Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 18:48
 
SORUNLARI BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van'ın sorunlarını çözmek için çalışmalara başladıklarını belirterek, "Birlikte el ele vererek imkanlarımız doğrultusunda Van halkına hizmet edeceğiz. Belediyede bundan sonra her şey şeffaf olacak. Ne yapılıyorsa Vanlılarla ve basın mensuplarıyla paylaşılacak. Memleketimizin yararına olacak her türlü fikre değer vereceğiz. Herkesin bu konuda bize destek vermesi gerekiyor. Van'ın sorunlarını birlikte çözmek istiyoruz" dedi.
Van Haber Haberi
SORUNLARI BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ

Burhan Ergin

 

İçişleri Bakanlığı tarafından Van Büyükşehir Belediyesine kayyım olarak atanan Vali Mehmet Emin Bilmez, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Edremit Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman ile birlikte gazetecilerle Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde bir araya gelerek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Van'ın sorunlarını çözmek için büyük gayret sarf ettiklerini belirten Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bilmez, "İlimizin sorunlarını çözmek için mesai arkadaşlarımızla birlikte elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz" dedi.

"Van'ımızı Vanlılarla birlikte yöneteceğiz"

Yapılacak çalışmalarda memleket yararına katkı sağlayacak fikirlere açık olduklarını belirten Vali Bilmez, "İçişleri Bakanlığı tarafından adli mercilerde yürütülen terörle mücadele kapsamındaki soruşturma ve kovuşturmalardan dolayı Van başta olmak üzere 3 ilin Büyükşehir Belediye Başkanı görevden uzaklaştırıldı. Onların yerine de o illerin valisi Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi. Van'da da şahsım Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildim. Edremit Kaymakamlığına atanan Şemdinli Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak da atandı. Birlikte el ele vererek imkanlarımız doğrultusunda Van halkına hizmet edeceğiz. Belediyede bundan sonra her şey şeffaf olacak. Ne yapılıyorsa Vanlılarla ve basın mensuplarıyla paylaşılacak.  Memleketimizin yararına olacak her türlü fikre değer vereceğiz. Van'ımızı Vanlılarla birlikte yöneteceğiz. Gizli kapaklı hiç birşey belediyede olmayacak. Belediyemizde kurumsal yapıyı daha iyi oturtacağız. Büyükşehir Belediyemizi kurumsal bir yapıya kavuşturacağız ve o kurumsal yapıyla halkımıza hizmet edeceğiz. Belediyede kentle ilgili alınacak kararlarda hem çalışanlarımızı karar alma sürecine dahil edeceğiz. Hem de hemşerilerimizin fikirlerini, düşüncelerini fikir alma sürecine dahil edeceğiz. Onun için Van kamuoyunun talepleri, istekleri, şikayetleri her zaman dikkate alınacak ve kent planlanırken kesinlikle kente yaşayan insanlarımızın hayallerine, umutlarına ve beklentilerine göre planlama yapılacak. Biz seçimle göreve gelmedik. Seçime de girecek değiliz. Kendimizi vatandaşlara beğendirtme gibi bir derdimiz de yok. Biz devlet memuru olduğumuz için bu görev bize tevdi edildi. İlimizin sorunlarını biliyoruz. Çözmek için gereken çalışmaları yapacağız" şeklinde konuştu.

"Yakın zamanda personel alımımız olmayacak"

Van Büyükşehir Belediyesinde personel alımı olamayacağını söyleyen Vali Bilmez, "Belediyemizde çalışan hiçbir personelimizin ekmeğiyle oynanmayacak. Hiçbir personele baskı uygulanmayacak ama belediyede iş üretmeyen, yapılan işlere engel olan kişiler uyarılacak. Bütün personelimizin göreve gelmesini sağlayacağız ve her personelimizin bir işi olacak. Şuan maalesef birçok personelimizin hangi işi yaptığı belli değil. Biz bugünden sonra kolları sıvayarak çalışmalara başlıyoruz. Büyükşehir Belediyesinde herkesin bir işi olacak. Personel alımları gizli kapaklı yapılmayacak. Personele ihtiyaç olması halinde ilan edilip, müracaatlar alınacak. Onlar arasında liyakatli, ehliyetli insanlara görev verilecek. Bugün itibariyle de Büyükşehir Belediyesinde personel sıkıntısı yoktur. Göreve geldiğimizde günden bu yana sadece bir kişiyi işe aldık. Oda geçtiğimiz yıl zaten Büyükşehir Belediyesinde görevliydi. Göreve başladıktan sonra belediyede iki kişi işten çıkarılmıştır. Biri araçta uyuşturucu kullandığı için işten çıkarılmıştır. Diğeri mobing uygulaması sonucu işten çıkarıldı. Yakın zamanda personel alımımız olmayacak. VASKİ'den seçim öncesi ve seçim sonrası birkaç kişi kendi isteğiyle istifa etmiştirler" diye konuştu.

"Büyükşehir Belediyesini tarafsız yöneteceğiz"

Van Büyükşehir Belediyesini tarafsız ve adil bir şekilde yöneteceklerini belirten Vali Bilmez, "Büyükşehir Belediyesini tarafsız bir şekilde yöneteceğiz. Büyükşehir'de seçilmiş bir belediye başkanı değiliz. Olağanüstü koşulların geliştirdiği bir dönemde devlet tarafından belediyeyi yönetme görevi bize verildi. Dolayısıyla bir Büyükşehir Belediyesini tarafsız, tüm siyasi partilerden uzak bir şekilde yöneteceğiz. İlçe belediyeler arasında kentin geleceğine olumlu kaktı sunan hangi partiden olursa olsun asla engel olmayacağız, aksine destek olacağız ama kentin geleceğine zarar veren projeleri de mutlaka gözden geçireceğiz. Alımlarda ve ihalelerde rekabeti azami oranda sağlayacağız. Şeffaf olmaya gayret göstereceğiz. İhalelerimizi ve alımlarımızı canlı yayında yapmak için çalışmalarımız sürüyor. İsteyen herkes alımları canlı izleyebilecek" şeklinde konuştu.

"Çevre yolu sorununu ne olursa olsun çözmek istiyoruz"

Van'ın çevre yolu sorunu çözmek için her türlü çabayı sarf ettiklerini kaydeden Vali Bilmez, "Van'ın en büyük sorunu çevre yoludur. Seçimden önce Çevre ve Şehircilik Bakanımız Van'a geldiğinde vatandaşların dop payından dolayı bazı talepleri vardı. Dop da kısa azaltmaya gidilmedi ama vatandaşlarımızın talepleri tersinden karşılandı. Emsal ve kat artırımı verilerek talepleri karşılandı. En son 18 uygulaması askıya çıktı. Birinci, ikinci ve üçüncü etap askı süreleri biterek askıdan indi. İtiraz süreleri de 2 Eylül itibariyle sona erdi. Birinci etapta 62, ikinci etapta 55, üçüncü etapta da 39 itiraz var. Bakanlıkla görüştük. Bu itirazları en kısa sürede karara bağlayıp kararlaştırılacak. Vatandaşlarımızın talepleri kısa sürede karşılanıp çevre yolunun önündeki engel kalkar. Bildiğiniz üzere çevre yolu 2011 yılında ihale edildi ama vatandaşlarımızın dava açmalarından dolayı bugüne kadar sürmüş, inşallah son viraja geldiğimizi düşünüyoruz. Çevre yolu sorununu ne olursa olsun çözmek istiyoruz. Vatandaşlarımızın bu önemli projeye engel olmamasını istiyoruz. Çevre yolu bölgeyi imara açan bir projedir. Sorunu çözmek için Vali Yardımcımız projeye engel olan vatandaşlarla bir araya geldi. Onların istediği miktarın biraz üstünde teklifte bulunduk fakat yine de kabul etmediler. Tabi bu avukatlardan da kaynaklanıyor. Devletten daha fazla para koparmak için hertürlü yolu deniyorlar. Maalesef avukatlar aç gözlü davranıyor. Ben Van halkının çevre yoluna sahip çıkacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"Arıtma tesisi Van'ı 50 yıla kadar götürecek"

Arıtma tesisisin hizmete girmesiyle Van Gölü'nün rahat bir nefes alacağını belirten Vali Bilmez, "Arıtma tesisimizin kredi sorunu vardı. Tamamen çözüldü, çalışmalar başladı. İnşallah 2020 yılının sonunda arıtma tesisi tamamen devreye girecek. Bildiğiniz üzere kent merkezinin atık suyu doğrudan Van Gölü'ne akmaktadır. Arıtma tesisi devreye girdikten sonra Van'ı 50 yıla kadar götürecek. Katı atık tesisiyle ilgili de yer sorunu vardı. Mevcut giden belediye yönetimi bu konuda isteksiz davranmıştır. Müteahhit de işi bırakma noktasına gelmiştir. Biz göreve başlar başlamaz Milli Emlak Müdürüyle görüştük ve sorunu çözdük. Enerji üretecek yer için yer tahsisi yapıldı. 15-20 gün içinde enerji üretecek motorlar Van'a gelecek. Birikmiş olan çöplerde birkaç ay içinde enerji üretimi başlayacak. İletişim hatları için direklerin dikilmesi gerekiyordu. O süreci de çok hızlı tamamladık. Bu projemizin de şuan önünde herhangi bir engel yoktur. Mevcut çöp alanımızı park veya başka bir amaçla kullanmak için kazandıracağız. Van Gölü Van'ı Van yapan değerdir. Sadece Vanlılara ait bir değer değil, tüm Türkiye ve dünyanın bir değeridir. Van Gölü'nü şuan en çok kirleten bizleriz. Önce biz Van Gölü'nü kirletmekten vazgeçeceğiz. Arıtma tesisinin hayata geçmesinin temel amacı Van Gölü'nü kirlilikten kurtarmaktır. Bu da yetmiyor, yıllarca kirlenen Van Gölü'nü temizlemeye başlayacağız. Çevre illerinde Van Gölü'nü temiz tutması gerekiyor. Van Gölü'ne hep birlikte sahip çıkmalıyız. Van Gölü'nün bir marka olarak kullanılmasını, kentin bir cazibe merkezi olarak kullanılması bizim için önemlidir" şeklinde konuştu.

"Kent meydanı Van için değerlidir"

Kent meydanı projesine değinen Vali Bilmez, "Kent meydanıyla ilgili bazı sorunlar yaşıyoruz. Bu konuda tüm vatandaşlarımızın projeye sahip çıkmasını, kente gerçek anlamda nefes aldırması için yardımcı olması gerekiyor. Kent meydanı projemiz Van için değerlidir. Devam etmesi için elimizden gelen her türlü çabayı sarf edeceğiz. Bazen bir esnafın itirazı veya dava açması proje veya yatırımın önüne geçebiliyor. Biz bu tür vatandaşların kınanması istiyoruz. Çünkü memlekete yapılacak yatırımın önüne geçiyor. Biz bunu çevre yolu ve Park AVM'de yaşadık. Eğer 8 yıldır çevre yolu sorunu çözülemiyorsa bunun sorumlusu Vanlılardır. Çünkü orda bir vatandaş projeye engel olmak için dava açmış ama kimse buna kızmıyor. Devleti suçluyor. Diğer illerde yatırıma çok büyük önem verilir. Biri engel olmaya çalıştığı zaman o kişiye mahalle baskısı uygulanır ve engeli kaldırır. Vanlıların memleketine sahip çıkmasını istiyoruz.

"Kent müzesinin akıbetini açıklayacağız"

Kent müzesiyle ilgili açıklamalar yapan Vali Bilmez, "Kent müzesi için Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanlığıyla iletişime geçtik. O projenin bir kısım maliyetini Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı karşılamıştı. Tekrar değerlendirip kent müzesinin akıbetini açıklayacağız. İleriki zamanlarda onunla ilgili ne yapabileceğimiz kararlaştıracağız. DAKA ve YİKOB'un parası kullanılmış, belediyenin vereceği para kalmış ve müteahhit projeyi devam ettirmek istemiyor. Şuan 7 milyona yakın para harcanmış proje devam ederse 10 milyon daha harcanacak. Bunu konuşup tartıştıktan sonra karar vereceğiz" dedi. 

"Seyyar satıcılar kente çok büyük sıkıntılar yaşatıyor"

Van'ın kaldırımlarını seyyar satıcılardan kurtaracaklarını belirten Vali Bilmez, "Şuan kente kaldırımlar büyük oranda seyyarlar tarafından işgal altındadır. Seyyar satıcılar kente çok büyük sıkıntılar vermiş bulunmaktadır. Bugünden itibaren bu sorunu tamamen yok edeceğiz. Seyyar satıcıları Hz. Ömer Camiinden kaldırmaya başladık. Bu kente yakışır sokak ve caddeler kazandıracağız. Vatandaşlarımız ve esnaflarımızda da bu konuda destek bekliyoruz. Artık Van'ın ekonomideki en büyük şansı turizmdir. Turizm kentine de bunlar yakışmıyor. Büyükşehir Belediyesi yönetimi geçtiğimiz Ramazan ayında Cumhuriyet Caddesini trafiğe kapatarak cızbızcılara açtı. Hiçbir esnaf bu konuda şikayetini resmi mercilere yapmadı. Biz Van'da öyle kötü görüntülere ve hijyensiz ortamlara izin vermeyiz. Sokak hayvanlarıyla ilgiyi belediyemizin alt yapısı güçlüdür. Türkiye'nin en iyi hayvan hastanesi Van'da bulunmaktadır. Bununla da yakından ilgileneceğiz. Vatandaşlarımızın sokakta karşılaşıp şikayet ettiği hayvanlara zarar veremeyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak sokakta bulunan hayvanlara aşı yaparak kısırlaştırıyoruz. Tekrar doğaya salıyoruz" diye konuştu.

"Yeni stadın yapılması içinde gerekli çalışmaları başlatacağız"

Van Atatürk Şehit Stadyumuna yeni tribünlerin yapılacağını söyleyen Vali Bilmez, "Van stadyumuyla ilgili de ciddi sorunlar var. Şuan uzun vadede Van'ın bir stada ihtiyacı var ama 2. Lige çıkmış bir takımımız var. Mevcut stadımızı onardık, 2 bin 500 kişilik tribün yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı bize 8 buçuk milyonluk bir ödenek tahsis etti. Yeni tribünün benzerini karşı tarafa da yapmayı hedefliyoruz. Birkaç ay içinde bu kısmı da tamamlayacağız. Stadımız orta vadede bu ihtiyacımızı giderecek ama yeni stadın yapılması içinde gerekli çalışmaları başlatacağız. Yeni stadın yapılacağı herhangi bir alan yok. Kamuoyunda bazı yerler konuşuluyor ama biz bunun için de gerekli çalışmaları başlatacağız" dedi.

"Amirin baskısıyla maaşlarda asla kesinti yapılmayacak"

Büyükşehir Belediyesinde asla bağış adı altında para toplanmadığını belirten Vali Bilmez, "Belediyeye işi düşen kimseden herhangi bağış adı altında bir şey alınmayacak. Kim alırsa onunla ilgili gerekli soruşturma hemen yapılacak. Bu konuda kesinlikle taviz vermeyiz. Kimsenin bizden bağış adı altında vatandaşlardan para almamızı beklemesin. Hiçbirşey için personelin maaşından kesinti yapılmayacak. Bu belki birilerinin hoşuna da gitmeyecek ama bağış gönüllü yapılan bir şeydir. Amirin baskısıyla maaşlarda asla kesinti yapılmayacak. Buna yeltenenler karşısında beni bulur" diye konuştu.

"Van'ın sorunlarını birlikte çözmek istiyoruz"

Van'ın mevcut sorunlarını çözmek istediklerini belirten Vali Bilmez, "Van'ın uzun vadede sahil yolu ve millet bahçelerine ihtiyacı var. Bunun için gerekli çalışmalara yakın zamanda başlayacağız. Özellikle kentin turizmine ve ekonomisine katkı sunacak şekilde proje çalışmaları yapacağız. Tarıma dayalı OSB'nin Gevaş, Gürpınar ve Edremit'te yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisi projesi için onay çıktı. Onun için bakanlığımızdan ödenek talep edeceğiz. Vatandaşlarımızı rahatsız eden ahır atıklarının katı atık bertaraf tesisinin devreye girmesiyle koku azalacak. Ayrıca ahır atıklarından enerji elde etmeyi hedefliyoruz. Van'da ulaşım ve güzergah konusunda ciddi kargaşalar var. Orada da yeni güzergahlar belirleyerek, yeni hatların ihaleye çıkaracağız. Hızlı bir çalışmayla toplu taşımayı rahatlatmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Çevre yolumuz bittikten sonra otogar kentimizin ihtiyacını karşılamaya yetersizdir. Yeni otogar içinde bir proje çalışması yapmayı düşünüyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüyle birlikte hijyen konusuna çok dikkat edeceğiz. Denetimlerimizi arttıracağız. Kentimize artık dünyanın dört bir yanından insanlar geliyor. Kentimiz artık turizm açısından cazibe merkezi oldu. Hijyen ve gıda denetimleri konusunda hassas olacağız. Hem eğitim, hem uyarı, hem de yaptırım uygulama konusunda taviz vermeyeceğiz. Herkesin bu konuda bize destek vermesi gerekiyor. Van'ın sorunlarını birlikte çözmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Turistlere iyi davranalım"

Vanlı esnafların turistlere iyi davranması gerektiğini söyleyen Vali Bilmez, "Esnaflarımız turistlere daha iyi davranmalıdır. Misafirperverliğinden asla ödün vermemelidir. Biz belediye herkesle işbirliği içinde olacağız. Uber gibi bir sistemle Tahran ve Tebriz'den buraya turist getiriliyor. Bizde kentimize ciddi bir değer kazandırdığı için olumlu bakıyoruz. Hatta destek de veriyoruz ama Van'da bazı kişilerin bunu şikayet ettiğini bilmezinizi istiyoruz. Buraya gelen İranlıların peşine Erzurum, Trabzon ve diğer iller acaba Kapıköy'den bu turistleri kendi ilimize nasıl çekebiliriz diye uğraşırken, hatta ücretsiz seferler koyarken bizim burada taksi esnafı zarar görüyor deyip bunu engellemeye çalışmamız yakışmıyor. Ben bu konuda da kent esnafının buna destek vermesi istiyorum. Bu hafta sonu Akdamar Adasında ayin düzenlenecek. Misafirlerimiz şuan Van'a gelmeye başladı. Bu ayinin yapılmasını valilik ve belediye olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bu törenin düzenlenmesinde en büyük gayreti sarf ediyoruz. Bu töreni her yıl yapılması için elimizden gelen desteği vereceğiz. Kentimize gelen turistlerin inançlarının, özel hayatlarının tartışılmaması gerektiğini düşünüyorum. Başkasının özel hayatına karışmamız doğru değil. Eğer biz Hristiyanlar, alkol alanlar ve mini etek giyenler Van'a gelmesin dersek, bu memlekete turizm gelişmez. Biz inanç, doğa, sağlık ve eğlence turizmine talibiz" diye konuştu.

"Gezgin Festi kesinlikle ahlaki açıdan yasaklamadık"

İptal edilen gezgin festivaliyle ilgili açıklamalarda bulunan Vali Bilmez, "Ahlak üzerinden toplumumuzu kutuplaştırmayalım. Biz Gezgin Festi kesinlikle ahlaki açıdan yasaklamadık. Gezgin fest bir önceki yıl Gevaş'ta düzenlendi. Samimi bir şekilde hem valilik, hem belediye yardımcı oldu ama festivalin hemen ardından ilgili firmayla bir araya gelindi. Bulunan eksiklikler rapor haline getirilerek firma yetkilisine aktarıldı. Örneğin xray cihazı konusunda sıkıntı vardı. Güvenliği sağlayacak personel yoktu. Aile kamp yeri ile bekar erkeklerin kamp yerini ayrı olması ve bariyerle kapatılmasını istedik. Bölgede yeterince tuvalet yapılması, ambulans ve itfaiye hizmetinin verilmesi konusunda şart koştuk ama bunlarla ilgili hiçbir çalışma yapılmadı. Geçtiğimiz yıl yapılan Gezgin Festivalinde jandarmadan çoğu rütbeli 900 görevli görev yaptı. Hatta bir uzman çavuşumuzda orada bir yanlış yaptığı için meslekten ihraç edildi. Adamlar para kazanacak diye ben 900 askerle neden onlara hizmet edeyim? O etkinliği yapan kişi bizim şartlarımızla o etkinliği sağlar. Gezgin festivalin iptal edilmesi ahlakla hiçbir ilgisi yoktur" dedi.

"Kentin en ciddi sorunu göçmen kaçakçılığıdır"

Van'da son zamanlarda artan kaçak göçmenlerle ilgili açıklama yapan Vali Bilmez, "Bu kentin en ciddi sorunu göçmen kaçakçılığıdır. Nisan ayından bu yana 23 bin kaçak göçmen yakaladık. 3 bin kişi de kentin içinde yakalayarak Afganistan'a deport ettik. Van üzerinden kesinlikle bu sorunu çözemeyiz. Ondan dolayı bakanlıkla iletişime geçtik ve 20 il bize paydaş yapıldı. Şimdi buradaki o aileleri alıp gönderiyoruz. OSB'nin içinde çok sayıda kaçak göçmen vardı. Hepsini gönderdik, yakın zamanda tamamıyla bitecek. Bu konuda hassasiyetli olalım. Kaçak göçmenlere yemek de veriyoruz. Sakın kimse sokakta bunlara acıyıp para vermesin. Çünkü verilen parayı kaçakçılar alıyor. Bizim önceliğimiz bu kente yaşayanlardır. Önce Vanlıların asayişini, huzurunu sağlıyoruz. Kaçak göçmenleri taşıyanlar için cezaların artırılmasını talep ettik. Bazı kaçak göçmenler bulaşıcı hastalık taşıyor. Geçtiğimiz gün birinde hastalık tespit ettik ve onunla birlikte 900 göçmeni kontrolden geçirdik. Birkaç haftaya bu konuda Van rahatlayacak" dedi.

“  Ahırlar kent dışına çıkarılacak”

Şehir içinde bulunan ahırların kent dışına çıkarılması için çalışma başlatacaklarını söyleyen Vali Bilmez, “Ahırların kent dışına çıkartılması için orta ve uzun vadede çalışmalar yapacağız. Tarıma dayalı Organize Hayvancılık Bölgesi projesi kabul edildi. Bu proje için onay çıktı. Ödenekleri çıktıktan sonra da iyi bir mesafe alacağız. Vatandaşımızı rahatsız eden hayvan ve ahır atıklarını, Katı Atık Tesisimiz hayata geçtiğinde burada bu atıkları bertaraf edeceğiz. Bu çalışma işe inşallah yaşanan sorun, koku ve kirliliğin azalacağına da inanıyorum” diye konuştu. 

 

" Konun politikaya malzeme edilmesini bilim insanına yakıştırmadım

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında Van Kalesi çevresinde yürütülen  arkeolojik kazı çalışmalarına, Van Belediyesi tarafından verilen desteğin kayyımın gelmesiyle birlikte durdurulması ve Konyar'ın,“Sen bütün enerjini buraya veriyorsun, herkes gönüllü geliyor, sonra birileri çıkıp ‘sana araba, yemek vermem’ diyor. Bu ülkenin büyük bir ayıbıdır”  iddialarına  isim vermeden tepki gösterdi.

Politik bir tavır sergilendiğini belirten Vali Bilmez, “Göreve başladığımız gün, bizden önce Bedia hanımın da yaptığı gibi bütün araçları havuza istedik. Çünkü bütün görev değişikliklerinde bu usulen yapılıyor. O aradaki süreyi sadece kampanya olsun diye bu yapıldı. Oysaki kazı çalışması yapan bütün ekiplerimizi yerinde ziyaret ettik. Bu ekipten kimse araç istememiş bununla alakalı bir talep de bize ulaşmamış. Bunun üzerinden politik bir tavır sergilendi. İşin doğrusu bunun politikaya malzeme edilmesini de ben bir bilim insanına hele sanatla arkeoloji ile uğraşan insanlara yakıştırmadım. Bizim öyle bir derdimiz olsaydı bizler gidip onlarla oturup sohbet etmezdik. Bizler onlarla görüşmeye gittiğimizde de onların kim olduklarını dünya görüşlerinin ne olduğunu bilerek gittik. Onun için sadece karalama amacıyla aleyhte bir kampanyayı sokakta yayarak istenilen hareketliliğe bir malzeme yapmaya çalışmaları bizleri ciddi anlamda üzmüştür” şeklinde sözlerini tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SORUNLARI, BİRLİKTE, ÇÖZECEĞİZ,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı