Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 15:46
 
MİYAZAKİ ADI YAŞATILACAK
23 Ekim 2011 Van depreminde yaraları sarmak için geldiği Van’da, 9 Kasım 2011 depreminde kaldığı otelin yıkılması sonucu hayatını kaybeden Japon yardım gönüllüsü Atsushi Miyazaki’nin adı Edremit Belediye Meclisince parka verilmesi oy birliğiyle kararlaştırıldı.
Van Haber Haberi
MİYAZAKİ ADI YAŞATILACAK

Van’da yaşanan 5,6 büyüklüğündeki 9 Kasım depreminde hayatını kaybeden Japon yardım gönüllüsü Dr. Atsushi Miyazaki, Vanlıların gönlündeki yerini koruyor. Kentte 23 Ekim 2011’de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından, üyesi olduğu sivil toplum kuruluşu AAR Japan’dan bir grup gönüllüyle Van’a gelen Miyazaki, yıkımın yaşandığı köylere yardım malzemeleri ulaştırarak insanların yaralarını sarma çalışmalarına katılmıştı. 

Müslüman olmamasına rağmen bayramda kestiği kurbanların etlerini depremzedelere dağıtan Miyazaki, 9 Kasım’da gazeteciler Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir’in de kaldığı otelde 5,6 büyüklüğündeki depreme yakalandı. Saniyeler içinde yıkılan otelin enkazı altında kalan ve arama kurtarma ekiplerinin uzun uğraşları sonucu yaralı kurtarılan Miyazaki, kaldırıldığı Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybetti. Kentte bulunduğu süre boyunca yaptığı yardımlar ve güler yüzüyle insanlara depremin acısını unutturmaya çalışan Miyazaki, “depremin kahramanı” olarak Vanlıların gönlünde yer etti. Her yıl adına anma programları düzenlenen Miyazaki’nin ismi, Van’ın yanı sıra Türkiye’nin birçok yerindeki okul, toplantı salonları, laboratuvar, park ve caddelerde yaşatılıyor. Edremit Belediye Meclisinin kasım ayı olağan toplantısında İpekyolu üzerinde Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bulunan ve ismi ‘Bölge Hastanesi Parkı’ olarak kullanılan parkın isminin değiştirilerek, yerine Dr. Atsushi Miyazaki’nin isminin verilmesi yönünde karar alındı. Dr. Atsushi Miyazaki’nin insan sevgisi karşısında yaşanan depremde vatandaşlara yardım etmek için canını feda ettiğinin belirtildiği kararda, isminin Edremit’te yaşatılması ile kendisine olan vefa ve minnet borcunun bir nebzede olsa yerine getirilmeye çalışılacağı belirtildi.

Okunan kararın ardından meclis oylamasına sunulması ve oy birliği ile kabul edilmesiyle birlikte Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bulunan ‘Bölge Hastanesi Parkı’nın isminin Dr. Atsushi Miyazaki Parkı olarak değiştirilmesi karara bağlandı. Miyazaki Parkı’nın kısa süre içinde düzenlenerek Miyazaki’nin ailesi, Japon davetlilerin katılımıyla açılacak. Parkta Miyazaki’nin büstü ve biyografisinin yer alacağı parkta peyzaj düzenlemesi yapılacak. 

miyazaki van depremi ile ilgili görsel sonucu

VANLILARDAN VEFA ÖRNEĞİ

Gazetemize açıklamalarda bulunan Vanlılar, Edremit Belediyesi tarafından Miyazaki’nin isminin parka verilmesinin sevindirici olduğunu belirterek, “Miyazaki’nin dünyanın bir ucundan gelerek Van’daki insanların yarasını sarmaya çalışması çok önemliydi. Miyazaki’nin isminin parka verilerek vefa gösterilmesi son derece sevindiricidir. Bütün kurumların örnek alması gereken bir davranıştır. Van’da ve ülkemizin birçok yerinde okullarda, parklarda, yollarda yaşatılıyor. Van’daki depremlerde hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmetle anıyoruz. İpekyolu Belediyesi, depremde hayatını kaybeden 74 öğretmen için Van Şişli Öğretmenevi önünde anıt dikmesi gerekir” ifadelerini kullandı. 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MİYAZAKİ, ADI, YAŞATILACAK,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı