Haber Detayı
06 Kasım 2017 - Pazartesi 14:32
 
Merhum Necdet Özkaya'nın ardından…
Emekli Öğretmen, Gazeteci ve Yazar Eğitim camiasından bir çınarı daha ebediyete uğurladık…
Köşe Yazıları Haberi
Merhum Necdet Özkaya'nın ardından…

Emekli Öğretmen, Gazeteci ve Yazar Eğitim camiasından bir çınarı daha ebediyete uğurladık…

 

Aynı mahallenin çocuklarıydık. Aynı okulun mezunlarıydık. Türk Milliyetçiliğinin önde gelen seçkin ve saygın şahsiyetlerindendi. Aslen Sivas ilinin zara ilçesinden olan Aile babasının nüfus memuru olarak Van ilimize atanmasından sonra mahallemizden evlenen babası Ökkeş beyin ikinci hanımından olan oğlu Necdet Özkaya kardeşimiz Vanlı şeyh Kahraman adıyla ünlü kişinin torunudur.

 

Necdet ÖZKAYA Milli Eğitim camiası içersinde ciddi, prensipli, çalışması ile Milli Eğitim Bakanlığının üst düzey yöneticiliğine kadar yükselmişti. Nitekim 1975'li yıllarda ortaöğretim Genel Müdürlüğü ve 1990'lı yıllarda Müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulundu.

 

Hoş sohbet, dost ve arkadaşlarla birlikte olmaktan büyük zevk alan kardeşimiz ömrünün büyük bir kısmını Türk Milliyetçiliği fikriyatının hizmetine vermişti. Zaman zaman yerel basında da yazılar yazan Özkaya Van'da da özellikle İkinisan Gazetesinde makaleler yazardı. İkinisan gazetesi sahipleri Rahmetli Servet Mehterbaşıoğlu ve Nail Başıbüyük sayesinde bir ekol haline getirilmişti.

 

Türk Milliyetçiliği düşüncesinin Van'da ki merkezi ve şaşmaz savunucusu olan İkinisan Gazetesi başyazarı merhum Servet Mehterbaşıoğlu'nun etkili yazıları ve gazetenin yayın politikası neticesi İkinisan Gazetesi Türk Matbuatı içersinde özel bir yere sahip olmuştu. İşte merhum Özkaya da böyle bir gazetenin bünyesinde yer almış yazarlardan biriydi.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı