301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Şubat 2018 - Salı 14:43
 
Jean Paul Roux'un Gözüyle Türkler
Jean Paul ROUX. Fransız vatandaşı bir Türkolog. Kitapları ve yazıları nedeniyle çeşitli ödüller almış, uluslararası çevrelerde pek çok bilimsel kuruma üye seçilmiş dünyaca ünlü bir araştırmacı. Bunların içinde en önemlilerinden biri Fransız Akademisi Başarı Ödülüdür.
Köşe Yazıları Haberi
Jean Paul Roux'un Gözüyle Türkler

Jean Paul ROUX.  Fransız vatandaşı bir Türkolog. Kitapları ve yazıları nedeniyle çeşitli ödüller almış, uluslararası çevrelerde pek çok bilimsel kuruma üye seçilmiş dünyaca ünlü bir araştırmacı. Bunların içinde en önemlilerinden biri Fransız Akademisi Başarı Ödülüdür. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti tarafından kendisine verilen Liyakat Ödülü de sahip olduğu uluslararası ödüllerden sadece biridir. Roux'un TÜRKLERİN TARİHİ adlı çalışması Kabalcı Yayınevi tarafından 2004 yılında yayımlandı.

 

Bu başarılı çalışma, Roux'un yarım asırlık uğraşının ve bilgi birikiminin sentezidir adeta. "Kuzey ormanlarından çıkıp geldiler; cesur, dağınık, marifetli ve henüz yolun başındaydılar. Önce bozkıra, sonra Çin içlerine ve ardından sonu başı belli olmayan bir sel gibi garba doğru aktılar…" Roux'a ait bu satırlar belleğimizde Türklere dair olumsuz bir imge oluşturmuş olabilir. Ancak çağlar boyunca 'barbarlığın' simgesi olarak algılanmış Türkler, dünya tarihini etkilemeyi başarmış, hatta devletlerin sınırlarını belirleyerek, toplumların sosyokültürel şekillenmesine yön vermiş ender topluluklardan biridir. Roux, tarihte en çok devlet kuran Türkî bu kavimler için "onlar dünyanın hükümdarlarıdır" der. Alman uyruklu Profesör Fitiz Newmark da Roux'un bu yaklaşımını destekleyen farklı bir belirlemede bulunur: "Türkleri tarihten çıkardığınızda ortada tarih diye bir şey kalmaz."

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı