301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Mayıs 2017 - Pazartesi 13:38
 
Üç hilalin fikir babası yaşamını yitirdi
MHP'nin logosu 3 hilalin fikir babası olan ve bir dönem MHP'den milletvekili adayı olan Ermeni yazar Levon Panos Dabağyan hayatını kaybetti.
Güncel Haberi
Üç hilalin fikir babası yaşamını yitirdi

Osmanlı tarihi ve Türk Ermeni ilişkileri üzerine birçok kitabı bulunan 84 yaşındaki Levon Panos Dabağyan, MHP'nin sembolü olan üç hilâlli bayrağın da fikir babalarından biri olarak biliniyordu.

Milliyet gazetesinin haberine göre, kendini 'Osmanlı Ermenisi' olarak tanımlayan ve MHP camiasında 'Levon Amca' olarak bilinen Dabağyan, 2013 yılındaki bir röportajında üç hilalin nasıl MHP logosu olduğunu anlatıyor:

'BİZE ÜÇ HİLAL YAKIŞIR'

"1969 yılında, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi 1969 yılında Adana'da büyük kongresini topladı. Bu kongre partinin adının Milliyetçi Hareket Partisi olduğu ve genel başkanlığa Alparslan Türkeş'in getirildiği kongredir. O dönemde Alparslan Türkeş'in yakın çevresinde bulunuyordum kongrede yerimi aldım. Parti Atsızcılar ile Türkeşçilerin çekiştiği bir virajdaydı. Partinin ambleminin ne olacağı gündeme gelince, Atsızcı kanat 'kurt'un amblem olarak seçilmesini önerdi, fakat ben 'Biz Osmanlıyız! Bize üç hilal yakışır!' diyerek bağırdım. Bu çağrım alkışlarla desteklendi ve partinin amblemi olarak üç hilal seçildi. Böylece üç hilal MHP, kurt ise Ülkü Ocakları amblemi oldu."

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı