Haber Detayı
06 Temmuz 2017 - Perşembe 14:30
 
Muhaliflik nasıl bir şey?
Olumsuz bir konudan söz etmek, yazmak pek hoşuma gitmiyor. Çünkü, kimileri konu hakkında yakından değil, uzaktan bile bilgi sahibi olmadığı halde hemen kişiliğinize "muhalif" ünvanını yakıştırıyor/yapıştırıyor. Dikkattinizi çekerim; kültürel/sanatsal ve de bilimsel alanlarda gelişim yarışı yapmayan toplumlarda yaşanır böylesi durumlar.
Köşe Yazıları Haberi
Muhaliflik nasıl bir şey?

Olumsuz bir konudan söz etmek, yazmak pek hoşuma gitmiyor. Çünkü, kimileri konu hakkında yakından değil, uzaktan bile bilgi sahibi olmadığı  halde  hemen kişiliğinize "muhalif" ünvanını yakıştırıyor/yapıştırıyor. Dikkattinizi çekerim; kültürel/sanatsal ve de bilimsel alanlarda gelişim yarışı yapmayan toplumlarda yaşanır böylesi durumlar.

 

Gerçek böyledir diye de bir başka acı gerçeği yazmamak/söylememek ise  aydın geçinen her kişinin ayıbıdır kuşkusuz.

 

"Muhalif" olmak, yanlışın karşısında, doğrudan yana olmakla eşanlamlıdır demokratik toplumlarda...

 

 Çünkü, demokrasilerde toplumsal yarar gözetilir ve doğru olan herşey bu nedenle sahiplenilir, savunulur.

 

İşte bu nedenle demokrat her düşünür/yazar,  öncelikle toplumsal yarara öncelik tanır.

 

Demokrat kişilerdir "zülfü-i yare" dokunup doğruyu savunanlar...

 

İktidara yakın gazetelerden birinde okudum: "Koyun etinin kilosu Haziran'da 34.4 liradan 43.8 liraya çıktı." haberi vardı. Gazeteci arkadaş haberin toplumsal anlamını inkar edince ya da yutunca  haberini  işte böyle yumuşatarak yazabildi.

 

Oysa, haber "Ete 9.4 TL zam geldi" diye yazsa ve gazetede yer alsa;  bu muhalif bir tutum olur; bu da hem iktidarın, hem de bulunduğu konum itibariyle gazete patronunun işine gelmezdi o zaman.

 

Ama gerçek gazeteci; "düz ayna sadakati"yle yaptığı mesleğini, etik kuralları da zorlamadan yazdığı  her haberinde böylesi ofsayt durumlarını yaşamaz.

 

Et fiyatlarına gelince...

 

Kemeri geniş olmayan, "dar gelirli" herkesin, öteden beri yakındığı konuların başında hep et gelir. Batı uygarlığında kalkınmışlığın bir kriterinde kişi başına tüketilen et miktarı de dikkate alınırken;  sanırım kalkınmamış toplumlarda bu tüketim maddesi giderek lüks tüketime girecek bir durum kazanıyor.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı