301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Nisan 2019 - Pazar 17:00
 
Rektör Prof.Dr. Sayın Hamdullah Şevli'ye açık mektup
Vanlı Rektör olarak sizinle bir ilki yaşayacağız. Vanlılar çağdaş bilim yuvası olan üniversitelerinin akademik başarısıyla gurur duymak, heyecanlanmak istiyor.
Köşe Yazıları Haberi
Rektör Prof.Dr. Sayın Hamdullah Şevli'ye açık mektup

Sayın Hocam,

 

Bu mektubu gazeteci olmanın ötesinde, sorumluluk sahibi Vanlı kimliğimle yazarak üniversitemizin ve şehrimizin tarihine not düşmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, sadece Van'ın değil, bütün Doğu'nun kalkınmasına, Doğu'da eğitim öğretimin yaygınlaştırılmasına, büyük önem veren Mustafa Kemal Atatürk,  "Modern Van ve Van'da Üniversite Projesi" çevresinde her yönüyle modern/çağdaş bir Van kenti yaratmak üzere 1937'de şehrimize bölge üniversitesi kurulması  talimatının gereği uzun yıllar yerine getirilmemiştir. Atatürk'ün vefatı sonrası Van'ın üniversite hakkı gasp edilerek başka bir şehrimize verilmiştir. Ancak Vanlılar üniversite beklentilerinden vazgeçmemiştir. Üniversite kurulması için saygı ve minnetle andığımız Vanlı büyüklerimiz  uzun yıllar mücadele vermişler. Bu mücadele ve emekler sonucunda 1982 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) kurulmuştur. O nedenle geçmişi tarihe uzanan, Cumhuriyet  hedefi olan Van YYÜ bir günde kurulmuş sıradan bir üniversite değildir. Kuruluşundan bugüne kadar geçen 37 yıllık süre içinde üniversitemizi 7 Rektör yönetmiştir. Rektörlerimizin her biri idarecilik bilgi birikimleri, bilimsel  vizyonları ölçüsünde katkı sunmaya çalışmışlardır. Üniversitelerarası akademik başarı  yayın sıralaması ve öğrenci tercihlerinde  Van YYÜ'nün   bugünkü durumu ortadadır!

 

 

Sayın Hocam,

Van'ın 81 yıllık bağımsız, tarafsız, özgür gazetesi Vansesi ve sorumlu yazı işleri müdürü olarak 37 yıl sonra olsa da, Van YYÜ'nün liyakat, ehliyet, bilgi, birikim ve vizyon sahibi Vanlı Rektör tarafından yönetilmesinin zamanın geldiğini "Yeni Rektör Vanlı Olsun"  manşet haberimiz ve köşe yazılarımızla Türkiye ve Van'ın gündemine taşıdık. Korku duvarlarını yıkarak Vanlıların özlemine öncülük yaptık.  Siyasi parti temsilcileri, meslek odaları, STK'ları, iş insanlarımız da takdire şayan onurlu duruş sergileyerek gazetemize  yaptıkları  açıklamalarla  tarihi önerimize destek verdiler. Vanlıların ortak beklentisine ilgi gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından 45'e yakın Rektör adayı arasından kendisine sunulan isimler içinden  Vanlı olarak şahsınızı bu göreve layık gördü. Vanlıların güç birliğiyle Van YYÜ tarihinde bir ilk gerçekleşti. Rektörlük atamanız  şahsınız kadar,  Vanlılar için de özel anlam ve değer taşımaktadır.

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rektör, Prof.Dr., Sayın, Hamdullah, Şevli'ye, açık, mektup,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı