301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Ocak 2018 - Perşembe 16:52
 
Mağdurların isyanı
Sıradan bir telefona sahip olan herkes müfettiş, gazeteci, denetçi sorumluluğuyla hareket ediyor. Görmedim, duymadım, bilmiyorum diyenler çok azınlıkta.
Köşe Yazıları Haberi
Mağdurların isyanı

İletişim teknolojisinin daha gelişip yaygınlaşmadığı dönemlerde her şey saklı gizliydi. Hiçbir suç, günah, ayıp  bu kadar işlenemiyor algısı vardı. Herkes ak paktı.  Ortalık süt limandı. Yapılanlar yapanların yanına kar kalıyordu. 

 

Günümüzde bu durum değişti.  Halının altına süpürmek, ortamı karartmak kolay değil. İletişim teknolojisinin hızla gelişmesi, yaygınlaşmasıyla haberleşme yeni bir boyut kazandı. Artık yapılanlar yapanların yanına kar kalmıyor. Çek belgele gönder dönemi var.

 

Yukarıda gören Allah, aşağıda kaydeden akıllı kameralar var.

 

Dijital telefonlar sayesinde gördükleri karşısında harekete geçerek  " sesiz kalamam"  diyen gören gözler,  cesur vicdanlar var.

 

7'den 70'e herkesin elinde bir cep telefonu bulunuyor.  Telefonlar kişisel iletişim aracı olmanın yanı sıra son dönemlerde toplumsal haberleşme, tepkileri, sorunları yansıtma aracı haline geldi hızla.  En küçük bir olay, sorun saniyeler içinde fotoğraf, görüntüleriyle birlikte milyonlara ulaşıyor.

 

Sırdan bir telefona sahip olan herkes müfettiş,   gazeteci, denetçi sorumluluğuyla hareket ediyor. Görmedim, duymadım, bilmiyorum diyenler çok azınlıkta.

 

 Dijital habercilikle sosyal duyarlılık dönemi yaşanıyor. Basın kuruluşları, kamu kurumları, belediyeler, meslek odaları vatandaşlardan gelen şikâyet, öneri ve talepleri anlık mesajlaşma programı WhatsApp aracılığı ile alarak anında değerlendiriyor.

 

 Haber ajanslarına,  televizyon kuruluşlarına, gazetelere WhatsApp aracılığı ile  yurdun dört bir köşesindeki okullardan,  öğrenci yurtlarından, sokak aralarından, toplu taşıma araçlarından, aile ortamlarından, kreşlerden, marketlerden, iş yerlerinden hergün   akla gelmeyecek  çarpıcı görüntüler  gönderiliyor.  Telefonu olan herkes basın kuruluşları için haber merkezine dönüşebiliyor. 

 

 Önceki gün kentimizde eşine sokak ortasında saygısızca şiddet uygulayan bir şahsın yaptıkları toplumu ayağa kaldırdı. Olay bir kişi tarafından telefon kamerasıyla görüntülenerek WhatsApp aracılığı ile basın kuruluşlarına gönderilerek ekranlara geldi. Adamın çocuklu eşini sokak ortasında darp etmesi, kadının eşini yalvararak " ayıptır yapma" diyerek uyarması büyük tepki topladı.  Darp görüntüleri üzerine Valilik. Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet Müdürlüğü harekete geçerek yasal işlem başlattı. 

 

 Artık yukarıda Allah, aşağıda herkesin birbirini gözetlediği  kameralar var.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı