Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Haziran 2019 - Pazar 17:46
 
Türkiye'de Ermeni Meselesi
Değerli okurlar; Bölgemizde ve vilayetimizde yüz yıl önce yaşanmış olayların en önemli belgeleri bizim arşivlerimizde olduğu gibi o tarihlerde bölgemizde müdahil olarak bulunan devletlerin arşivlerinde de bulunmaktadır.
Köşe Yazıları Haberi
Türkiye'de Ermeni Meselesi

Değerli okurlar; Bölgemizde ve vilayetimizde yüz yıl önce yaşanmış olayların en önemli belgeleri bizim arşivlerimizde olduğu gibi o tarihlerde bölgemizde müdahil olarak bulunan devletlerin arşivlerinde de bulunmaktadır. Bu hafta sizlere Rus Genelkurmay Başkanlığının Belgelerine dayalı olarak hazırlanmış "Türkiye'de Ermeni Meselesi" isimli kitabı tanıtmaya çalışacağım. Kitapta toplam elli beş belge mevcuttur. Bu belgelerden çoğu Van Konsolosluğu tarafından hazırlanmış ve Rus Devletine rapor edilmiştir.

 

Bilindiği gibi 1915 öncesinde ilimizde Rusya'nın da konsolosluğu bulunmaktaydı. Bu kitapta Van ilinde bulunan konsolosların Rusya devleti için hazırladıkları raporları ve yazışmaları bulacaksınız. Bu belgeleri okumak Osmanlı Devletindeki Ermeni Meselesini farklı açılardan değerlendirmemize vesile olacaktır diye düşünüyorum. Derlenmiş olan arşiv belgeleri Rusya Askeri Tarih Devlet Arşivinden alınmıştır. Kitapta Rusların yüz yıl önce yaşanmış olayları nasıl değerlendirdiklerini, ne tür gözlemler yaptıklarını, ne tür öngörüler geliştirdiklerini ve ne tür analizler yaptıklarını okuyacaksınız.

 

Kitaptaki belgeler 1870'li yılların sonundan 1. Dünya savaşı yıllarına kadar yaklaşık kırk yıllık dönemi kapsamaktadır. Rusya'nın Türkiye ile ilgili siyasi ve askeri faaliyetlerinin belirlenmesi ve stratejik planlarının yapılması sürecine doğrudan katılan Rus askeri elitinin görüşlerini içermektedir. Bu istihbaratı yapan konsolosluk görevlilerinin gerçekte asker olduklarını ancak dışişleri Bakanlığı kadrolarına geçirildiklerini  ve kendilerine askeri unvanlarına uygun sivil rütbelerin verildiğini göreceksiniz.

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'de, Ermeni, Meselesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı