301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 17:23
 
Katilden kahraman yarattılar
İnkar, yalan, iftira, emperyalist baskılar ve siyasi kararlarla tarihi gerçekler inkar edilemez, hafıza silinemez. Birileri gerçekleri yok saymaya çalışsa da tarih unutmaz ve yok saymaz.
Köşe Yazıları Haberi
Katilden kahraman yarattılar

İnkar, yalan, iftira, emperyalist baskılar ve siyasi kararlarla tarihi gerçekler inkar edilemez, hafıza  silinemez. Birileri  gerçekleri yok saymaya çalışsa da  tarih unutmaz ve yok saymaz.

Ermenilerin katilleri, suçluları sözde soykırım yalanı üzerinden nasıl kahramanlaştırdıklarına Ermenistan'da düzenlenen bir tören üzerinden dikkat çekmek istiyorum. 

Hiçbir şey göründüğü gibi değil.

46 sene önce iki Türk diplomatını katlettiği için Ermenistan'da "kahraman"   olarak kabul edilen Ermeni Gurgen Yanikyan 27 Ocak 1973'te Los Angeles başkonsolosumuz Mehmet Baydar ile konsolosumuz 30 yaşındaki Bahadır Demir'i Osmanlı dönemine ait çok nadir bir para ile bir asır öce saraylardan birinden çalınmış bir yağlıboya tabloyu Türkiye'ye hediye etme bahanesi ile Santa Barbara'daki Biltmore Oteli'ne davet etmiş, daveti kabul edip gelen diplomatlarımızı orada vurmuş ama tatmin olmamış, bir başka tabanca ile başlarına da birer el ateş etmiş ve polisin gelmesini beklemişti!

 

İntikam kin nefret, düşmanlık duygularıyla diplomatlarımıza tuzak kuran katil Gurgen Yanikyan, 77 yaşındaydı. Yakalanarak mahkemeye çıkarıldı. Santa Barbara Mahkemesi'nin hâkimi Floyd Dodson jürinin birinci derece cinayetten suçlu bulduğu Yanikyan'ı, 21 Temmuz 1973'te müebbet hapis cezasına çarptırdı. Yanikyan, 1981 yılında cezaevi hastanesine kaldırıldı ve uzun süren hastalıktan sonra 31 Ocak 1984'te, sağlığının hapiste kalmasına imkân vermediği gerekçesi ile affa uğradı, bir huzurevine yatırıldı, ancak bir ay sonra, 27 Şubat 1988'de ölebildi ve cenazesi Kalifornaya'da defnedildi.

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Katilden, kahraman, yarattılar,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı