301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Ağustos 2018 - Cuma 19:44
 
KATI ATIK TESİSİ İHALEYE ÇIKTI
Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan Entegre Katı Atık Tesisi ve mevcut vahşi katı atık depolama alanlarının işletilmesi ve ıslahı projesinin yapım işletim ve devri ihaleye çıkarıldı.
Van Haber Haberi
KATI ATIK TESİSİ İHALEYE ÇIKTI

Burhan Ergin

 

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zoroğlu'nun talimatlarıyla Van'a kazandırılacak katı atık tesisi yapım ve işletim işi ihaleye çıktı. Tesisin tamamlanmasıyla Van kent merkezi ve civar ilçelerden toplanan katı atıkların, vahşi depolanma şeklinde Özalp yolu üzerindeki araziye gelişi güzel dökülmesi son bulacak. Beyüzümü mahallesinde yapımı planlanan Entegre Katı Atık Tesisi vahşi depolama alanlarının işletilmesi ve ıslahı projesinin yapım işletim ve devri işi ihalesi Van Büyükşehir Belediyesi tarafından ilan edildi.

Muhammen bedeli 103 milyon 959 bin, 738 TL olan projenin ihalesi 15 Ağustos Çarşamba günü saat 10:00'da Van Büyükşehir Belediyesi toplantı odasında gerçekleştirilecek.

"Kısa süre içerisinde hayata geçirilecek"

Atık Tesisi' bünyesinde; ayrıştırma ve fermantasyon tesislerinin yanı sıra, yeni düzenli depolama sahası ve 4 transfer istasyonun faaliyet göstereceğini belirten Vali Zorluoğlu, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümetimizin Van'a verdikleri önem ve özel desteklerle, büyükşehir belediyesi yapılmayan projeleri bir bir hayata geçiriyor. Halen günlük 600 ton katı atık yani çöp, şehir merkezine çok yakın bir bölgede vahşi şekilde depolanmaktadır. Günden güne hem kendisi hem de nüfusu gelişip büyüyen Van'ımıza yakışmayan bu manzaranın tespitini, 2017 Temmuz'unda görevlendirildiğim Van'a gelmeden, buradaki kurum yetkililerinden edindiğim bilgiler doğrultusunda yaptık. Çözülecek meseleler sıralamasında en üst basamaklarda yer verdiğim kentin katı atık sorununu, çok şükür modern ve uzun vadede Van'ı önemli bir sorundan kurtaracak projeyi hazırlayarak ihaleye çıktık.  Kısa süre içerisinde hayata geçirilecek projeyle; mevcut çöp alanı rehabilite edilerek buradan enerji de elde edebileceğiz.  Van'dan pek çok kesime, gerçek anlamda çevreciliğin icraatla olabileceği mesajını veren vizyon projelerimizden 'Katı Atık Tesisi' bünyesinde; ayrıştırma ve fermantasyon tesislerinin yanı sıra, yeni düzenli depolama sahası ve 4 transfer istasyonu faaliyet gösterecek. Bu istasyonlar vasıtasıyla ilçelerimizdeki çöpler de toplanacak ve böylece günlük bin ton çöp, katı atık tesisimizde bertaraf edilecek. Yeni kuracağımız tesiste çöpten enerji elde edilecek ve bu büyük yatırımın tüm finansmanı bu enerji satılarak karşılanacak. Bir başka deyişle bu yatırımın 50 Milyon Liraya yakın maliyeti için belediyemizin kasasından bir kuruş çıkmayacak" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KATI, ATIK, TESİSİ, İHALEYE, ÇIKTI,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı