301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 18:58
 
Su içmek bile siyasettir
Van'ın İran ile olan komşuluk ilişkileri ortak tarihten ve kültürel zenginliklerden beslenerek yoluna devam ediyor.
Köşe Yazıları Haberi
Su içmek bile siyasettir

Van'ın İran ile olan  komşuluk ilişkileri ortak tarihten ve kültürel zenginliklerden beslenerek yoluna devam ediyor. İran ile ekonomik ilişkilere yönelik  önemli çalışmalar yapan  Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) İran Masası sosyal ve kültürel ilişkileri güçlendirmek amacıyla  geçen hafta İran'ın dünyaca tanınan ödüllü yönetmenlerinden "Oblivion Season" isimli 48 ödüle layık görülen filmin yapımcısı, yönetmen ve senarist  Abbas Rafei'yi Van'da akademisyenler, sinema ve sanat çevreleri, basın mensupları ve öğrencilerle buluşturdu. Keyfili bir buluşma oldu.

 

2016 yılından sonra yine DAKA'nın daveti üzerine ikinci kez Van'a gelen Rafei, Elite World Van Hotel'de düzenlenen, sınırlı sayıda davetlinin katıldığı söyleşide İran sineması hakkında  bilgiler paylaşarak yöneltilen soruları içtenlikle yanıtladı. Katıldığım bu söyleşide Abbas Rafei'den özelde İran sineması ve seyircisi, genelde Dünya sineması hakkında değerli bilgiler edindim.

 

Sanatsal buluşmada...

 

Abbas Rafei'nin hayatını, sinema dünyasıyla yolunun kesişmesini, başarılarını anlatan biyografisinin ardından yönetmenliğini yaptığı bazı filmlerinin fragmanlarını izledik.  Filmleri izlerken doğal ortamlarda 1970'li yılların sinema imkanlarıyla hayatın içinden kesitler veren, bizim de  Van'da Emek, Şehir, Yıldız sinemalarında izlediğimiz Türk filmlerini, Vanlı ailelerin sinema tutkusunu ve 2 kışlık 4 yazlık sinemayı anımsadım.

 

Söyleşinin soru-cevap bölümünde katılımcılar Rafei'ye İran'da film çekmenin zorlukları, siyasi baskı, sinema sektöründe kadının yeri, ortak sanat çalışma düşüncesi, İranlıların sinemaya ilgisi, sinema-siyaset ilişkisi üzerine  çeşitli sorular yöneltti. Soruları ayrıntılı şekilde yanıtlayan Rafei'yi herkes gibi bende ilgiyle dinledim.

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Su, içmek, bile, siyasettir,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı