Haber Detayı
17 Aralık 2017 - Pazar 17:25
 
PARK VE SOSYAL ALAN İSTİYORUZ
Vali Zorluğolu'nun talimatlarıyla Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı kurulması ve ilk iş olarak 2018 yılında 12 yeni park yapımının planlanması vatandaşlar arasında sevinç yarattı. Edremit TOKİ'de yaşayan depremzede vatandaşlar Vali Zorluoğlu'ndan Edremit'te kamu binaları için ayrılarak adeta beton yığını haline getirilmesi planlanan 40 dönüme yakın arsanın imar revizyonuyla kamu yararı doğrultusunda park, spor alan, bisiklet yürüyüş yolu, tören ve dinlenme alanına dönüştürülerek değerlendirilmesini istediler.
Van Haber Haberi
PARK VE SOSYAL ALAN İSTİYORUZ

Hacı Yılmaz

 

Van'ın daha yeşil ve yaşanabilir bir kente dönüştürülmesi için Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu'nun talimatlarıyla Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı'nın kurularak 2018 yılı içinde ilçelerde, Kalecik, Memur-Sen, Edremit TOKİ'lerde yeni park alanları oluşturulması, kaldırım ve yol kenarlarına Van'a uygun ağaçların dikilmesi ve 12 yeni park yapımının planlanması vatandaşlar arasında memnuniyetle karşılandı. 

 

 

 20 bini aşkın vatandaşın yaşadığı Edremit TOKİ afet konut alanlarının da spor tesislerine, yeşil alanlara büyük ihtiyacı olduğunu belirten vatandaşlar, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu'nun Van'ın daha yeşil, daha yaşanabilir bir kent haline getirilmesi için başlattığı çalışmaların heyecan ve umut verici olduğunu belirttiler.

 

 

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu'nun betonlaşmaya karşı aldığı kararları da desteklediklerini, kent ve toplum yararına olan yeşile önem veren yaklaşımın devam etmesini istediklerini söyleyen vatandaşlar,  bu kapsamda Edremit'in yeşil doğasının ve göl manzaralı alanlarının da betonlaşmaya feda edilmemesini istediler.

 

 

"Valimizden imar planında kamu yararına revize yapmasını istiyoruz"

2012 yılında hazırlanan yeni imar planında şehrin yapılaşmasına zarar verecek büyük yanlışlar yapıldığını, kamu yararının kimi yerlerde haklı beklentilerinin dikkate alınmadığını kaydeden Edremit TOKİ konutlarında yaşayan depremzede vatandaşlar şunları söyledi: "Kentimizde her yerde yeşil alan, park çalışmaları artırılmalıdır. Bu kapsamda TOKİ 10, 11.12.13.'cü etapların karşısında bulunan büyük parsel kamu binaları için ayrılarak adeta beton yığını haline getirilmesi öngörülmüş. Bu çok yanlış bir karardır. Böyle imar planı, çevre anlayışı olamaz. Kentimizin ve Edremit'in daha fazla betonlaşmasına izin verilmemelidir.  Sayın Valimiz Büyükşehir Belediye Başkan Vakilimiz Murat Zorluoğlu'nun Edremit'te düşünülen betonlaşmaya müdahale etmesini bekliyoruz.  Vatandaş olarak Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Edremit İlçe Tarım Müdürlüğü yanında bulunan yaklaşık 40 dönüme yakın arsanın Van Büyükşehir Belediyesi tarafından imar revizyonuyla yeşil ve sosyal alana dönüştürülerek beton alanına dönüştürülmesinin engellenmesini istiyoruz. Söz konusu arsanın Van'ın ve Edremit'in sosyal, kültürel, sportif ve yeşil alan ihtiyaçları için kamu yararı doğrultusunda değerlendirilmesini bekliyoruz.  Göl manzaralı bu arsada beton yığını estetikten uzak binalar istemiyoruz. Arsanın yaz aylarında açık hava konser alanı, park, spor, kültürel etkinlik alanı, gezi, bisiklet, yürüyüş ve dinlenme alanı, anfi tiyatro ve Edremit ilçesinin tören, festivali, şenlik yeri olarak değerlendirilmesini arzu ediyoruz.  Bu talebimizi 5 yıldır her platformda dile getiriyoruz. Çabalarımız, başvurularımız oldu ancak düşündürücüdür sonuç alamadık. Sesimizi maalesef duyan olmadı. Söz veren siyasiler sözlerinin gereğini yerine getirmedi! Valimiz Murat Zoruluoğlu'nun insana, şehrimize değer veren, yeşil dokuyu, sosyal alanları, huzurlu güvenli yaşamı önemseyen yöneticilik anlayışı bizleri umutlandırmıştır. Valimizin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı kuruması ve 2018 yılı içinde 12 yeni park yapımı için çalışma başlatması bu anlayışın somut göstergesidir. Van'da yol kenarlarına, kaldırımlara, yağmalanan hazine arazilerine ağaç dikilerek yeşile bürünmesi kötü mü olur?  Valimizden imar planında kamu yararına değişiklik yapmasını ve Edremit TOKİ konut alanlarının önünde yer alan arsanın Van'a, Edremit'e ve insanlarımıza soysal, spor alanı ve park olarak kazandırmasını istiyoruz."

 

 

 

"Doğaya ve insana değer veren anlayışın harekete geçmesini istiyoruz"

TOKİ konutlarında kadın, çocuk, yaşlı, hasta, genç olmak üzere on binlerce insanın yaşadığını, buradaki insanların da sosyal donatılara, yaşam alanlarına ihtiyacı olduğunu kaydeden bazı vatandaşlar da, "Büyükşehir Belediyesi imar planında kamu binaları alanı olarak yer alan bu arsada revize yaparak arsanın beton yığını haline getirilmesinin önüne geçilmesini istiyoruz.  Kamu binası her yere yapılabilir. Ama insanların ihtiyacı olan sosyal, kültürel alanlar mesken alanlarının insanların yaşadığı yerlerde yapılır ve yapılmalıdır. Bunun içinde Van Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Murat Zorluoğlu'nun Van Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatacağı projeyle bu arsanın yaşam, spor, park, tören alanı olarak değerlendirmesini istiyoruz. Van'ın nefes alma yeri olan Edremit hızla gelişen ve büyüyen bir ilçedir. İlçenin sosyal ve kültürel alana da ihtiyacı var. İnsanına değer vermek, mutlu edilmek zor bir şey değil. Betonlaşma sadece çevreye değil, insan ruhuna da zarar veriyor. Doğaya ve insana değer veren anlayışın harekete geçmesini istiyoruz. Beton yerine bu arsada çocuklarımız oynayıp koşsa, gençlerimiz spor yapsa, büyüklerimiz dinlenip yürüse yüzleri gülse ve beton yerine her yer çiçek açsa daha iyi olmaz mı" diye konuştular.

 

 

2018'DE YAPILABİLİR

Vatandaşlar, yapılacak revize sonrası hazırlanacak görkemli bir projenin 2018 yılında hayata geçirilerek söz konusu arsanın Van'a ve Edremit'e kazandırılacağı umudu içinde olduklarını da ifade ettiler.

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı