Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 12:25
 
KİLİM
Köşe Yazıları Haberi
KİLİM

Yaşamın Acı Motifleri

Değerli okurlar; Toplumların hayatında unutulması uzun yılları alan olaylar vardır. İlimizde yaşanan bu nevi olaylardan bir tanesi de 1930’lu yıllarda yaşanmış olan Zilan olaylarıdır. Şarkılara, türkülere, destanlara konu olmuş Zilan olayları, çeşitli vesilelerle bugün hala sohbetlerimizde gündem oluşturur.

Eyyüp Altun “Kilim” isimli romanına yaklaşık 90 yıl önce ilimizde yaşanmış Zilan olaylarını konu edinmiş. Zilan’da ve sonrasında yaşananları bir romancının gözleri ile gündemimize taşımış. Okuyucuların bu olayları bir romancının gözleri ile öğrenmesini ve değerlendirmesini sağlamış. O günün olaylarını bizzat yaşamış bir ailenin fertlerini romanına kahraman edinmiş. Onların gözleri ile bakmış ve onların kulakları ile duymuş. Zilan olaylarını ve sonrasında yaşananları, olayı yaşayanların hisleri ve duygu dünyalarını, olay kahramanlarının ağzı ile romanında dillendirmiş. Bu olayın, sebep ve sonuçlarını herhangi bir siyasi kaygıya kapılmadan olduğu gibi okuyucuya aktarmış.

Eyyüp Altun daha önce yayınlanmış olan “Sona”ve “Kızıltopraklar” isimli romanlarında 1915 olaylarını okuyucuların bilgisine sunmuştu.” Kilim” romanında da Zilan olaylarını okuyucuların bilgisine sunmuş. Daha önceki romanlarında olduğu gibi yorulmadan ve zevkle okuyacağımız bir roman vücuda getirmiş.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: KİLİM,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı