301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Nisan 2019 - Perşembe 19:26
 
İstanbul Van Vakfı'ndan bir ilk
Van dışında… Vanlılar arasında dayanışmayı sağlamak, öğrencilere, ihtiyacı olanlara destek olmak, Van'ın kültürünü, turizm değerlerini tanıtmak, kültürel ve sosyal gelişmesine katkı sunmak, kuruluş amacı doğrultusunda etkinlikler gerçekleştirmek üzere yasal olarak kurulan sivil toplum kuruluşlar var.
Köşe Yazıları Haberi
İstanbul Van Vakfı'ndan bir ilk

Van dışında…

 

Vanlılar arasında dayanışmayı sağlamak, öğrencilere, ihtiyacı olanlara destek olmak, Van'ın kültürünü, turizm değerlerini tanıtmak, kültürel  ve sosyal gelişmesine katkı sunmak, kuruluş amacı doğrultusunda etkinlikler gerçekleştirmek üzere yasal olarak kurulan sivil toplum kuruluşlar var.

 

İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir gibi iller başta olmak üzere farklı şehirlerde, ilçelerde bulunan bu kuruluşlar genelde düğünlerde halay çekerek, gecelerde türkü söyleyerek, taziyelerde bulunarak, yemeklere katılarak ve ziyaretler gerçekleştirerek kuruluş amaçlarını yerine getirdiklerine inanırlar. Hedefleri küçüktür.

 

Vanlı STK'lar esasında güçlerinin farkında değiller. STK felsefesini yeterince  bilmiyorlar. O nedenle etkili değiller.

 

Mesela... Sempozyum, panel, konferans düzenlediklerini bir kitap  basarak yayınladıklarını, ulusal ve uluslararası etkinliğe imza attıklarını hiç duydunuz mu?  Duyamazsanız. Çünkü gerçek anlamada Van'ın tarihinden, kültüründen uzaktırlar. Vizyonları da yeterli değil. Bunları eleştirmek için söylemiyorum. Olanı anlatıyorum.

 

Ankara'da…

 

Vanlı iş adamları, bürokratlar, siyasetçiler bir araya gelerek 2017 yılında Vanlılar Vakfı kurdu.  Ankara'nın en gözde yerlerinden Çankaya Mebus evleri Mahallesi Ayten sokakta  şirin bir ofis kiraladılar. Biz de heyecan duyarak umutlandık. Ancak vakfın tabelası var ama kendisi yoktur. En basitinden. Vanlıların hafızalarının canlandığı, tarihlerini yeniden anladıkları ve anlattıkları gün olan 2 Nisan'ı hatırlamadılar. Van tavası ile sohbet arasına sıkışıp kaldılar. Sorarlar adama " Van'a vakıf olmayacaksa o zaman  bu vakıf niçin  kuruldu?"

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstanbul, Van, Vakfı'ndan, bir, ilk,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı