301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Nisan 2018 - Pazar 19:30
 
VAN'IN KURTULUŞU 100 YAŞINDA
Van ve Vanlılar tarihi bir gün yaşıyor. 20 Mayıs 1915'te Rus ve Ermeni işgaline uğrayarak yakılıp yıkılan, 3 yıla yakın işgal altında kalan Van, 2 Nisan 1918'de kurtuluşunun 100. yılını Van Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Vanlıların hazırladıkları renkli etkinliklerle kutlayacak. Sempozyum, konferans, panel, sergi, konser, söyleşi yarışma gibi etkinliklerden oluşacak 100. yıl kutlamaları 2 Nisan 2019 tarihine kadar devam edecek.
Van Haber Haberi
VAN'IN KURTULUŞU 100 YAŞINDA

Evren Doğruer

 

Doğunun serhat şehri Van’ın, düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı ve 2 Nisan Dünya Vanlılar Günü nedeniyle bugün Van'da ve Van dışında renkli ve zengin etkinlikler gerçekleştirilecek. Gün boyunca Vanlılar ve Van dostları arasında telefon ve sosyal medyada kutlama mesajları paylaşılacak. Ayrıca Vanlılar, evlerde komşularına, iş yerlerinde müşteri ve konuklarına Van pastası ve ayran aşı ikramında bulunacaklar. Van'ın kurtuluşunun 100.  yılı ve Dünya Vanlılar Günü Van'ın yanı sıra diğer illerde de çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bilindiği gibi Birinci Dünya Savası sırasında 1915'te Ruslarla Ermeni çeteleri işbirliği sonucu Van’ı işgal ederek yakıp yıkarak harabeye çevrildi. Katliamlarında 30 bin Vanlı Müslüman hayatını kaybederken on binlerce Vanlı da canlarını kurtarmak üzere Van'dan göç etmek zorunda kaldı. Ali İhsan Sabis komutasındaki Türk ordusunun 2 Nisan 1918 günü Van'a girmesiyle emperyalist işgal son bularak Van yeniden istiklaline kavuştu.

 

VANLILAR 2 NİSAN SEVİNCİNİ YAŞAYACAK

Bugün sabah saatlerinde başlayarak gün boyunca çeşitli etkinliklerle devam edecek. 100. kutlamaları gecede fener alayı, Van Devlet Tiyatrosu salonunda Van oturma gecesi, havi fişek gösterileriyle sürecek.  Bir yıla yayılacak 100. yıl kutlamaları yoğun programlarla Van merkez ve ilçelerde de devam edecek. Van ve Van dışında yaşayan Vanlılar ve Van dostları (Vanlı olmayan ancak Van ile bağları bulunan, Van'ı ve Vanlıları seven)  kurtuluşun 100. yılı ve Dünya Vanlılar Gününde birilik beraberliklerine ve Vanlılık duygularına güç katacaklar.

 

 

2 NİSAN KUTLAMA PROGRAMI

Van Valiliği'nden kutlamayla ilgili yapılan açıklamada, "Şehrimizin kurtuluşunun 100. yılı olması dolayısıyla Van Valiliği koordinesinde; Van Büyükşehir Belediyesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, İpekyolu Belediyesi, Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü kamu kurumları Mavi Fularlılar Van Yemekleri Gurubu ve Van Türk Musiki Derneğinin de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle, "Van'ın Kurtuluşunun 100. Yılı Etkinlikleri" düzenlenecek. Kurtuluş programı kapsamında yöresel yemek tanıtım programı, aşıklar gecesi, halk oyunları gösterileri, fotoğraf ve resim sergileri, basketbol, paten ve bisiklet gösterileri, 100. Yıl halk koşusu, dünyanın en büyük "Kurtuluş Temalı" açık hava resim sergisi (Çocuklar Guinness rekor denemesi), fener alayı, dilek feneri uçurulması, Van oturma gecesi programı, havai fişek gösterisi, 'Kurtuluşunun 100. Yılında Van Kültür ve Sanat Etkinlikleri' 100 Sanatçı / 100 Eser Ulusal Katılımlı -  Davetli karma sergi, Türk Sanat Müziği konseri gibi etkinlikler gerçekleştirilecek. Van'ın Kurtuluşunun 100. yılı etkinlikleri, 2018 yılı boyunca 100. yıla yakışır, halka açık birçok programla devam edecek. Tüm halkımızı, ekte sunulan program dahilindeki etkinliklerde 100. yıl coşkumuza ortak olmaya davet ediyoruz" denildi.

 

VAN KONUŞULACAK

2 Nisan Van'ın Kurtuluşunun 100. yılı kutlamaları çerçevesinde ''Van'ın Kurtuluşu'nun 100'ncü yılında 100 etkinlik'' programı kapsamında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen söyleşide AK Parti Van Milletvekili Prof. Dr. Beşir Atalay ve 23. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Mithat Melen, 2 Nisan Pazartesi günü saat 13:30'da Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Konferans Salonunda 'Bir Yerel ve Sosyal Kalkınma Modeli Olarak Van Güçbirliği Platformu'nu konuşacaklar.

 

Van YYÜ Mühendislik Fakültesi 100. yıl kutlamaları kapsamında 4 Nisan Çarşamba günü saat 13.30’da 'Van'ın Kurtuluşunun 100. Yıl Etkinlikleri' kapsamında verilecek.  Mühendislik Konferans Salonunda düzenlenen bilimsel etkinlikte Makine Mühendisi Emrah Harmancı Van Bölgesi Rüzgâr Enerjisi Potansiyeli, Arş. görevlisi Hasan Üzmuş Van Güneş Enerjisi Potansiyeli,  Dr. Öğretim Üyesi Azad Sağlam Selçuk Van İli Depremselliği, Dr. Öğretim Üyesi Vural Oyan Van Gölü Havzasının Endüstriyel  Hammade Potansiyeli, Araş. Görv. Damla Küçükay Van Bölgesinde Deprem Sonrası Yapılaşma, Çevre Mühendisi Şeref Sayın, Van İli Katı Atık Depo Alanının Çevresel Açıdan Değerlendirilmesi, Prof. Dr. Yusuf Tunçtürk Van Mutfak Kültürü konularında sunum yapacaklar.

 

Van YYÜ 100. yıl etkinlikleri kapsamında 2 Nisan Pazartesi akşamı Cengiz Andiç Kültür Merkezi salonunda saat 19.00'da düzenlenen 7. Geleneksel Aşıklar Şenliğine Aşık Ahmet Poyrazoğlu, Kul Nuri, Aşık Nargile, Sevil Hidirova, Muhlis Deniz, Rahim Sağlam, Temel Turabi sahne alacak.

 

 

VANLILAR YEMEKTE BULUŞACAK

3 Nisan Çarşamba günü Rüyam Düğün Salonunda davetiyeli olmak üzere Dünya Vanlılar Gecesi düzenlenecek Necmi Beyde öncülüğünde Vanlı esnafların katkılarıyla gerçekleştirilecek gecede konuşmalar, şiirler, türküler söylenecek. Kurtuluş heyecanı ve mutluluğu halaylar çekilerek kutlanacak.

 

İKİ NİSAN BAYRAMI

Vur davulcu davula, gümbür gümbür gümlesin.

Ayşelerle Fatmalar, elvan elvan bezensin

Diz kırıp topuk vursun Koçyiğitler sallansın

Bugün Van Kurtuluşu, yer yerinden oynasın

 

Vur davulcu davula, dağlarda yankı yapsın

Davul gümbürtüsünden, bayraklar dalgalansın

Genç, ihtiyar, kadın, kız, coşarak bayram yapsın

Bugün Van Kurtuluşu, yer yerinden oynasın

 

Vur davulcu davula, dağ, taş, ova, inlesin

Serhat’in bekçileri, nağra atsın oynasın

Köylü, kentli, şehirli düğün yapsın eylensin

Bugün Van Kurtuluşu, yer yerinden oynasın

 

Vur davulcu davula, hain düşman çatlasın

Bayrak gölgelerinde, Koçyiğitler oynasın

Van’a göz dikenlerin, göz bebeği patlasın

Bugün Van Kurtuluşu, yer yerinden oynasın

KAYA KAYAÇELEBİ

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı