301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Şubat 2016 - Pazar 16:10
 
TEŞ-İŞ BAŞKANI BALANDI: PEŞKEŞE İZİN VERMEYİZ
Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Van Şubesi Başkanı, Türk- İş Van İl Temsilcisi Naif Balandı, Devlet Su İşleri 17. Bölge Müdürlüğü ve Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü'ne ait Edremit'te bulunan emekçilere ait sosyal tesislerin birilerine peşkeş çekilmesine, bazı kurumlar tarafından gasp edilmesine geçmişte olduğu gibi bugünde izin vermeyeceklerini söyledi.
Güncel Haberi
TEŞ-İŞ BAŞKANI BALANDI: PEŞKEŞE İZİN VERMEYİZ

Hacı Yılmaz Vansesi Özel

Türkiye'nin göz bebeği olan Van'ın sahibinin olmadığını söyleyen TES-İŞ Van Şube Başkanı Naif Balandı, "Herkes bu memleketin doğal güzelliğine hayran kalıyor ama bu memleketin sorunlarını çözecek, topluma yol gösterecek önderlik yapacak sahibi yok. Bu memleketin artık konuşma zamanı gelmiştir. Basını, STK'sı, siyasetçisi sorumluluk duyan herkes konuşmalıdır.  Susmak, sesiz kalmak sorumluluktan kaçmaktır, vebaldir. Artık susma zamanı değildir. Susanlar, görüşlerini eleştirilerini, dile getirmeyenler iyi niyetli  değildir" dedi.

Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerinde DSİ, TEİAŞ, VEDAŞ, İller Bankası, ETÜD İdaresi'nde çalışan  bin 900 işçinin TES-İŞ'e bağlı olduğunu, Türk-İş'e bağlı sendikalara üye sayısının ise  9 bin civarında olduğunu  belirten TES-İŞ  Van Şube Başkanı- Türk-İş Van Temsilcisi  Naif Balandı gündeme ilişkin önemli  açıklamalarda bulundu.

"Kurumlarımız ülke ve ilimizin geleceğine yatırım yapan kurumlardır"

TES-İŞ Sendikası Van Şube Teşkilat Sekreteri İsa Tuci ile birlikte gazetemizi ziyaret eden TES-İŞ Van Şube Başkanı Naif Balandı,  Van'ın önem arz eden en köklü, kurumlardan birinin Devlet Su İşleri 17. Bölge Müdürlüğü, diğerinin Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü olduğunu ifade etti.   Birinin yol, diğerinin su ile vatandaşa hayati hizmetler sunan kurumlar olduğuna işaret eden Balandı, DSİ ve Karayolları'nın ülkenin ve Van'ın ekonomik,  istihdam ve sosyal hayatında vazgeçilmez motor kurumları olduğunu belirterek, "Ben aynı zamanda Türk-İş Van Temsilcisi, Türk-İş Disiplin Kurulu Başkanıyım. Türk-İş'e bağlı bütün sendikalar bize bağlıdır Kurumlarımız ülkemizin geleceğine yatırım yapan kurumlardır. Aynı şekilde sendikamıza bağlı işçi kardeşlerimizin görev yaptığı Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Elektrik Etüt İdaresi ve İller Bankası da önemli hizmetler ve eserler yapan yatırımcı kurumlardır. Bu kurumlarımız ve çalışanları ilimizin en ücra yerlerinde, çok zor koşullarda çalışmaktadırlar" dedi.

"DSİ ve Karayolları tesislerine göz dikenler iyi niyetli değil"

Edremit'te yer alan DSİ ve Karayolları kamplarına değinen Balandı, "DSİ ve Karayolları'nın Edremit'te bulunan yerlerine göz dikenler iyi niyetli değildir.  Emekçilerimize Van toplumunun tamamına ait olan bu yerleri bir şahsın ele geçirmesine veya bir kurum tarafından gasp edilmesine izin vermedik, bundan sonrada vermeyiz.   Buralarda emeği, hiç bir hakkı olmayan, hazıra konmayı amaçlayan yağmacı girişimleri kınıyorum. DSİ ve Karayolları'nda çalışan emekçilerimiz ve aileleri insan değil mi?   İşçilerimizin ve ailelerinin, çocuklarının dinlenme hakkı yok mudur? Bu kurumların kaynak ve emeği ile bugüne getirilen, bütün halka açık olan  Edremit ve Gevaş tesislerimizin peşkeş çekilmesine dün olduğu gibi bugünde  kesinlikle izin vermeyiz. Peşkeşe karşı en sert şekilde tepkimizi oraya koyarak direndik, direneceğiz. Bir ağaç dikmeyen kişiler ve kurumlar DSİ ve Karayolları kurumlarına ait yerlerin  " halka açılısın" maskesi altında çıkar amacıyla işgal edilmesi Van'ımıza da, Vanlılara da büyük saygısızlık ve haksızlıktır.  Bu tesislerden amir, memur, işçi, esnaf, köylü hatta ilimize gezmeye gelen yerli yabancı turistler de yararlanabiliyor.  Halk deniliyorsa asıl halk işçidir, esnaftır, memurdur, köylüdür.  İşgal ve rant amaçlı girişimlerine kimse halkı alet etmesin. Çok istiyorlarsa kendileri farklı yerlerde ağaç dikip emek vererek kendilerine tesis yapsınlar. Kaldı ki sahil yolu açıldığı zaman birçok piknik alanı kendiliğinden oluşacak. Antalya'yı aratmayacak şekilde dinlenme ve piknik alanlarımız olabilir.   Bir yeri ele geçirmek, bozmak yerine güzel projelerin hayata geçirilmesi için çalışılmalıdır.  Fırsatçılık, kurnazlık yapmak emeksiz hazıra konmak, toplumun malını bir kişi veya kurum adına gaspetmek bu memlekete, bu halka ihanettir. Bu gibi konularda öneride bulunanlar, karar alıcılar toplumsal düşünerek sağlıklı karar alsınlar" dedi.

"Siyasetçiler telefonlarını sürekli açık tutsunlar"

Van'da yapılan bütün yanlışlara dur denilmesi, yararlı girişimlere destek olunması gerektiğini kaydeden TES-İŞ Van Şube Başkanı Naif Balandı, "Bu memlekette yanlış adama, yanlış önerilere, yanlış işlere fırsat vermemeliyiz. Naif Balandı doğruların yanında yanlışların karşısındadır. Bu hep böyle oldu böyle olacak. Yanlış olan her şeyin kesinlikle karşısındayız. Hiç kimse bizi doğrudan alı koyamaz. Meslek odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları'nın görevi de bu olmalıdır. Basına büyük önem veriyoruz. Basın bu memleketin gözü, kulağı, sesidir.  Basın emekçilerine de kapımız açıktır. Gerek burada gerekse il dışında yardımcı olabileceğimiz her konuda basın emekçilerine destek olmaya hazırız.  Bütün STK'lar her ay bir araya gelerek bu memleketin sorunlarını tartışıp görüşmelidir. Herkes taşın altına elini koymalıdır. Fakir fukaraya sahip çıkılmalıdır. Bu memleketin siyasetçileri de telefonlarını sürekli açık tutsunlar. Memleketin sesini duysunlar. Basının, STK'ların sesini duysunlar. En önemlisi memleketimizde doğru konuşan, doğruyu savunan,  memleket sevdalısı çalışkan insanlara sahip çıkılması gerekiyor" diye konuştu.

"Bu memleketin konuşma zamanı gelmiştir"

Türkiye'nin göz bebeği olan Van'ın sahibinin olmadığını ileri süren Naif Balandı," İlimize gerçek anlamda sahip çıkmalıyız. Burada bir kongre yaptık. Bu kongreye birçok ilden başkanları da davet ederek ilimizi gittikleri yerlerde tanıtmalarını istedik. Van'ımıza hayran kaldılar. Herkes bu memleketin doğal güzelliğine hayran kalıyor ama bu memleketin sorunlarını çözecek, yol gösterecek önderlik yapacak sahibi yok. Bu memleketin  artık konuşma zamanı gelmiştir. Basını, STK'sı, siyasetçisi sorumluluğu olan herkes konuşmalıdır.  Susmak, sesiz kalmak yanlışlara ortak olmaktır vebalidir. Artık susma zamanı değil. Susanlar, görüşlerini eleştirilerini, dile getirmeyenler iyi niyetli insanlar değildir. Bu memlekete önce burada yaşayan bizler birlikte biz sahip çıkacağız. İnsanlarda bir tedirginlik var. Herkes bu tedirginliğin giderilmesini istiyor Bölgenin insanı artık huzur içinde birlikte kardeşçe yaşamak istiyor. Esnafımız ekonomiye canlılık gelmesini bekliyor." dedi.

"Bizim çabamız ülkemiz, memleketimiz insanımız içindir"

Çalışan, işine ekmeğine sahip çıkan üreten emekçinin yanında olduğunu ifade eden Balandı şunları söyledi:"  Bugüne kadar yanlışa yanlış, doğruya doğru demişiz. Sendikamızın üyesi olan emekçilerimizin çalıştığı birçok kurum var. Bugün bir kurum çıkıp desin ki Naif Balandı bizi bir kişi için yanlış bir iş için rahatsız etti. Toplum için gidiyorum, toplum için geliyorum. DSİ, TEİAŞ, VEDAŞ, İller Bankası, ETOT İdaresi TES-İŞ'e bağlıdır. TÜRK-İŞ camiasına ise Karayolları, İl Özel İdaresi, Çift-Sen Kop-İş, Belediye-İş'in bir kısmı ise bize bağlıdır.  Bütün iş yerlerinde ortak çalışma heyecanı içinde huzurlu ve verimli çalışma ortamının tesisi için çabalıyoruz. Biz bir aileyiz.  Bizim çabamız ülkemiz, memleketimiz insanımız içindir."

Yazı İşleri Müdürümüz İkram Kali Naif Balandı'ya nazik ziyaretinden dolayı teşekkür ederek sendika çalışmalarında başarılar diledi.  

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı