301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Temmuz 2019 - Pazar 15:19
 
Tartışma Yaratan Ziyaret
Vanlılar, 1915'te Türk, Kürt Ermeni halklarının ortak geleceğini mahveden Ermeni Taşnaklar ve diaspora Ermenileri öncülüğünde ülkemize karşı yürütülen sözde soykırım faaliyetleri bağlamında toprak tazminat talebi yıkıcı, bölücü, siyasi faaliyetlerin turizm kılıfı ile sunulmasını kabul etmez.
Köşe Yazıları Haberi
Tartışma Yaratan Ziyaret

Türkiye'ye yönelik sözde soykırım iddiaları ve kampanyalarını yöneten, yönlendiren, destekleyen Ermeni diasporasının organize ve finanse ettiği 4 yılda bir Ermenistan'da düzenlenen Pan Ermeni (Hamahaygagan) Oyunları öncesi organizasyon heyeti Haziran ayının son haftasında Ermenistan'dan özel bir uçakla Van'a geldi. Heyet Van'ın ardından Iğdır ve Kars'ı ziyaret etti.

 

Van'a gelen Pan Ermeni Oyunları Dünya Komitesi Başkanı İshak Zakaryan başkanlığındaki heyette Pan Ermeni Oyunları'nın Başkan Yardımcıları ABD'li Ermeni Alber Boyacıyan, Lübnan'lı Ermeni Stepan Ter Petrosyan da yer aldı.

 

Akdamar Kilisesi ve Van Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret eden heyetin Van'a gelişini, ziyaretlerini Ermeni haber sitelerinden öğrendik. Çünkü ziyaret öncesinde, sırasında ve sonrasında, basına ve kamuoyuna açıklama yapılmadı.

 

Bu köşede "Ermenistan Van arasında oyun içinde oyun" başlıklı yazımda heyetin manidar ziyaretine yönelik görüş ve düşüncelerimi dile getirdim.

 

Yazımda 5-8 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştirileceği açıklanan Pan Ermeni Oyunlarının açılışının işgal altındaki Karabağ'da yapılmasının, meşalenin Hatay Vakıflar Köyünde yakılmasının, heyetin Van, Iğdır, Kars'ı ziyaret ederek mesajlar vermesinin, gösterilerde bulunmasının Türkiye'ye karşı yürütülen sözde soykırım iddialarına yönelik siyasi faaliyetler çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çektim.

 

Hafta içinde Gagik Tour Genel Müdürü olduğunu belirten Ferzan Demirtaş gazetemizi arayarak gelen Ermeni heyetle kendisinin ilgilendiğini, 21 Haziran 2019 günü yayımlanan "Ermenistan Van arasında oyun içinde oyun" başlıklı yazımı okuduğunu, yazıyı eleştirmediğini ancak 'bilgi eksikliğinden' kaynaklı hususlara açıklık getirmek istediğini söyledi.  Yönelttiğim soru üzerine Gagik Tour'un Ermenistan ile bir ilişkisinin olmadığını, Gagik ismini Akdamar Kilisesi'ni yaptıran Vaspuragan 1. Kralı Gagik'ten esinlenerek bıraktıklarını kaydetti.

 

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tartışma, Yaratan, Ziyaret,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı