301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Temmuz 2018 - Çarşamba 16:29
 
ŞAMRAN KANALI PİSLİK SAÇIYOR
Van'ın 3 bin yıllık tarihi Urartu Şamran Kanalı çöp ve lağım kanalına dönüştü. Söz konusu kanalın kötü görüntü ve koku saçtığını ifade eden vatandaşlar yetkilileri göreve davet ederek, temizlenmesini ve temiz tutulmasını istedi.
Van Haber Haberi
ŞAMRAN KANALI PİSLİK SAÇIYOR

Rıdvan Can

Devlet Su İşleri'ne (DSİ) ait Şamran Kanalı halkın sağlığını tehdit ediyor. Kanalda biriken çöplerin çevreye kötü koku saçtığını belirten, vatandaşlar kanalın temizlenmesini istedi. 

Halil Ağa Mahallesi eski Emniyet Müdürlüğü arka sokağından geçen Şamran Kanalı pislik saçıyor. Mahalle sakinleri ve vatandaşlar, çöp yuvasına dönen Şamran Kanalının temizlenmesini ve sürekli kontrol edilerek temiz tutulmasını, habere konu olmadan yetkililerin görevlerini yerine getirmeleri gerektiğini belirterek, çevreye saçtığı kokudan dolayı rahatsız olduklarını anlattılar.

Urartu krallarından Menua döneminde (MÖ 810-786) Van'ın tarım arazilerinin, bağ ve bahçelerinin sulanması amacıyla inşa edilen Şamran Kanalının, yetkililerin ihmali sonucu pislik yuvasına dönmesi tepkiye yol açtı. Vatandaşlar, yetkilileri göreve davet ederek, kanalın temizlenmesini istedi.

"ACİLEN TEMİZLENMESİ GEREKİR"

Kanala atılan çöpler ve kirli atık sulardan kaynaklanan ağır koku nedeniyle çevrede yaşayan insanların sağlığının tehdit altında olduğunu söyleyen vatandaşlar, "Tarihi Şamran Kanalı çöplük, kirli atık su yuvasına döndü. Kanaldan pis kokular çevreye yayılıyor. Yetkililerin bir an evvel Şamran Kanalına gereken önemi vererek, temizlemesini bekliyorlar. Buraya sürekli çöplerin atılması ve temizlenmemesi yüzünden etrafa yayılan koku rahatsız ediyor. Şamran Kanalı ilgili kurum tarafından yeterince temizlenmiyor. Vatandaşlarımızda çevre temizliğine dikkat etmiyor. Katı atıklarını gelişigüzel kanala atıyorlar. Temiz bulmak için kirletmemek gerekir. Özellikle yazın bu rahatsızlık daha fazla hissediliyor. Vatandaşlarda Şamran Kanalına çöplerin atılmaması konusunda uyarıyor ve dikkat etmelerini istiyoruz" şeklinde konuştular. 

 

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı