Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
10 Şubat 2019 - Pazar 11:20
 
Kaçak sigarayla mücadele vergi gelirini 4 milyar TL artırdı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamada, organize suç ve terör örgütlerine finansman sağlayan sigara ve tütün mamulleri kaçakçılığının ülke güvenliğine ve kamu düzenine yönelik tehdit oluşturduğunu, kamu gelirlerinin azalmasına ve tütün üreticilerinin mağdur olmasına neden olduğunu ifade etti.
Güncel Haberi
Kaçak sigarayla mücadele  vergi gelirini 4 milyar TL artırdı

Pekcan, milli ekonomiye ve toplum sağlığına verdiği zararlar dikkate alındığında sigara kaçakçılığıyla mücadelenin büyük önem arz ettiğini vurguladı. Sınır kapılarının yanı sıra, ülke genelinde diğer kolluk birimleriyle birlikte başlatılan topyekün mücadele sonucunda, 2014 sonunda yüzde 21'e kadar  çıkan kaçak sigara kullanım oranının, 2018 sonu itibarıyla yüzde 5,8 seviyelerine gerilediği bilgisini veren Pekcan, “Ülkemizde kaçak sigara oranı, dünya ve Avrupa ortalaması olan yüzde 10-15 aralığının çok altına inmiştir. Kaçak sigara kullanım oranlarındaki hızlı düşüş, sigaradan elde edilen vergi gelirinde yaklaşık 4 milyar liralık artış sağlamıştır.” değerlendirmesinde bulundu. 

60 MİLYON PAKET ELE GEÇİRİLDİ

Gümrük Muhafaza Birimlerince son 5 yılda yürütülen kararlı mücadele neticesinde 60 milyon paket kaçak sigara ele geçirildiğini bildiren Pekcan, “Bu yıl itibarıyla 5 haftalık süreçte ise ele geçirilen kaçak sigara miktarı ise 2,3 milyon paketi buldu. Bu önemli bir başarı” dedi. Pekcan, tütün ve tütün mamulleri kaçakçılığıyla mücadeleye yönelik çalışmaların kararlılıkla sürdürüleceğini kaydetti. 

GÜNEŞ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaçak, sigarayla, mücadele, , vergi, gelirini, 4, milyar, TL, artırdı, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı