301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Nisan 2016 - Çarşamba 14:49
 
Van’da Uşkun İthal Muzdan Daha Pahalı
Van’da, havaların ısınmasıyla birlikte tezgâhlarda yerini alan uşkun, ithal muzdan daha pahalıya satılıyor.
Güncel Haberi
Van’da Uşkun İthal Muzdan Daha Pahalı

Doğu Anadolu Bölgesinin yüksek dağlarında doğal olarak yetişen uşkun, havaların ısınmasıyla birlikte tezgâhta yerini aldı. Fiyatıyla cep yakan uşkun, ülkemize binlerce kilometre uzak olan Ekvator ve Güney Amerika ülkelerinden ithal edilen muzdan daha pahalıya satılıyor.

“İTHAL MUZ 7 LİRA, UŞKUN 10 LİRA”
İthal muzun uşkundan daha pahalı olduğunu belirten Seher Halk Manavı çalışanı Mamut Polat, “Bölgemize ait uşkun ilkbaharın sonlarında dağların yüksek kesimlerinde doğal olarak yetişen bir bitkidir. 2-3 aylık bir piyasa süresi var. Şu an uşkun ithal muzdan daha pahalı. Uşkun fiyatlarının yüksek olması bu yıl bölgede yaşanan olumsuzluklardan dolayı vatandaşların toplayamamasından kaynaklanıyor. İthal muz kilosu 6 liradan satılırken, uşkun 10 liradan satılıyor. Buna rağmen halkımız daha çok uşkun tüketiyor. Batı illerinden gelip merak eden vatandaşlarımız da uşkunu tercih ediyor. Kırsal kesimdeki vatandaşlar zaten kendileri uçkun topluyor.” 
Uşkun alırken dikkat edilmesi gerekenleri anlatan Polat, “Özelikle uşkun alırken taze olmasına dikkat edilmeli. Fazla iri olmaması renginin canlı olması ve yumuşak olmasına dikkat edilmelidir" şeklinde konuştu.
Uşkun alan bir vatandaş ise ileride fiyatların düşeceğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:
“Zamanla uşkun piyasada artınca fiyat düşüyor. Zaten şu an Van uşkunu daha gelmedi bunlar Hakkari ve Şemdinli’den geliyor. O yüzden de fiyat biraz yüksek oluyor. Ama buna rağmen uçkun alıyoruz. Uçkunun tadı bambaşkadır. Bunun yanında doğal olması ve yöreye ait olduğu için biz severek tüketiyoruz.” 

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı