301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Haziran 2018 - Çarşamba 16:49
 
VALİ ZORLUOĞLU’NDAN BAYRAM MÜJDELERİ
Van’daki Ramazan’dan çok etkilendiğini söyleyen Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, yaptığı açıklamada; “Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimiz vatandaşlarımıza oldukça özel ve farklı bir Ramazan yaşattılar. Ramazan ayında 180 bin vatandaşa iftar verdik. Bayramda 7/24 çalışacağız ve 1 milyon 106 bin Vanlı kardeşimizin çok güzel, özel ve çok huzurlu bir bayram idrak etmesini sağlayacağız. 95 belediye otobüsü bayram boyunca ücretsiz olacak. Bundan böyle yaşlıların Halk Otobüs ücretlerini belediye ödeyecek. Edremit ilçemizdeki Galericiler Sitesi yanında belediyemize ait arsa üzerinde 15-20 bin kapasiteli yeni bir stadyumun yapılması konusunda karşılıklı anlaştık. Yeni stadyum yapılıncaya kadar da mevcut stadyumumuzu Vanspor’un maçları için kullanacağız. Daha güzel bir tribünle bunu yapacağız. İskele Caddesi yeni görünümüyle Van’a renk katacak” dedi.
- Haberi
VALİ ZORLUOĞLU’NDAN BAYRAM MÜJDELERİ

Burhan Ergin

Valilik Ali Paşa Toplantı salonunda yapılan toplantıya Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu’nun yanı sıra Van İl Emniyet Müdürü M. Suat Ekici ve Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Yaşar ve davetliler katıldı.

“Çok huzurlu bir Ramazan geçirdik”

Van’da kendisinin ilk defa Ramazan ayı geçirdiğini ifade eden Vali Zorluoğlu, “Van’da benim ilk Ramazan ayımdı ama itiraf etmek gerekir ki, Van’daki Ramazan’dan çok etkilendim. Burada Ramazan ayı gerçekten kendi anlamına, manasına uygun idrak ediliyor. Çok huzurlu bir Ramazan geçirdik, huzuru bozan hiçbir hadise yaşanmadı. Tabi güvenlik kuvvetlerimizin, polisimizin, jandarmamızın aldığı tedbirler huzur ortamının sağlanması konusunda gerçekten çok etkili oldu. Yine bu sene Van tarihinde belki bir süreden beri rastlamadığımız bir yenilik oldu. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimiz vatandaşlarımıza oldukça özel ve farklı bir Ramazan yaşattılar” dedi.

“Eski Ramazanları hatırlattık”

Van’da eski Ramazan ayına yakışır etkinliklerin gerçekleştiğini belirten Vali Zorluoğlu, “Biz Büyükşehir Belediyesi olarak İpekyolu Belediyemizle birlikte Kent Meydanı yapacağımız alanda büyük bir iftar çadırı kurduk ve birinci iftardan itibaren orada her gün binlerce vatandaşlarımızla birlikte iftar yaptık. Edremit, Tuşba, İpekyolu, Erciş, Özalp, Saray, Çaldıran, Gevaş, Bahçesaray, Saray, Gürpınar, Muradiye, Başkale gibi bütün ilçelerimizde kayyum belediyelerimiz vatandaşlarımızla iftar sofralarında, kardeşlik sofralarında bir araya geldiler. Bende Ramazan ayı boyunca bütün ilçelerimizde vatandaşlarımızla bir araya gelerek, iftar açtım” diye konuştu.

 

“180 bin vatandaşımıza iftar verdik”

Belediyeler olarak Ramazan ayında 180 bin vatandaşa iftar verdiklerini açıklayan Vali Zorluoğlu, “Yine Kent Meydanı alanında bulunan Ramazan Sokağında 175 farklı etkinlik düzenledik. Bu çerçevede sadece Büyükşehir Belediyesi olarak ekonomik anlamda yoksun olan 20 bin ailemize Ramazan kolisi yardımı yaptık. Yine kaymakamlıklarımızın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla zor durumda olan vatandaşlarımıza nakdi yardımlar, giyecek yardımları yaptık” ifadelerini kullandı. 

“Çok ayrıntılı tedbirler planlandı”

Ramazan Bayramında vatandaşların huzurlu bir bayram geçirmesi için gereken tüm önlemleri aldıklarını söyleyen Vali Zorluoğlu, “Bizler devlet, valilik ve belediyeler olarak Ramazan Bayramını vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde geçirebilmeleri, alışverişlerini yapabilmeleri, mezarlık ziyaretlerini yapabilmeleri, komşu ve akraba ziyaretlerini yapabilmeleri için bir dizi tedbir planladık. Ramazan Bayramı nedeniyle il merkezide ve emniyet bölgelerinde Van Emniyet Müdürlüğümüz, İl merkezi ve ilçe merkezleri dışındaki jandarma bölgelerinde de Van İl Jandarma Komutanlığımız tarafından tedbir planlaması yapıldı. Bu çerçevede Van İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından 28 tanesi il merkezinde, 16 tanesi de il merkezi dışındaki yerlerde olmak üzere toplam 44 tane ilave trafik ekibi oluşturduk. İlimizde geçtiğimiz dönemde de aldığımız tedbirler neticesinde çok şükür ölümlü trafik kazalarında önemli oranda azalışlar var. Ben Emniyet Müdürlüğümüzü, Jandarma Komutanlığımızı ve trafik ekiplerimizi tebrik ediyorum. Bayram öncesi trafik kazaların olmaması veya minimum düzeyde olması için çok ayrıntılı tedbirler planlandı.  100 civarında ilave ek personelle inşallah Ramazan Bayramı boyunca hem şehir merkezinde, hem de şehirlerarası yollarda alacağımız tedbirlerle görülür vaziyette olacağız” şeklinde konuştu.

“Vatandaşlarımız için 7/24 hazır olacağız”

Ramazan Bayram’ın alınacak asayiş tedbirleriyle ilgili konuşan Vali Zorluoğlu, “Bir diğer önemli konusu ise trafiğin dışında genel asayişle alakalı olarak ilave tedbirler alıyoruz. Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma olarak bu süreç içerisinde vatandaşlarımız için 7/24 hazır olacağız. İnşallah huzur içerisinde bir bayram geçirmeyi sağlayacağız. İnşallah tüm kurumlarımız bayramda 7/24 çalışacağız ve 1 milyon 106 bin Vanlı kardeşimizin çok güzel, özel ve çok huzurlu bir bayram idrak etmesini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“Belediye otobüsleri bayramda ücretsiz”

Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerin bayramda ücretsiz olacağı müjdesini veren Vali Zorluoğlu, “95 belediye otobüsünün bayram boyunca ücretsiz olacak. Büyükşehir Belediyemize ait otobüslerin arife gününden itibaren başlayarak bayramın son günü saat 24:00’a kadar ücretsiz olacağını duyurmak isterim. Bütün vatandaşlarımıza 13 ilçemizde, kent merkezinde toplamda 95 otobüsümüz ulaşım hizmetini sağlayacaktır” dedi.

Vali Zorluoğlu’ndan müjde

“Bundan böyle yaşlıların otobüs ücretlerini belediye ödeyecek”

Bayram öncesi Gazilere, şehit yakınlarına, engelli ve 65 yaş üstü vatandaşlara müjde veren Zorluoğlu, “Birkaç gün önce Büyükşehir Belediyemizin meclisinde görüştüğümüz bir konuyu kamuoyu ile paylaşmak isterim. O da toplu ulaşımda gerek belediye otobüslerinde gerekse de halk otobüslerinde 65 yaş üstü vatandaşımız, engelli vatandaşımız, gazilerimiz uygun kartları olması durumunda toplu taşımadan ücretsiz olarak faydalanıyor. Bizim ilimizde olmadı ama ülkemizin diğer illerinde bazen ücretsiz bir şekilde toplu taşıma hizmetinden yararlanan büyüklerimiz bir takım sorunla karşılaşabiliyorlar. Otobüsler bazen bu insanları otobüse almıyor ve bu yüzden de otobüs şoförleriyle sorunlar yaşanabiliyor. Bu da bizim kültürümüze yakışmıyor. Son olarak belediye kanunun da yapılan bir değişiklikle bu şekilde ücretsiz ulaşım imkanı sağlanan vatandaşlarımın, ücretinin belediyeler tarafından halk otobüsleri sahiplerine ödeme yapılması konusunda olanak sağlandı. Böyle bir imkan getirildi. Daha önce ise Aile Sosyal Politikalar Bakanlığımız aylık belli maktul bir parayı belediyemize gönderiyordu bizde halk otobüslerine bunu veriyorduk. Şimdi artık Büyükşehir Belediyelerinin de ilave bir katkı halk otobüslerine yapmaları konusunda hukuki olanak sağlandı. Bizde meclis toplantımız da bunu görüştük. Halk otobüslerini de mağdur olmaması adına bilet fiyatlarını bizler karşılayacağız. Paraları bizler ödeyeceğiz ve bundan sonra bu tür sorunlar olmayacak” diye konuştu.

“Yeni stadyum iki yıl içinde bitecek”

Kamuoyunun gündemini meşgul eden bazı konularla ilgili açıklamalar yapan Vali Zorluoğlu yeni stadyumun 2 yıl içinde bitirileceğini belirterek, şunları söyledi; “Şehir stadyumu hep kamuoyunun gündeminde olan, sürekli gazetelerde tartışılan ve konuşulan bir konudur. Bu konuda bir son gelişmeyi de sizlerle paylaşmak isterim. Spor Genel Müdürlüğümüzün stadyumlarla ilgili Genel Müdür Yardımcısı bugün ziyaretimize gelmişti. Bizde Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz ve belediye yetkililerimizle birlikte oturduk ve faydalı bir toplantı yaptık. Ardından Sayın Spor Bakanımızla görüştüm. Şöyle bir gelişme var. Biz Gençlik ve Spor Bakanlığımızla mevcut stadyumun bulunduğu alanın, millet bahçesi olarak vatandaşın kullanımına açacağız. Yine Edremit ilçemizdeki Galericiler Sitesi yanında belediyemize ait arsa üzerinde 15-20 bin kapasiteli yeni bir stadyumun yapılması konusunda karşılıklı anlaştık. Bakanlığımız bu konuyu devletimizin yatırım planları arasına alınması adına Kalkınma Bakanlığımıza yazıyı yazdı.”

“Mevcut statta yeni portatif tribün inşa edeceğiz”

Depremden sonra hasar gören Van Atatürk Şehir Stadyumuna yeni portatif tribün inşa edeceklerini söyleyen Zorluoğlu, “Şu anki stadyumumuzun depremden sonra ağır hasar olduğu için kullanılmaz hale gelen şeref tribünün de içinde yer aldığı kapalı tribünü önümüzdeki hafta içinde yıkacağız. Aynı şekilde içinde yer alan eski spor salonunu da yıkacağız. Orayı temizleyeceğiz. Yeni stadyum yapılıncaya kadar o yıktığımız tribünün yerine Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğümüz süratli bir şekilde kaynak gönderecek ve orada portatif ve çok donanımlı bir yeni tribün inşa edeceğiz. O tribünün altında soyunma odaları ve kabinleri de olacak. Yeni stadyum için 2 yıllık bir süre ön görüyoruz. Yeni stadyum yapılıncaya kadar da mevcut stadyumumuzu Vanspor’un maçları için kullanacağız. Daha güzel bir tribünle bunu yapacağız. Van şehir stadyumu için önemli bir adımı attığımız ve iyi bir seviyeye geldiğimizi düşünüyorum. Van’ımız için hayırlı uğurlu olsun. Sayın Cumhurbaşkanımız Van’a son gelişinde bu müjdeyi vermişti” diye konuştu.

“İskele Caddesi için proje hazırladık”

İskele Caddesi için hazırladıkları projeyi bayramdan sonra hayata geçireceklerini belirten Zorluoğlu, “Geçtiğimiz aylarda kamuoyuna açıklamasını yaptığımız önemli bir projemizde de geldiğimiz aşamayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Biliyorsunuz geçtiğimiz yıl İki Nisan Caddemizde bir düzenleme yaparak, bu caddemizi Van’ın 100. Kurtuluş yılında bambaşka bir havaya kavuşturduk. Gerçekten asfaltıyla, kaldırımıyla çiçeklendirilmesiyle, ağaçlandırmasıyla ve ışıklandırmasıyla Van’da İki Nisan Caddemiz gündem oluşturmuştu. Orası bir prestij caddesi olarak yeni lüks mekanlara kavuşmaya başladı ve bu süreç devam ediyor. Bundan sonra İskele Caddemizle ilgili bir talep geldi. İskele Caddesi Van’ımızın ve Türkiye’nin en uzun ve en düz caddelerinden bir tanesidir. Ama mevcut haliyle atıl bir vaziyette duruyor. Vatandaşlarımızdan ve oradaki esnaftan gelen talepleri de dikkate alarak bir çalışma yaptık. Bu kapsamda İskele Caddemizin tek yön olan kısmını çift yöne açıyoruz. Bu esnaf ve ekonomi bakımından çok daha faydalı olur ve büyük bir hareketlenme olur diye değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“İskele Caddesi Van’a renk katacak”

Zorluoğlu, “Bu proje ilen ben de bizzat yakından ilgilendim. Burada çok güzel dokunuşlar yapacağız. Orta refüj konulacak biraz kaldırımları daraltıyoruz. Ancak yay trafiğini olumsuz etkileyecek derecede değil. Orayı yeniden asfaltlıyoruz. Kaldırımlar bütünüyle yeniliyoruz. Ağaçları söküyoruz. Ama başka bir yerde değindireceğiz. İnşallah yol boyu yeni ağaçlar dikeceğiz. Buraya farklı bir ışıklandırma konsepti getiriyoruz. Büyükşehir Belediyemize 4 buçuk milyona mal olacak ama Van’ımıza oradaki esnafımıza çok daha iyi bir getiri sağlayacağına inanıyoruz. Bugün de İskele Caddemizin ihalesi neticelendi. Bayramdan sonra çalışmalara başlıyoruz. İskele Caddesi’nin Van’a renk katacağını düşünüyorum. Bugün işin ihalesini alan yüklenici firma ile bir sözleşmeyi imzalayacağız. Yer teslimi yaptıktan sonra çalışmalar başlayacak. Kısa süre içerisinde bitirilmesini arzu ediyorum. Zibek Yapı İnşaat yapıtımız ihalede en uygun teklifi vererek, bu işi üslendi. Kendilerine teşekkür ediyoruz. İnşallah şehrimize sizlerin vasıtasıyla çok güzel bir prestij caddesi kazandırıyoruz” dedi. 
“Tüm İslam aleminin bayramını tebrik ediyorum”

Vali Zorluoğlu son olarak şunları kaydetti; ”1 milyon 106 bin Vanlı kardeşim başta olmak üzere milletimin ve tüm İslam âleminin mübarek Ramazan Bayramını yürekten tebrik ediyorum. Bayramın ilimize bölgemize ve ülkemize ayrıca tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”  

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, ZORLUOĞLU’NDAN, BAYRAM, MÜJDELERİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı