301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 14:16
 
TOKİ VAN'DA KONUT SATIYOR
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Edremit ve Kalecik'te 2011 depremleri sonrası yapılan konutlardan 65 adet konutu satışa çıkardı. Konut satışları için başvurular 24-30 Nisan tarihleri arasında yapılabilecek.
Van Haber Haberi
TOKİ VAN'DA KONUT SATIYOR

Burhan Ergin

 

TOKİ tarafından 2011 depreminden sonra yapılan konutlardan Edremit'te 61, Kalecik 4 adet konutu satıyor. 120 ay vadeyle satışa çıkarılan konutların peşinat bedeli 17 bin liradan başlarken, aylık taksitlendirme ise 444 lira olarak belirlendi. Satılacak konutların büyük bir kısmı zemin kat ve 1. kattan oluşuyor.

 

BAŞVURULAR 24-30 NİSAN'DA BAŞLIYOR

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından satışla ilgili yapılan duyuruda, "Kura başvuruları, 24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Ziraat Bankası Van Şubesi'nde yapılacaktır. Projeye başvurmak isteyen kişiler T.C Ziraat Bankası A.Ş. yetkili Şubelerine başvurarak, Edremit veya Kalecik konutları için 2 bin Türk Lira başvuru bedelini 24 -30 Nisan 2018 tarihleri arasında ilgili bankanın yetkili Şubelerine yatırmaları gerekiyor. Başvuru sırasında, vatandaşların 2 nüsha halinde doldurdukları Başvuru Formları Banka tarafından numaralandırılarak bir nüshası başvuruda istenilen evraklarla teslim alınacak ve 1 nüshada başvuru sahibine geri verilecektir. Kontu almak isteyen vatandaşların Van nüfusuna kayıtlı olması veya en az 1 yıldan az olmamak şartıyla ikamet ediyor olması gerekiyor. Satış aşamasında, bir hane halkı adına, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapabilir. Konut alıcısının kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı herhangi bir bağımsız gayrimenkulün bulunmadığına dair resmi yazı getirmesi gerekir" ifadelerine yer verildi.

 

KURA ÇEKİMİ 4 MAYIS'TA

Konut almaya hak kazananlar arasında  gerçekleştirilecek kura çekiminin 4 Mayıs Cuma günü gerçekleşeceği belirtilen duyuruda, "Kura çekimi 4 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşecektir. Kurada Edremit ve Kalecik bölgeleri için ayrı ayrı konut sayısı kadar asil alıcı belirlenecek olup, aynı anda asil alıcıların konutları da kura ile belirlenecektir. Her bir bölge için, konut sayısının tamamı kadar yedek alıcı belirlenecektir. Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda kura çekilişi yapılmayacaktır" ifadelerine yer verildi.

 

"SÖZLEŞME 14 MAYIS'TA İMZALANACAK"

Kura sonrası hak sahibi vatandaşların 14 Mayıs'ta sözleşme imzalayacaklarını belirten TOKİ, "Hak sahibi bankada şerefiyeli konut bedeli üzerinden Edremit Bölgesi için T.C. Ziraat Bankası A.Ş Van Edremit Şubesinde, Kalecik Bölgesi için ise T.C. Ziraat Bankası A.Ş Van İpekyolu Şubesinde 14 -18 Mayıs 2018 tarihleri arasında Sözleşme imzalayacak ve ayrıca peşinatı yatıracaklardır. Asil hak sahibi sözleşme imzalamaz ise yedek hak sahibi yedek kura sıralamasına göre Edremit Bölgesi için T.C. Ziraat Bankası A.Ş Van Edremit Şubesi, Kalecik Bölgesi için ise T.C. Ziraat Bankası A.Ş Van İpekyolu Şubesince belirlenecek program doğrultusunda 23-25 Mayıs 2018 tarihinde sözleşme imzalama işlemlerini yapacaktır" denildi.

 

"MEMUR MAAŞ ARTIŞ ORANIYLA ENDEKSLENECEK"

Konutların memur maaşıyla endeksli olarak satılacağına işaret edilen  TOKİ ihale duyurusunda, "Sözleşme imzalamayan, peşinatını yatırmayan, banka komisyonu ödemeyen ve ayrıca konut tesliminde KDV yatırmayan hak sahiplerinin konut alma hakları iptal edilecektir. Kurada hak sahibi olan alıcılar, sözleşme imzalama aşamasında 25 peşinat tahsil edilecektir. Ancak başvuru süresi içinde tahsil edilen başvuru bedelleri belirlenen peşinat tutarından düşülerek kalan bakiye tahsil edilecektir. Borç bakiyesi aylık taksitler halinde 120 ay boyunca alınacaktır. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, (MMAO) oranlarına göre arttırılacaktır. İlk taksit ödemesi Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama tarihini takip eden ay (Haziran 2018) itibariyle yapılacaktır. İlk dönemsel artış Temmuz 2018 itibariyle başlatılacaktır. Tüm konutlar için peşinat bedeli üzerinden 0,5 (binde beş) oranında banka komisyonu ve banka komisyonu üzerinden 5 (yüzde beş) oranında BSMV satış sırasında bankaca tahsil edilecektir" denildi.

 

"KONUTLAR TESLİMDEN 1 YIL SONRA DEVREDİLEBİLECEK"

Duyuruda son olarak şu ifadelere yer verildi: "Değer Vergisi tutarı peşin tahsil edilecektir. Ayrıca teslimden sonraki 6 aylık artış dönemlerin başında, borç bakiyesine uygulanan artışlardan da, artış tutarı üzerinden izleyen ilk taksit ödemesinde KDV tahsil edilecektir. Konutların Devir İşlemleri; Hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını teslimden 1 yıl sonra devredebilecekler. Satış işlemleri Edremit Bölgesi için T.C. Ziraat Bankası A.Ş Van Edremit Şubesi ve Kalecik Bölgesi için ise T.C. Ziraat Bankası A.Ş Van İpekyolu Şubesi aracılığıyla yapılacaktır. Gayrimenkul satış işlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabidir"

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı