırız" dedi.

 

Kooperatiflerin ayrıca finansa erişim noktasında ihtiyaç duyabileceği çok yönlü destek mekanizmalarının varlığın söz eden Çiftçi; Her İŞGEM´in farklı bir modelle çalışılabileceğini, farklı alternatif ve finansman kaynakları kullanılabileceğine değindi.  İŞGEM'lerin Türkiye açısından çok önemli kuruluşlar olduğuna değinen Çiftçi; Gerek Finansmana ulaşım gerekse modelleme konusunda, hertürlü desteği sağlayacaklarını dile getirerek, "Gerek Enerji Kooperatifleri gerekse Girişimcilik veya Kadın Kooperatifleri olsun Dünyada hızlı gelişim gösteren ve rol model olabilecek kapasitede olan bir çok kooperatif mevcut. İŞGEM'lerin öncülüğünde Türkiye'nin de özellikle enerji konusunda birliktelik gösterip Rol model ortaya çıkaracağınıza şüphemiz yok" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı