Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
18 Ocak 2020 - Cumartesi 12:01
 
Rusya, İran'ın yolcu uçağını nasıl düşürdüğünü açıkladı! Bomba ABD F-35'i detayı
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran'ın Ukrayna'ya ait yolcu uçağı düşürmesinin, Tahran'ın ABD'nin misilleme korkusu nedeniyle yapıldığını ileri sürdü.
Güncel Haberi
Rusya, İran'ın yolcu uçağını nasıl düşürdüğünü açıkladı! Bomba ABD F-35'i detayı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlediği yıllık basın toplantısında yaptığı açıklamada, "İran yine saldırı bekliyordu. O anda (yolcu uçağının düşürülmesi) İran'ın sınır bölgesinde en az altı adet F-35 savaş uçağı vardı. Bu bilgi henüz teyit edilmiş değil. Ancak böylesi durumlarda her zaman için yaşanabilecek sinir (gerginlik) halinin mevcudiyetinin altını çizmek isterim" dedi.

Lavrov, olayı insan hatası olarak nitelendirdi ancak yaşananlardan dolayı mazeret bulmaya çalışmadığını dile getirdi.

İran'ın Irak'taki ABD üslerine saldırmasından sadece birkaç saat sonra gelen bu hadisedeki durumun anlaşılması gerektiğini ifade eden Rusya Dışişleri Bakanı, "İran, kendi saldırısından sonra bir anlamda ABD'den misilleme bekliyordu" şeklinde konuştu.

İran'ın düşürdüğü yolcu uçağında 176 kişi bulunuyordu.

LİBYA AÇIKLAMASI

Bu arada Libya krizine de değinen Sergey Lavrov, 19 Ocak'ta düzenlenecek Berlin Konferansı'na katılacaklarını belirtti. Lavrov, "Libya'daki tarafların, Berlin Konferansı'nın ardından hataları tekrarlamaması ve yeni şartlar ortaya sürmemesi önemli. Konferansın hazırlık görüşmelerinin tamamına katıldık. Oluşturulan nihai belge üzerinde anlaşıldı. Bu belge, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararlarına uygundur" dedi.

KAYNAK: EURONEWS

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rusya,, İran'ın, yolcu, uçağını, nasıl, düşürdüğünü, açıkladı!, Bomba, ABD, F-35'i, detayı,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı