301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 17:47
 
Seçim ve yeni sistem
1946 yılında çok partili siyasi yaşama geçen ülkemizde ilk defa cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin bir arada yapılacağı 24 Haziran seçim yarışında siyasi tansiyon yükseliyor.
Köşe Yazıları Haberi
Seçim ve yeni sistem

1946 yılında çok partili siyasi yaşama geçen  ülkemizde ilk defa cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin bir arada yapılacağı 24 Haziran seçim yarışında siyasi tansiyon yükseliyor. Meydanlara inen liderlerin ateşli konuşmalarıyla birlikte siyasi hava iyiden iyiye ısınmaya başladı.  Diğer taraftan vatandaşlar  İttifak yapılarak gidilen seçimi ve yeni sistemi  kavramaya çalışıyor. Bizde değerli okurlarımızı bu konuda özetle bilgilendirmeye çalışalım.

 

Cumhurbaşkanlığı seçimi.

 

Bilindiği gibi 24 Haziran 2018 Pazar günü birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçiminde, Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce ve Selahattin Demirtaş, partilerinin grup kararıyla; Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu ve Doğu Perinçek 100 bin imza ile aday oldu. Önceki gün YSK tarafından cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekimi yapıldı. Kura sonucunda CHP adayı Muharrem İnce 1. sırada, İYİ Parti adayı Meral Akşener 2.sırada, AK Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan 3. sırada, HDP adayı Selahattin Demirtaş 4. sırada, SP adayı Temel Karamollaoğlu 5.sırada, Vatan Partisi adayı Doğu Perinçek  6. sırada yer aldı.

 

Yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.  İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü olan 8 Temmuz 2018'de ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya ilk oylamada en çok oy alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı