Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
11 Ekim 2019 - Cuma 12:59
 
Suriye yönetiminden DSG’nin ‘ortaklık’ teklifine yanıt
Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, ABD ile müttefik olan Kürt grupları ile ile diyaloğa henüz hazır olmadıklarını söyledi.
Güncel Haberi
Suriye yönetiminden DSG’nin ‘ortaklık’ teklifine yanıt

Rudav'ın haberine göre Faysal Mikdad, YPG’nin ABD ile ittifak yaparak “ülkelerine ihanet ettiğini ve ayrılıkçı bir gündeme sahip olduğunu” belirterek, bunun, ülke egemenliğini ihlal etmek için Türkiye'ye bahane sunduğunu kaydetti.

Şam yönetiminin Türkiye'nin operasyon yaptığı Rojava’da  YPG'li Kürt gruplarla diyaloğa girip girmeyeceği yönündeki soruyu yanıtlayan Mikdad, "Bu silahlı gruplar ABD ile ittifak yaparak ülkelerine ihanet etti ve ülkelerine karşı suçlar işledi. Yabancı güçlerin elinde rehin konumundakilerle hiçbir diyaloğu kabul etmeyeceğiz. Washington'ın ajanları Suriye topraklarında tutunamayacak" ifadelerini kullandı.

Daha önce Suriye Dışişleri Bakanlığı, ülkenin kuzeyindeki Kürt oluşumlar için 'yolundan sapmış çocuklar' nitelendirmesinde bulunarak 'rasyonel düşünmeye dönmeleri ve doğru yola girmeleri' durumunda onları kabul etmeye hazır olduklarını açıklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi,"Türk güçleriyle savaşmak amacıyla Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile ortaklık yapmayı düşünebiliriz" demişti.

PYD sözcüsü Salih Müslim de, BBC’ye verdiği demeçte, “Kuzey Suriye Özerk Yönetimi henüz Şam’a bir çağrı yapmadı ancak yapabilir. ‘Sınırı beraber koruyalım’ diyebiliriz” diye konuşmuştu.

Kaynak: Rudav

Kaynak: Editör:
Etiketler: Suriye, yönetiminden, DSG’nin, ‘ortaklık’, teklifine, yanıt,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı