Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
10 Temmuz 2020 - Cuma 16:18
 
TÜRKMENOĞLU: VAN'DA İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ
Eski Van Şehrini yeniden ayağa kaldıracaklarını belirten AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Hoşap Kalesi'nin çevre düzenlemesinin yapılacağını, Çevre Yolu çalışmalarının eylül, ekim ayı gibi başlayacağını, Van'da Küçükbaş Hayvancılığı Geliştirme Enstitüsü'nün kurulacağını, Norduz koyunun markalaştırılacağını, Karayolları kavşağı ile Otogar kavşağı arasında üst geçit yapılacağını, Van ve ilçelerinde millet bahçelerinin yapılacağını ve Van Orman Bölge Müdürlüğü'nü açacaklarını söyledi.
Van Haber Haberi
TÜRKMENOĞLU: VAN'DA İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Rıdvan Can-Evren Doğruer

Yerel ve ulusal basın mensuplarıyla Moloko kafede  yemekli basın toplantısında bir araya gelen Ak Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, pandemi döneminde  yapılan ve önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalar  hakkında açıklamalarda bulundu. 

"Van Orman Bölge Müdürlüğü kurulacak”

Pandemi döneminde 48 bin 65 yaş üstü vatandaşı telefonla aradıklarını belirten Başkan Türkmenoğlu, pandemi döneminde Van'a 650 Trilyon TL'nin girdiğini söyledi. Van'da yapılacak olan yatırımlar hakkında bilgiler veren Başkan Türkmenoğlu, eski Van Şehri'ni yeniden ayağa kaldıracaklarını, Hoşap Kalesi'nin çevre düzenlemesinin yapılacağını, Çevre Yolu çalışmalarının eylül, ekim ayı gibi başlayacağını, Van'da Küçükbaş Hayvancılığı Geliştirme Enstitüsü'nün kurulacağını, Norduz koyunun markalaştırılacağını, Karayolları kavşağı ile Otogar kavşağı arasında üst geçit yapılacağını, Van ve ilçelerinde millet bahçelerinin yapılacağını ve Van  Orman Bölge Müdürlüğü'nü Van'da açacakları müjdesini verdi.

"Her an risk altındayız"

Türkiye'de yaşanan pandemi sürecinin çok hızlı bir sürede aşağı doğru ivme kazandığını belirten Başkan Türkmenoğlu, "Ancak maske, mesafe ve temizlik konusuna elbette ki riayet etmemiz gerekiyor. Malumunuz tehlike geçmiş değil. Her an risk altındayız. Her an geriye dönüş yaşayacağımızı unutmamalıyız. Bu vesileyle dikkat ederseniz bu tür toplantılarımızı kapalı mekanlardan ziyade, açık alanlarda yapmayı tercih ediyoruz. Bildiğiniz gibi daha önce biz kentimizin meseleleriyle ilgili, teşkilatımızla ilgili istişare toplantıları gerçekleştirmiştik. O günden sonra neler yaptık, bunları sizlerle ve kamuoyu ile paylaşmak istiyorum" dedi. 

“Hükümetimiz gücünü halktan alıyor”

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin yaptığı ve yapacağı başarılarının arkasında halkın gücü olduğunu belirten Başkan Türkmenoğlu, "Amerika'da, Avrupa'da, Uzak Doğu'da, Asya'da, Rusya'da  pandemi sürecini sizlerde basın ve sosyal medya üzerinden takip etmişsinizdir. O ülkelere baktığınızda Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin yapmış olduğu başarıların ve o başarıların arkasındaki gücün yine halktan kaynaklandığını ve bu ülkenin milletiyle, kardeşleriyle bir güç olduğunu ve bu gücü de Cumhurbaşkanımızın yanında htiği için bu tarihi dönüm noktalarını bizler yaşadık. Covid-19 münasebetiyle Avrupa hastaları sokaklarda yatırırken, Amerika hastalardan para alırken, Uzak Doğu'da hastaneler dolup taşarken ve Dünya ekonomisi 300 milyar dolar bir ekonomik buhrana takılırken, sadece Amerika'nın kaybının 30 trilyon dolar olduğu belirtilirken, Almanya'nın 1949'dan sonra en büyük mali krizi yaşayan bir ülke olurken,  Türkiye elhamdülillah kasasından 300 Milyar TL'yi  pandemi sürecinde vatandaşına, esnafına, KOBİ'sine, İşadamına, sanayicisi ve sağlık kuruluşuna harcamıştır" ifadelerini kullandı. 

"Güçlü hükümetin mutluluğunu yaşıyoruz"

Amerika'dan-Uzak Doğu'ya, Uzak Doğu'dan-Afrika'ya özellikle hijyen maddeleri, gıda maddeleri gönderdiklerini söyleyen Başkan Türkmenoğlu, "Kendi hastasını İsviçre'den alıp ülkesine getirip, tedavi ettirip arkasından da o hastasını tekrar İsviçre'ye gönderen başka bir ülke yoktur. İkinci bir ülkeyi gösteremezsiniz. Biz böyle bir ülkenin, böyle güçlü bir hükümetin mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

"Van'da 700'e yakın gezici sığınmacı var"

Pandemi döneminde Van'da ciddi tedbirlerin alındını belirten Başkan Türkmenoğlu, "Ülke genelinde devasa hastaneler var. Bu hastanelerde de elhamdülillah Van hastanelerinde de yoğun bakımlarımız çok şükür 100 kapasiteye ulaşmadı. Demek ki hastalarımız sınırlıydı. Van'da tedbirler ciddi bir şekilde alındı. Hele şu İran kapısının hızlı bir şekilde kapanması bizim için çok çok önemli bir şeydi. İyi ki o anda İran'ın kapılarını hızlı bir şekilde kapattık. 8 bine yakın sığınmacı kardeşlerimiz şu anda Van'da her yerde yerleşik durumda hayatlarını devam ettiriyorlar. 700'e yakın gezici sığınmacı var. Bunlardan hiç birinde pozitif vaka çıkmadı. Yani buda Van Sağlık Teşkilatı'nın ne kadar yerinde ve gayretli çalışmalar yaptığını gözler önüne seriyor" diye konuştu.

"Rehavete kapılmamalıyız"

Van'da 700'e yakın pozitif hastanın olduğunu belirten Başkan Türkmenoğlu, "Bu 700'e yakın hastamızın hemen hemen 600'ü tedavi gördü çıktı. 100-150 hastamız, 10'a yakın vefatımız var ve entübe hastamız yok. Bu şu demektir ciddi anlamda Van'da bu vakalar tabana bizi korkutacak şekilde hiçbir zaman yayılmadı. Buradan sağlık teşkilatımıza sizler huzurunda teşekkür ediyoruz. Fakat vaka hiç yayılmayacak diye de bizler hiçbir zaman rehavete kapılmamalıyız. Çünkü biz özellikle İstanbul'dan gelen misafirlerimizin üzerinden buradaki birçok kişide pozitif vaka oluştuğunu sizlerde müşaade etmişsinizdir" ifadelerini kullandı.

"48 bin kişiyi bizim teşkilatımız teker teker aramıştır"

Pandemi döneminde Van esnafını yalnız bırakmadıklarını belirten Başkan Türkmenoğlu, "Bizler bu süreç içerisinde, Şubat ayında bir çığ felaketimiz, arkasından Başkale depremimiz bunlar o dönemlerde yaşadığımız doğal afetlerimizdir. Bunları bir şekilde atlatıp onların yaralarını sararken, bu pandemi süreci ortaya çıktı. Pandemi sürecinde Van'da mümkün olduğunca tüm esnaflarımızı gezmeye çalıştık. Mümkün olduğu kadar 65 yaş üstü bu kentte bulunan 48 bin kişiyi bizim teşkilatımız teker teker aramıştır. Van'da yaşayan 1 milyon 163 bin nüfuslu bir kentte, 65 yaş üstü nüfusumuzu ifade ediyorum, toplamda 48 bin kişidir. 48 bin kişide biz 650'ye yakın teşkilat yöneticimizin her biri üzerine düşen görevi almış ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızı teker teker aramıştır. Teşkilat mensuplarımız yaşlılarımızın yanında yer almış, gençlik teşkilatımız gençlerle özellikle sınavlar, yarışmalar düzenlemiş ve telekonferans yöntemiyle mümkün olduğu kadar toplantılar gerçekleştirmiştir" dedi.

"Pandemi süreci içerisinde 650 trilyon bu kente para girdi"

Van'da 140 bin kişiye 'Ekonomik Destek Paketi' adı altında 1000 TL destek sağlandığını belirten Başkan Türkmenoğlu, "Biz de genel merkezimizle, Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız ile bizatihi telekonferans yöntemiyle görüşme fırsatı elde ettik. Teşkilat toplantılarını yaparken, ayrıca bakanlarımız ile de telekonferans yöntemiyle kentin önemli konularını tartışma ve onları çözme fırsatı elde ettik. Arkasından VEFA Gruplarına desteklerimizi sağladık. Bizim Sosyal Politikalar Başkanlığımızdan özellikle VEFA Gruplarına desteğimizin yanı sıra, Bayram'da da mümkün olduğu kadar hayırsever işadamlarının katkılarıyla biz bizatihi vatandaşların evlerine teker teker gıda kolileri gönderdik. Sadece Van'da 140 bin kişiye 'Ekonomik Destek Paketi' adı altında 1000 TL destek sağlanmıştır hükümetimiz tarafından. Sosyal Yardımlaşma Vakfı'mız işin içerisine girerken tam 650 trilyon TL bu kente pandemi süreci içerisinde para girdi. Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından vatandaşlarımıza toplamda 600 bin kişiye mutlak suretle kaynak sağladık. Eksik var mıdır? Elbette ki göremediğimiz, bilemediğimiz eksiklerimiz vardır ama bizde hükümetimizin bir takipçisi olarak, bu durumun bire bir takipçisi olduk" diye konuştu. 

"Hasta kardeşlerimizin yanında olduk"

Van'dan dışarıya çıkmak isteyen vatandaşlara yardımcı olmaya çalıştıklarını söyleyen Başkan Türkmenoğlu, "Van'a gelmek isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalıştık. Hasta kardeşlerimizin yanında olduk. Yani bu süreç içerisinde her kimin başı ağrıdıysa, her kim ne sıkıntı yaşadıysa onun yanında olmaya gayret gösterdik. Tüm bunların sonucunda normal hayata geçişimiz olan Temmuz ayı içerisinde de hemen sahaya çıktık. 13 ayrı koldan, 13 teşkilatımızı kent merkezinde, adeta kentin kılcal damarları olan esnaflarımıza geçmiş olsun temennisiyle arkadaşlarımızı ziyaret etti. Ve bu arkadaşlarımız bire bir esnaflarımızla görüştü. Bir taraftan da gerek KOSGEB üzerinden, bankalar üzerinden, gerek Esnaf Sanatkarlar Birliği'nin kredi kooperatifleri esnaflarımızın yanında oldular. Uzun vadeli kredilerimizi bütün esnafımıza kullandırtmaya çalıştık. İşyeri kiraları için gerekli çalışmaları yapmaya çalıştık. Ama eksiğimiz yok mudur? Elbette vardır. Sonuçta her insana dokunabilmek, her insana ulaşabilmek insanüstü bir doğa olayıdır. Ama 90 oranında mümkün olduğu kadar kentimizi mutlu kılmaya, huzurlu kılmaya ve kentimizi mutlu etmeye çalıştık" ifadelerini kullandı.

"Başkale'de bütün konutlar her vatandaşımızın istediği düzeyde inşa edilecek"

Van'daki doğal afetlere değinin Başkan Türkmenoğlu, "Biliyorsunuz Saray'da ve Özalp'ta bir deprem meydana geldi oraya koştuk. Şuanda Başkale'de konteyner kentler yapılıyor. Başkale'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız hasar tespit çalışmalarını bitirdi, AFAD şuan devreye girdi hak sahipliğini tespit ediyorlar. Hak sahipleri tespit edildikten sonra Başkale'de bütün konutlar her vatandaşımızın istediği düzeyde inşa edilecektir. Onları da yakinen takip ediyoruz. Şuanda başlatmış olduğumuz çok önemli bir projemiz var. AK Parti 2001'den bu yana bu kente hizmet veriyor. AK Parti'nin saflarını daha güçlü kılmak, AK Parti'ye daha değer katmak, AK Parti'nin bundan sonraki süreçte seçmenini zenginleştirmek ve AK Parti'de siyaset yapmak isteyen insanların önünü açmak için milli bir üye katılım seferberliği başlattık. Bu projemizi 1 Temmuz itibariyle başlattık. İnşallah bunu da peyderpey devam ettireceğiz. Üye seferberliğinde de hedefimiz en üst nokta çıtaya Van'a taşımaktır" dedi.

"Van'da 250 bin gencimiz var"

Van'ın en önemli, en dinamik yapısının gençlik olduğunu belirten Başkan Türkmenoğlu, "16-24 yaş arasında Van'da 250 bin gencimiz var. Van'da her 100 kişiden 40'ı 70 yaş altındadır. Her 100 kişiden 70 kişi 40 yaş altındadır. Her 100 kişiden 50 kişi 30 yaş altındadır. Bu kent genç bir kenttir. Bunun için bizi 2053'e bu gençlik taşıyacak. Bu gençliği bu yüzden şimdiden siyasete alıştırmalıyız. Şimdiden inandığı, güvendiği ve bugün milli birlik ve beraberlik ruhunu canlandıran bir siyasi partiden ve özellikle onur duyduğumuz dünyanın bize göre ve teşkilatımıza göre gelmiş geçmiş en güçlü liderlerden birisi  Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. 57 tane İslam Ülkesi var ve bu 57 İslam Ülkesinin ümidi ve umududur. Ümidi ve umut olan Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasında Türkiye Cumhuriyeti'nin halkı olmasa hiçbir şekilde bu güzel icraatları gerçekleştiremez. Onun için bu halk seferberliğini çok daha genç tutmalıyız ki liderimizi ve ekibini güçlü kılalım. Oda güzel ülkemize güzel hizmetler yapsın" diye konuştu.

"Dünyada 4 tane SİHA üreten ülkeden biriyiz"

Hükümetin 7 düvelle mücadele ettiğini söyleyen Başkan Türkmenoğlu, "Bir taraftan Amerika'sı, bir taraftan Mısır'ı, bir taraftan Avrupası her tarafı ikili oynayan oyunlar ve her taraftan Bizans oyunları bu ülkenin her tarafını adeta ahtapot gibi sarmış durumdalar. Ama öyle güçlü bir ülkeyiz ki bugün dünyada 4 tane SİHA üreten ülkeden biriyiz. Dünyada 10 tane petrol arama gemisi var. Bunlardan 2 tanesi Türkiye'dedir. Biz bu kadar güçlü bir ülkeyiz. Bu kadar güçlü bir ülkeyi ve o kadar güçlü bir hükümetin ve onun Cumhurbaşkanının, Van'daki bir temsilcisi olmam benim için bir şereftir, onurdur. Biz bu güçlü liderlerin arkasında Van'ımıza güçlü hizmetler yapmak için yola çıktık. Bunun için üyelerimizi güçlendireceğiz, çoğaltacağız, AK Parti'de siyaset yapmayı herkese özendireceğiz. Bunu yaparken bütün teşkilatımla beraber önce güven, önce itimat. Biz topluma ve Van halkına itimat ve güven terkin edeceğiz. Bu amaçla çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve inşallah önümüzdeki kongrelerimizde de bunu hep birlikte yapacağız" ifadelerini kullandı.

"Ak belediyelerimiz gerekli hizmeti yapmıştır"

Üye kayıtlarının ay sonuna kadar devam edeceğini belirten Başkan Türkmenoğlu, "Daha sonra yaz çalışma programlarımızı var. Daha sonra kongrelerimizi gerçekleştireceğiz. Bu arada kentimizi yöneten Valiliğimiz, Vekâleten Büyükşehir Belediyemiz, 7 tane ilçe belediyemiz bu pandemi süreci içerisinde geçmişten bugüne kadar bize en az şikâyetin geldiği Ak belediyelerdir. Ak belediyecilikteki memnuniyet hakikaten adeta bizim yüzümüzü ağartan, yüzümü ak eden bir belediyecilik anlayışıyla hizmetlerini özellikle hijyenik şartlar altında, toplumla istişare kuran, topluma el uzatan AK belediyelerimiz gerekli hizmeti yapmıştır. Kayyumla güç birliği yapıp, gücüne güç katmıştır. Ama diğer taraftan parlamentoda 3 tane milletvekilimiz var. 3 milletvekilimizde parlamentoda kentin önemli projelerini, önemli yatırımlarını takip ediyorlar. Bizlerde hükümet olarak buradaki kurumlarımızın yapmış olduğu hizmetleri ve hükümetimizin getirmiş olduğu hizmetleri, özellikle yatırımları, programları hem takip ediyoruz, hem de onların gerçekleşmesi için idaremiz ve gayretimiz var" dedi.

"Van'da yapılacak birçok yatırıma ve projeye önümüzdeki süreçte tanık olacağız"

Yapılan yatırımlara değinin Başkan Türkmenoğlu, "1997-98 yılları arasında Ticaret Odası Başkanıydım. Van Edremit'te Yüksek İhtisas Hastanesi vardı. O hastanenin 4 defa açılışını yaptılar. Mesut Yılmaz geldi ayrı yaptı, Demirel geldi ayrı yaptı, Ecevit geldi ayrı yaptı, Mesut Yılmaz geldi ayrı yaptı. Şunda yatırımları say say bitmez. Nerden nereye geldik. Geçtiğimiz hafta arkadaşlarımızla beraber Ankara'da 10 günlük ziyaret trafiği gerçekleştirdik. Ankara'da Van'da yapılması gerekenleri konuştuk. Bakanlarımızla bir araya geldik. Van'da yapılacak birçok yatırıma ve projeye inşallah önümüzdeki süreçte tanık olacağız. Bunların en önemlilerinden birisi Gürpınar Belediyemizin yapmış olduğu Hoşap ile ilgili müthiş bir proje var. Onu biz hayata geçireceğiz. Bir taraftan Hoşap Kalesi'nin restorasyonu yapılacak, diğer taraftan da orası bir turizm mekanı olacak. Bunun projesi hayata geçiriyor, önümüzdeki süreçte temelini atacağız" diye konuştu. 

"Küçükbaş Hayvancılığı Geliştirme Enstitüsü'nü Van'a kuruyoruz"

Eski Van Şehri'ni yeniden ayağa kaldıracaklarını belirten Başkan Türkmenoğlu, "Eski Van Şehrinin güney bölgesinde olan yer alan Kızıl Cami'de restore edilecek ve oraya da özel sektör el atacak. Bakanlığımız bu konuda bize söz verdi. Diğer taraftan yapmamız gereken en önemli şeylerden bir tanesi Çevre Yolumuzun olmazsa olmazıdır. Hızlı bir şekilde Çevre Yolu ile ilgili Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü çalışmalarını başlatmıştır. 1 etap Elmalı etabı, 2 etap Kuzey Edremit, 3 etap İpekyolu olmak üzere 3 etap halinde büyük ihtimalle Eylül, Ekim gibi Edremit'te çevre yolu çalışmalarına başlanacak. Van'ın birçok ilçesinde ve merkezinde artık millet bahçelerini göreceğiz. Eski Devlet Hastanemizin yerinin ihalesi yapıldı. Oda hızlı bir şekilde faaliyete geçecek önemli projelerden birisidir. Van küçükbaş hayvanlıkta Türkiye'nin hemen hemen en yoğun, en fazla hayvan varlığı bulunduran illerden bir tanesidir. 2.5 milyona yakın bir küçükbaş hayvan varlığımız var. Bunun için Küçükbaş Hayvancılığı Geliştirme Enstitüsü'nü Van'a kuruyoruz. Özellikle Norduz Koyununu araştıracaklar. Bilindiği gibi Orman Bölge Müdürlüğümüz Elazığ'daydı. İkinci Orman Bölge Müdürlüğü'nü Van'da açacağız" ifadelerini kullandı.

"Karayolları kavşağı ile otogar kavşağı arasında bir üst geçit yapacağız"

Van'daki tarım arazilerinin birçoğunun nadaslı olduğunu belirten Başkan Türkmenoğlu, "Van'da en önemli şeyimiz tarım arazisi. Tarım arazilerinin birçoğu nadaslıdır. Bakanlık Ankara'dan bir ekip gönderiyor, bu nadasa bırakılan araziler araştırılacak. Hangi yerde, hangi arazide ne ekilecek, ne ekilmeyecek bunları araştırıp bize verecekler. Bizde buna göre burada bir çalışma gerçekleştireceğiz. Bunun dışında Karayolları Kavşağı ile Otogar Kavşağı arasında bir üst geçit yapacağız. Bu kapsamda Van'ın çehresi mutlak şekilde değişecektir. Bahçesaray'a çığdan dolayı tünel yapacağız, Çatak'a kar tüneli yapacağız. Bunların hepsini takip ediyoruz. Özellikle milletvekillerimiz Ankara'da boş durmuyor. Bize bu konuda destek veren özellikle Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, bakanlarımızın Van'a olan hassasiyetleri, özellikle 3 milletvekilimizin yoğun çalışması, yoğun gayreti takdire şayandır. Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz ve Sayın Valimiz Mehmet Emin Bilmez'de bir Vanlı gibi, bir karınca gibi, Van'ı kendine dert edinen değerli, kıymetli bir Valimizdir. Valimiz yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Bunların hepsini takip edeceğiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRKMENOĞLU:, VAN'DA, İLKLERİ, GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı