301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 17:51
 
Kimin umurunda!
Van'da toplumsal hafıza olmadığı gibi kurumsal hafıza/arşiv de yoktur.
Köşe Yazıları Haberi
Kimin umurunda!

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (Van YYÜ) okuyan öğrenciler ile yüksek lisans ve doktora yapan öğrenciler zaman zaman Van ile ilgili araştırma yapıyorlar. Bazen kurumlara kuruluşlara bazen de Van arşivi ve bilgisi olan Vanlılara başvuruyorlar.

 

Kurum kuruluşlarımızda ve ailelerde anı yazmak, arşiv tutmak, belge ve fotoğraf saklamak gibi bir gelenek olmadığı için araştırmacılar aradıkları bilgi ve belgeye ulaşmakta ciddi sıkıntı çekiyorlar. 

 

Hocalarının yönlendirmesiyle Van YYÜ'den öğrenciler sık sık gazetemize gelirler. Elimizdeki fotoğraf, belge ve dağarcığımızdaki bilgileri kısıtlamaya gitmeden, kıskançlık hastalığına tutulmadan paylaşırız.  Bazen de Van'ın yakın tarihini bilen hayattaki değerli Vanlı büyüklerimize kendilerini yönlendiririz.

 

Van YYÜ Mimarlık Fakültesi'nde iki öğrenci yanıma geldi. Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Van Belediyesi'nin ilk binası ile ilgili araştırma yaptıklarını, bilgi ve belgeye ihtiyaç duyduklarını söylediler.   Elimizdeki belgeleri paylaşmadan önce çay içerek sohbet ettik.

 

Kentimizin mimarisi, tarihi, kültürü, ekonomisi, eğitimi,  tarım ve hayvancılığı, demografik yapısını ele alan gelecek kuşaklara miras ve kaynak olarak aktarmayı amaçlayan bu tür akademik çalışmaları önemsediğimi ve kendilerine destek olmaktan da mutluluk duyduğumu belirttim. Bugüne kadar gelen onlarca öğrenci ve araştırmacıyı geri çevirmediğim gibi başka kaynaklara da yönlendirildiğimi söyledim.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kimin, umurunda!,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı