301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 17:38
 
VAN'I YIKAN DEPREM 7. YILINDA
Van kent merkezinde on binlerce binanın yıkılmasına, can kayıplarına neden olan 9 Kasım 2011 depremi 7. yılında çeşitli etkinliklerle anılacak.
Van Haber Haberi
VAN'I YIKAN DEPREM 7. YILINDA

Vansesi Haber Merkezi

 

9 Kasım 2011 tarihinde gece saat 21.23'te Merkez üssü Edremit'te meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki deprem büyük çöküntüye neden olan 2'si otel olmak üzere 25 binanın yıkıldığı, 40 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, on binlerce konut ve iş yerinin ağır hasar gördüğü, Van'ın sosyal ve ekonomik, kültürel yapısında derin izler bırakan deprem 7. Yılında etkinliklerle anılacak.

 Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Afet Yönetimi ve Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen "Atsushi Miyazaki Deprem Konferansları"nın ilki   saat 13.30'da Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu'nda yapılacak. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Mucip Tapan'ın yaptığı konferansta Prof. Dr. Orhan Deniz "2011 Van Depremleri ve Göç Eğilimleri" , Doç. Dr. Emin Yaşar Demirci "Deprem ve İktisadi İşletmeler",  Doç. Dr. Suvat Parin "Deprem Gönüllüsü  Atsushi Miyazaki'nin Van Depremindeki Faaliyetleri", Demirören Haber Ajansı Bölge Müdürü Feyat Erdemir "Sebahattin Yılmaz ve Van Depremi" başlıklı sunumlar yapacak.

VAN'I YIKAN 9 KASIM DEPREMİ

9 Kasım 2011 tarihinde, Edremit  merkezli 21:23'de meydana gelen ve 5,6 büyüklüğündeki depremin etkisiyle 2'si otel olmak üzere 25 bina yıkıldı.   40 kişinin öldüğü ve 30 kişinin enkazdan sağ kurtarıldığı depremde ölenler arasında  Doğan Haber Ajansı muhabirleri Sebahattın Yılmaz, Cem Emir  ve  Japon yardım görevlisi Prof. Dr. Atsushi Miyazaki de yer  aldı.

Kentte yaşayan binlerce Vanlı  bu depremden sonra  Van'ı terk ederken, on binlerce  konut  ve iş yeri  ağır hasar görmüş, Van ekonomisi ciddi  şekilde  hasar alarak derinden etkilenmişti. Evleri  yıkılan depremzedeler önce konteynırlara daha sonra da AFAD tarafından TOKİ'ye yaptırılan   afet  konutlarına  yerleştirilmişti. 

9 KASIM VAN DEPREMİ

Depremin hemen ardından taraftar gruplarından sanatçılara kadar birçok kişi ve kurum Vanlı depremzedelere yardım için seferber olmuştu. Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinden gönderilen, özellikle ağır kış koşullarını hafifletmeye yarayacak eşya, kıyafet ve erzak, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırken medya da yardımlaşma kampanyaları başlatılmıştı. Depremden birkaç gün sonra 12'si ulusal olmak üzere toplam 22 kanal ortak yayınla buluşurken dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  telefonla bağlanarak yardımseverlere teşekkür etmişlerdi. 5 saatlik ortak yayın sonunda, iş ve sanat dünyasından Vanlı depremzedelere 62 milyon TL bağış yapılmıştı.

Van'a yardım gönderen  ve unutulmayan isimlerden  biri de diş hekimi Cemil Metin'di. Hazırladığı yardım kolisindeki nevresimde 5 bin TL unuttuğunu fark eden Metin'e, parası, koliyi bulan Vanlı depremzede tarafından iade edilmişti. Van'da deprem sonrasında en temel sorunlardan biri barınma ihtiyacıydı. Depremin hemen ardından çadırkentler kurulmuş, ancak çadırlar kışın çetin geçtiği Van'ın şartlarına uygun olmaması nedeniyle Konteynerler devreye sokulmuştu. Depremin üçüncü ayında Van'da 29 bin 500 konteyner depremzedelere hizmet vermişti.

23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depremlerinde 644 kişi hayatını kaybederken 4 binden fazla kişi yaralanmış, 252 kişi de enkaz altından sağ olarak kurtarılmıştı. Depremden yaklaşık 700 bin vatandaş doğrudan etkilenirken 10 binden fazla artçı kayıtlara geçti. 200'e yakın köy hasar aldı. Yaralılar için 5 ağır iklim tipi sahra hastanesi kuruldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: VAN'I, YIKAN, DEPREM, 7., YILINDA,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı